Veb-analitika problemləri araşdırılır 2017-04-04 11:32:32 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 16 saylı şöbənin “Veb-analitika: müasir vəziyyəti və problemlərinin araşdırılması” mövzusuna həsr olunmuş növbəti elmi seminarı keçirildi. Məruzəni təqdim edən şöbənin əməkdaşı Könül Daşdəmirova veb-analitika alətləri, İnternet istifadəçilərinin problemləri, dünya üzrə veb-analitika sahəsində aparılan tədqiqatların istiqamətləri, “Web Mining” və s. haqqında ətraflı məlumat verdi.
Veb-saytın analizini aparmaq üçün statistik məlumatlardan istifadə olunduğunu söyləyən məruzəçi bu məqsədlə baxılan veb-səhifələrin sayı, axtarış sistemlərindən sayta keçid, istifadəçilərin coğrafiyası və onların saytda qalma müddəti, saytın auditoriyası və digər məlumatlara müraciət olunduğunu diqqətə çatdırdı.
K.Daşdəmirova veb-analitikanın sayğaclar, loq-analizatorlar və İnternet-analitika sistemləri vasitəsilə aparıldığını bildirərək bu sistemlərin reytinqini təqdim etdi.
Məruzəçi, həmçinin dünya üzrə veb-analitika sahəsində aparılan tədqiqatların istiqamətlərindən söz açdı. Onun sözlərinə görə, veb-mühitdə rəqiblər haqqında informasiyanın analizi, elektron-tibbi resursların analizi, sosial şəbəkələrdə “Data Mining” metodları və alqoritmlərindən istifadə etməklə biliklərin aşkarlanması və təhlili, “Web Analytics”in “Cloud Computing” ilə inteqrasiyası, veb-mühitdə emosiyaların analizi, elektron elmin veb-mühitə təsiri və digər istiqamətlər üzrə araşdırmalar aparılır.
O, “Web Mining”in daxiletmə, emal, modelləşdirmə və modelin analizi mərhələləri barədə məlumat verdi və onun kateqoriyalarını nəzərə çatdırdı.
Sonda K.Daşdəmirova veb-analitikaya dair kitab və jurnallar, bu sahə üzrə keçirilən konfranslar və veb-analitikanın problemləri ilə məşğul olan təşkilatların siyahısını təqdim etdi.

Web-analytics challenges 2017-04-04 11:32:32 / CONFERENCES
The next scientific seminar  of Department No. 16  on , "Web analytics: current state and challenges" was held at the Institute of Information Technology. Colleague  of department  Kenul Dashdamirova  who delivered  the report  gave detailed information about  Web analytics tools, problems of Internet users, trends in this area, "Web Mining" and  so on.
The number of web pages that viewed, transition  from search systems to site, geography of users and their duration of stay  on site, audience of site and other information were analyzed to carry out the analysis of the website.
Noting that Web analytics is conducted via filters, log-analyzers and Internet analytics systems, she introduced rating of these systems.
According to her,  researches on  detection and analyses of knowledge,  integration of “Web Analytics" via "Cloud Computing", analysis of  emotions in  Web environment , impact of e-science to Web environment  and other areas by using  analysis information about competitors in Web environment , analysis of electronic medical resources,  "data mining" methods and algorithms in social networks are being conducted.
She informed about  input, processing, modeling  and analysis  stages of "Web Mining" and its categories.