2017-ci ildə robot-polislər işləməyə başlayacaq 2016-10-25 10:07:39 / KONFRANSLAR
Dubayda keçirilən “GITEX Technology Week” sərgisində şəhər polisinin 2017-ci ildə robotları işə qəbul edəcəyi bildirilib. Qeyd olunub ki, idarədə 4 il ərzində robotlar və süni intellektin tətbiqi planlaşdırılır.
İdarənin nümayəndələri robot-polis haqqında məlumat verməsələr də, polkovnik Xalid Razuki robotların müəyyən vəziyyətlərdə polis zabitinin işini yerinə yetirə biləcəklərini söyləyib.
hitech.newsru.com saytının məlumatına görə, bu, Dubay polisinin istifadə etdiyi ilk texnoloji yenilik deyil. Belə ki, ötən il yol-patrul xidməti yol hərəkəti qaydalarına riayət etməyən sürücülərə “Google Glass” eynəyinin köməyilə cərimə yazırdı.
Bununla yanaşı, bir çox ölkələrin polis idarələri bəzi texnoloji nailiyyətlərlə mübarizə metodları axtarmağa məcbur olublar. Məsələn, bir müddət əvvəl Niderlandda şübhəli dronları ələ keçirən qartallardan istifadə edilib.

First robot police officer to enter Dubai service in 2017 2016-10-25 10:07:39 / CONFERENCES
The tweet gave no further details but earlier this year it was reported that Dubai Police are planning to introduce robots and artificial intelligence to the force within four years.
“Robots could do the work of a police officer on the ground at certain situations,” Colonel Khalid Razooqi, General Director of Smart Department Dubai Police was quoted as saying in June.
Robots would be the latest high-tech move by Dubai Police which said last year that patrol officers had issued over 60 fines using Google Glass since the technology was introduced.
The gadget allows officers to identify road users who have outstanding warrants through the number plates.