3D-printerdə çap edilmiş ilk ofis binası istifadəyə verilib 2016-06-08 11:31:52 / KONFRANSLAR
Bu yaxınlarda Dubayda 3D-printerlərin köməyilə binaların inşası ilə bağlı strategiya  haqqında məlumat verilib. Qeyd olunub ki, hakimiyyət tərəfindən 2030-cu ilədək Dubayda bütün binaların 25 faizinin çap edilməsi planlaşdırılır. Şəhərin mərkəzində çap edilmiş “Gələcəyin ofisi”nin açılışı bu istiqamətdə ilk addım oldu.
nanonewsnet.ru saytının məlumatına görə, detalların çap prosesinə və 250 kvadrat metr sahəyə malik birmərtəbəli binanın qurulmasına 17 gün və 140 min dollar sərf edilib. Eyni binanın ənənəvi metodlarla tikintisi üçün isə iki dəfə çox vəsait tələb olunur.
Binanın tikintisi üçün uzunluğu 36 metr və eni 12 metr olan iki mərtəbə hündürlüyündə printerdən istifadə edilib. Detallar çap olunduqdan sonra tikinti yerinə gətirilib və 17 işçidən ibarət komanda tərəfindən yığılıb. Çap edilmiş ofis elektrik enerjisi, su boruları, telekommunikasiya avadanlıqları və havanın kondisiyalaşdırılması sistemi ilə təchiz edilib.
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) baş naziri şeyx Məhəmməd ibn Rəşid Al Maktum ofisin açılış mərasimində bildirib ki, “Gələcəyin ofisi” müasir tikinti modelini və insanların həyatında gələcəyin texnologiyalarından istifadəni nümayiş etdirir. Onun fikrincə, 3D-çapın üstünlükləri gələcəkdə bu texnologiyadan effektiv istifadəyə imkan verərək BƏƏ-ni əhəmiyyətli və dayanıqlı iqtisadi mərkəzlərdən birinə çevirəcək.
Unikal ofis Dubayın Gələcəyin Fondunun (Dubai Future Foundation) müvəqqəti qərargahı olacaq. 2017-ci ildə isə gələcəyin muzeyinə çevriləcək.

The first office was opened in 3D-printing 2016-06-08 11:31:52 / CONFERENCES
Recently, the construction of buildings in Dubai with the help of 3D-printers were informed about the strategy. It was noted by the authorities in Dubai by 2030, 25 percent of all the buildings will be printed. Published in the city center "office of the future" The opening was the first step in this direction.
According to nanonewsnet.ru details the process of printing a single-storey building with an area of ​​250 square meters and 140 thousand dollars was spent on the construction of 17 days. In the same building twice more funds for the construction of traditional methods is required.
For the construction of the building is 36 meters in length and width of 12 meters, a height of two floors were used printer. After printing out the details of construction were collected by a team of 17 workers. Printed office electricity, water pipes and air-conditioning system is equipped with telecommunications equipment.
United Arab Emirates (UAE) Prime Minister Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum said at the opening of the office of the "office of the future" modern construction model and demonstrates the use of technology in people's lives in the future. In his view, the advantages of 3D-printing, allowing efficient use of this technology in the future, the UAE will become one of the significant and sustainable economic centers.
The Future Fund is a unique office in Dubai (Dubai Future Foundation) will be the temporary headquarters. The future will be transformed into a museum in 2017.