Azərbaycanda ilk dəfə olaraq elektron tibbin multidissiplinar problemlərinə həsr olunmuş elmi-praktik konfrans keçirildi 2016-06-08 10:42:59 / KONFRANSLAR
Müasir dövrdə insan sağlamlığının keşiyində duran səhiyyə sisteminin, tibb elminin inkişafı istənilən ölkənin dayanıqlı inkişaf strategiyasının başlıca hədəflərindəndir. Elmi-texniki tərəqqinin vüsət aldığı bir zamanda mühüm əhəmiyyət kəsb edən məsələlərdən biri də bu sahədə qabaqcıl texnologiyaların tətbiqi ilə elektron tibbin inkişaf etdirilməsi, mövcud problemlərin həllidir. Hazırda dünyada səhiyyənin informasiyalaşdırılması, e-tibb xidmətlərinin keyfiyyətinin artırılması üçün mühüm tədbirlər görülür.
Azərbaycanda da bu istiqamətdə müvafiq işlər aparılır. Bu gün səhiyyə sisteminin müasir tələblər səviyyəsində qurulması, tibdə qabaqcıl texnologiyaların tətbiqi, bu sahədə mövcud problemlərin həlli istiqamətində əməli addımlar atılır, dünyanın qabaqcıl ölkələri ilə əməkdaşlıq əlaqələri yaradılır, birgə layihələr reallaşdırılır.
Mayın 24-də AMEA Rəyasət Heyəti, AR Səhiyyə NazirliyiAzərbaycan Tibb Universiteti və AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “Elektron tibbin multidissiplinar problemləri” I Respublika elmi-praktik konfransı da elektron səhiyyənin formalaşdırılmasına elmi dəstək verilməsi və prioritetlərin müəyyənləşdirilməsi, bu sahədə aparılan elmi tədqiqatların əlaqələndirilməsi, eləcə də xarici ölkələrin müvafiq elmi mərkəzləri ilə davamlı əməkdaşlıq əlaqələrinin təşkili məqsədlərinə xidmət edirdi.
AMEA-nın Əsas binasının Dairəvi zalında keçirilən tədbirdə ölkənin müvafiq dövlət qurumlarının rəhbərləri, ali təhsil müəssisələri və AMEA-nın elmi-tədqiqat institutlarının informasiya texnologiyaları və tibb sahələri üzrə aparıcı alim və mütəxəssisləri, KİV nümayəndələri iştirak edirdilər.
Konfransı giriş nitqi ilə AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə açdı. AMEA rəhbəri e-tibbin multidissiplinar problemlərinə həsr olunmuş ilk tədbiri Azərbaycan səhiyyəsi və elmi, bütövlükdə ölkə ictimaiyyəti üçün mühüm hadisə kimi dəyərləndirdi. E-tibbin formalaşması problemlərinin müxtəlif aspektləri ilə məşğul olan alim və mütəxəssislərin bir araya gəlməsi və gələcək əməkdaşlıq perspektivlərinin müəyyənləşdirilməsi baxımından konfransın böyük əhəmiyyətə malik olduğunu bildirdi, bu sahədə mövcud problemlərin həllinə öz töhfəsini verəcəyinə əminliyini ifadə etdi.
Akademik səhiyyə sisteminin müasir tələblərə uyğunlaşdırılması, yüksək keyfiyyətli tibbi xidmətlərin göstərilməsi üçün elmdə əldə olunmuş nailiyyətlərə əsaslanmaq, innovativ texnologiyaların geniş tətbiqinin vacib şərtlərdən olduğunu bildirdi. İKT-nin müxtəlif sferalarda, o cümlədən tibdə tətbiqinin Prezident İlham Əliyev tərəfindən prioritet sahə kimi müəyyənləşdirildiyini qeyd edən A.Əlizadənin sözlərinə görə, dövlət başçısının rəhbərliyi və ölkənin birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, millət vəkili Mehriban Əliyevanın humanist təşəbbüsləri sayəsində ölkədə səhiyyə sisteminin inkişafı, əhalinin sağlamlığının qorunması və tibbi xidmətlərin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində mühüm nailiyyətlər əldə olunub.
A.Əlizadə “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiya”nın əsas istiqamətlərindən birinin də məhz elektron səhiyyə sisteminin formalaşdırılması, İKT-nin səhiyyədə tətbiqinin genişləndirilməsi olduğunu qeyd etdi.
AMEA prezidenti akademiyada bu istiqamətdə aparılan elmi tədqiqatlardan söz açaraq bildirdi ki, prioritet elmi istiqamətlər sırasında biologiya və tibb sahəsində dünyanın yeni çağırışlarına uyğun araşdırmaların aparılması əsas hədəflərdəndir: “Buna misal olaraq, kök hüceyrə, molekulyar biologiya və təbabət, tibdə kompüter texnologiyaları, yeni dərman texnologiyaları və s. kimi müasir elmi istiqamətləri göstərmək olar”. Ölkədə biotibbi informatika, elektron tibb problemləri ilə bağlı ayrı-ayrı elmi mərkəzlərdə tədqiqatlar aparıldığını, müxtəlif klinikalarda elektron tibbin formalaşdırılması istiqamətində praktiki işlərin həyata keçirildiyini və bir sıra nailiyyətlərin əldə olunduğunu bildirən alim eyni zamanda, bu istiqamətdəki tədqiqatlarla bağlı bir sıra təşkilati və metodoloji problemlərin mövcud olduğunu da söylədi.
AR Səhiyyə nazirinin müavini Elsevər Ağayev ölkədə e-tibbin formalaşması ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlər və əldə olunan nailiyyətlərdən bəhs etdi. Bildirdi ki, bu istiqamətdə “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiya” çərçivəsində kompleks tədbirlər həyata keçirilir.
Nazir müavini 2007-ci ildən tətbiq olunan “Elektron sağlamlıq kartı” sistemi haqqında ətraflı məlumat verərək hazırda bu sistemdən 600-dən çox tibb müəssisəsində istifadə edildiyini bildirdi. Bu günədək 1 milyon körpənin elektron sağlamlıq kartı ilə təmin olunduğunu qeyd edən natiq həmçinin doğum haqqında şəhadətnamələrin, sürücülük vəsiqəsi üçün tibbi arayışların, digər müvafiq sənədlərin onlayn olaraq təqdim edildiyini söylədi.
E.Ağayev qeyd etdi ki, artıq 20 dövlət xəstəxanası, Azərbaycan Tibb Universitetinin klinikaları vahid informasiya sisteminə qoşulub. Fəaliyyətin səmərəliliyinin artırılması üçün gələcəkdə digər tibb müəssisələrinin də bu sistemə qoşulması nəzərdə tutulur. O, e-tibbin Elektron Azərbaycanın tərkib hissəsi olduğunu qeyd edərək bu sahənin inkişaf etdirilməsi ilə bağlı qarşıya qoyulan vəzifələr və onların həlli istiqamətində görülən işləri diqqətə çatdırdı.
AR Milli Məclisinin Səhiyyə Komitəsinin sədri, AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov ölkədə səhiyyə və tibb elminin inkişafına göstərilən qayğıdan söz açdı. Son zamanlar səhiyyə sistemində uğurlu islahatlar aparıldığını qeyd edən akademik Prezident İlham Əliyev və ölkənin birinci xanımı Mehriban Əliyevanın diqqəti və dəstəyi sayəsində bütün regionlarda yeni səhiyyə obyektlərinin tikilib istifadəyə verildiyini, tibb elminin ən son yenilikləri, texnoloji innovasiyalar, müasir müalicə üsullarının klinika və sağlamlıq mərkəzlərində uğurla tətbiq edildiyini, həkimlərin peşəkarlıq səviyyəsinin artırılması üçün səmərəli işlərin görüldüyünü söylədi. Səhiyyə Nazirliyinin elmi müəssisələrində, o cümlədən Milli Onkologiya Mərkəzinin nəzdindəki Nüvə Təbabət Mərkəzində ən son texnologiyaların tətbiq edildiyini diqqətə çatdırdı.
Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi Akademiyada biotibb sahəsinin inkişaf tarixindən bəhs edərək, hələ keçən əsrin 70-ci illərindən başlayaraq akademik Cəlal Əliyevin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə bioinformatika məktəbinin əsasının qoyulduğunu vurğuladı. Azərbaycanda e-elmin inkişaf etdiyini, elmi müəssisələrin prioritetlərinin yeniləndiyini, superkompüter texnologiyalarının böyük imkanlar vəd etdiyini söyləyən Ə.Əmiraslanov herontologiya, kök hüceyrələri sahəsində aparılan tədqiqatların əhəmiyyətini qeyd etdi. Alim AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun yaradılmasının dünya elminin tələblərinə cavab verən tədqiqatların aparılmasında mühüm addımlardan olduğunu bildirdi.
Akademik həmçinin biotibb sahəsində elmi kadrların hazırlanmasının ən böyük problemlərdən olduğunu dedi. Onun sözlərinə görə, informatika və riyaziyyat üzrə gənc mütəxəssislərin biotibb sahəsində tədqiqatlara cəlb olunması, xarici təhsildə seçim edərkən bu sahələrə üstünlük verilməsi problemin həlli istiqamətində vacib amillərdəndir. Natiq ali təhsil müəssisələrinin müvafiq ixtisasları üzrə yüksək texnologiyaların tətbiqi ilə biotibb sahəsində biliklərin tədrisinin gücləndirilməsinin zəruriliyini ifadə etdi.
Xarici elmi mərkəzlər ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsi məsələlərinə də toxunan Ə.Əmiraslanov ABŞ, Cənubi Koreya, İngiltərə və s. kimi dünyanın qabaqcıl ölkələrinin təcrübəsindən yararlanmağın, davamlı əlaqələrin qurulmasının zəruriliyini bildirdi.
Azərbaycan Tibb Universitetinin rektoru, professor Gəray Gəraybəyli “Tibbi təhsildə kompüter texnologiyaları” adlı məruzə ilə çıxış edərək “Azərbaycan Respublikasının inkişafı naminə İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları üzrə Milli Strategiya”nın (2003-2012-ci illər) qəbul olunmasını ölkəmizdə İKT-nin tətbiqi istiqamətində atılmış əhəmiyyətli addım kimi qiymətləndirdi. Bildirdi ki, cəmiyyətdə insan amilinin inkişaf etdirilməsi, vətəndaşların keyfiyyətli təhsil, tibbi xidmət və sosial təminatlar alması üçün əlverişli şəraitin yaradılması, ölkənin iqtisadi, sosial və intellektual potensialının möhkəmləndirilməsi, informasiya və biliklərə əsaslanan, rəqabətədavamlı iqtisadiyyatın qurulması, informasiya və bilik bazarının yaradılması və inkişaf etdirilməsi, ölkənin ümumdünya elektron informasiya məkanına inteqrasiyası Milli Strategiyanın əsas vəzifələrindəndir.
Müasir dövrdə informasiya texnologiyalarının tibb elminə və tibbi praktikaya tətbiqinin prioritet istiqamətlərdən olduğunu söyləyən G.Gəraybəyli Azərbaycan Tibb Universitetində e-tibbin formalaşması ilə bağlı qarşıda duran vəzifələrdən söz açdı. Son illər universitetdə aparılan islahatların elektron tibbin bir çox baza elementlərinin yaradılması və geniş tətbiqinə şərait yaratdığını qeyd etdi. Universitetin yeni yaradılan klinikalarında istifadə olunan innovativ texnologiyalar, müasir tibbi avadanlıqlar, klinikaların məlumatlarının saxlanılması və idarə olunması üçün tətbiq edilən proqramlar haqqında geniş məlumat verdi.
Tədbirdə AMEA-nın akademik katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev “Elektron tibbin formalaşmasının aktual elmi-nəzəri problemləri və həlli perspektivləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Akademik e-tibbin e-hökumətin tərkib hissəsi olduğunu qeyd edərək bu sahədə mövcud problemlərin multidissiplinar xarakter daşıdığını nəzərə çatdırdı. E-tibbin texnoloji, iqtisadi, demoqrafik, psixoloji, hüquqi, etik və s. aspektlərinə xüsusi diqqət yetirilməsinin vacibliyini qeyd etdi. R.Əliquliyev İnformasiya cəmiyyəti məsələləri üzrə Tunis Dünya Sammiti, “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyası, “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiya”, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının e-səhiyyəyə dair sənədlərində e-tibbin çoxaspektli problemlərinə xüsusi yer verildiyini diqqətə çatdırdı.
İnstitut direktoru rəhbərlik etdiyi elmi-tədqiqat müəssisəsində e-tibb sahəsində həyata keçirilən tədqiqatlardan söz açaraq bildirdi ki, e-tibbin formalaşması istiqamətində dünyanın aparıcı elmi mərkəzlərində aparılan araşdırmaların vəziyyəti təhlil olunub, elmi-nəzəri və praktiki problemlər identifikasiya edilib. Alim molekulyar biologiya və tibb, molekulyar diaqnostika, tibbi genetika, gen müalicəsi kimi problemlərin araşdırılmasının, e-tibdə Big Data və Data Mining texnologiyalarının tətbiqi imkanlarının öyrənilməsinin zəruriliyini vurğuladı.
R.Əliquliyev həmçinin e-tibbin sürətli inkişafının təmin olunması üçün tibbi informatika ixtisası üzrə mütəxəssis və elmi kadrların hazırlanması, bu sahəyə dair dərslik və dərs vəsaitlərinin məzmununun yenilənməsi, tibb işçilərinin İKT biliklərinin artırılması istiqamətində davamlı tədbirlərin həyata keçirilməsinin vacibliyini də qeyd etdi.
“Ölkədə e-tibbin formalaşması və inkişafına dair dövlət proqramının işlənilməsi və həyata keçirilməsinə böyük ehtiyac vardır. Qeyd olunan problemlərin araşdırılması üçün ölkəmiz böyük intellektual potensiala malikdir”, – bildirən natiq ölkənin müvafiq sahələr üzrə aparıcı alim və mütəxəssislərini, elmi qurumlarını birgə əməkdaşlığa səslədi.
Tədbirdə həmçinin AR Fövqəladə Hallar Nazirliyinin əməkdaşı Vurğun Hacıyev“Elektron sistemlər”, AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru, akademik Telman Əliyev “Azərbaycan Respublikasında tibbi informatikanın təşəkkülü və perspektivləri”, Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Tibb elmləri üzrə elmi şurasının sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Nuru Bayramov “Təbabətdə informasiya texnologiyaları və ölkədə həllini gözləyən problemlər” mövzusunda məruzələrlə çıxış etdilər. Elektron tibbin elmi-nəzəri və praktiki problemlərindən bəhs edilərək, onların həlli üçün yeni imkanların yaranması baxımından konfransın mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyi bildirildi.
Konfrans öz işini AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda üç paralel seksiya iclasında davam etdirdi. “Tibdə İKT-nin elmi-nəzəri problemləri”, “Tibdə İKT-nin praktiki problemləri” və “İKT-nin tibbi problemləri” seksiyaları üzrə elektron tibbin formalaşmasının konseptual əsasları, texnoloji təminatı, təşkilati-hüquqi, təhlükəsizlik, terminoloji problemləri, sosial-iqtisadi aspektləri və s. mövzularda 75 məruzə təqdim olundu.

For the first time, the e-medicine and multidisciplinary scientific-practical conference devoted to problems 2016-06-08 10:42:59 / CONFERENCES
In modern times, standing guard over the health care system, public health, medical science, the development of the main goals of the strategy of sustainable development of any country. Scientific and technical progress is one of the issues that are important at a time when the scope of the application of advanced technologies in the field of e-medicine development, the solution of the existing problems. Healthcare information technology in the world, important measures are being taken to improve the quality of e-medicine.
The work is being carried out in Azerbaijan in this direction. Today, the establishment of a modern health care system, medicine advanced technologies and practical steps towards the solution of these problems, created in cooperation with the world's advanced countries, joint projects are being implemented.
On May 24, the Presidium of the National Academy of Sciences, Ministry of Health, the Medical University and the Institute of Information Technology, organized by the "e-medicine and multidisciplinary problems" in the Republican scientific-practical conference on the development of e-health, scientific support and the identification of priorities in this sphere, ordination of scientific research, as well as continued cooperation with scientific centers of foreign countries would serve the objectives of the organization.
The event was held in the hall of the main building of the circular heads of the relevant government agencies, higher education institutions and research institutes of the National Academy of Sciences of the leading scientists and experts in information technology and medical fields, media representatives.
Conference Speech by President of ANAS, academician Akif Alizadeh opened. Head of e-medicine and healthcare, and the first event dedicated to multidisciplinary research, described this as a significant event for the country. E-medicine scientists and experts who are involved in various aspects of the formation of the problems to come together and prospects for future cooperation is of great importance in terms of defining the conference said, would contribute to the solution of these problems, he said.
Academic requirements of the healthcare system, to provide high-quality medical services based on their achievements in science, said that the basic conditions for wide application of innovative technologies. ICT in various spheres, including the use of medicine identified as a priority by President Ilham Aliyev stressed the A.Alizade the leadership of the President and the First Lady, President of Heydar Aliyev Foundation, MP Mehriban Aliyeva to development of the health care system in the country thanks to humanitarian initiatives protection of public health and to improve the quality of medical services and significant progress has been achieved.
Alizade "Information Society Development in Azerbaijan Republic for 2014-2020" National Strategy for the e-health system is one of the main objectives of the formation, expansion of the use of ICT in health care, he said.
President of the Academy of Sciences spoke about scientific research carried out in this regard that one of the priority directions of scientific research in biology and medicine with the new challenges of the world's main targets: "For example, stem cells, molecular biology and medicine, medicine and computer technology, new medical technologies and so on. You can show trends of modern science. " The biomedical informatics, electronic medical studies on the problems of individual research centers, electronic medicine in various clinics and a number of the measures taken to strengthen the hands of scientists has been achieved at the same time, research in this direction, there is a number of organizational and methodological problems he said.
Deputy Minister of Health of the country and the measures taken in connection with the formation of e-medicine achievements mentioned. He said that the direction "for the development of information society in the Republic of Azerbaijan for 2014-2020," National Strategy being implemented as part of the complex.
Deputy Minister in 2007, the "electronic health card" system by providing detailed information about the more than 600 medical institutions currently use this system has been reported. So far, 1 million babies have been provided with an electronic health card, which marks the speaker as well as birth certificates, driving licenses, medical certificates and other relevant documents available online, he said.
E. Agayev noted that more than 20 public hospitals, clinics Azerbaijani Medical University joined a unified information system. Other medical facilities in order to increase efficiency in the future it is planned to connect to this system. He was an integral part of e-medicine, e noting that the tasks related to the development of this sector and noted the steps taken to resolve them.
The chairman of the Health Committee of the National Assembly of the Republic of Azerbaijan, academician-secretary of the Department of Biological and Medical Sciences, academician Amiraslanov spoke of the care provided in the health and development of medical science. Pointing to the successful reforms carried out in recent years, the health system's academic, President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva, thanks to the attention and support of new health facilities have been built in all regions, with the latest innovations in medical science, technological innovation and modern treatment methods applied successfully in clinics and health centers has been effective work has been done to increase the level of professionalism of the doctors said. Scientific institutions of the Ministry of Health, including the National Center of Oncology at the Nuclear Medicine Center, said that the latest technologies are applied.
Secretary of Department of Biological and Medical Sciences Academy, spoke about the history of the development of biomedicine, from the 70s of the last century under the leadership of academician Jalal Aliyev's initiative and stressed bioinformatics school was founded. The development of e-science, academic institutions renewed priorities, the supercomputer technology that promises great opportunities A.Amiraslanov gerontology, stressed the importance of research in the field of stem cells. NASA scientist at the Institute of Molecular Biology and Biotechnology studies that meet the requirements of the important steps in the world of science is reported.
Academic and scientific personnel training in the field of biomedicine, said that the biggest problems. According to him, in the field of biomedical research in computer science and mathematics to attract young professionals, while opting for foreign education, giving priority to these areas to solve the problem of critical importance. The speaker on the higher education institutions in the field of biomedical knowledge in the field of education with the need for high technology, he said.
Referring to the issue of strengthening cooperation with foreign scientific centers A.Amiraslanov US, South Korea, England and others. use the experience of advanced countries of the world, underlined the importance of building lasting relationships.
Azerbaijan Medical University, Professor Garay Geraybeyli "Medical education in computer technology" to deliver a report on "Azerbaijan's National Strategy for the Development of Information and Communication Technology 's (2003-2012-years) towards the adoption of ICT in the country as an important step. He said that the development of the human factor in the citizens' quality education, creation of favorable conditions in order to receive medical care and social security, the country's economic, social and intellectual potential to strengthen the information and knowledge-based, competitive economy, the establishment and development of information and knowledge market , the international information integration of the main tasks of the National Strategy.
The application of information technology a priority, saying that medical science and medical practice GGəraybəyli e-medicine, with the formation of the Azerbaijan Medical University, spoke about the challenges. In recent years, the reforms in the university and the wider use of e-medicine and created the conditions for a very basic elements, he said. The university's innovative technologies used in the new hospitals with modern medical equipment, maintenance and management of data used for the clinics gave detailed information about the programs.
ANAS, academic secretary of the Institute of Information Technologies, academician R.Aliguliyev "e-medicine solution to the problems and prospects of the formation of the actual scientific-theoretical conference on" speech. Academic e-medicine, e-government, noting that part of the multidisciplinary nature of the problems noted in this area. E-medicine, technological, economic, demographic, psychological, legal, ethical, and so on. the need to pay special attention to the aspects, he said. He is on the Tunis World Summit on the Information Society, "Azerbaijan 2020: vision to future" concept, "on the development of information society in the Republic of Azerbaijan National Strategy for 2014-2020", the World Health Organization documents, e-medicine, e-health given special attention to the problems of multi-aspect conveyed.
Director of the Institute's scientific research institution in the field of e-medicine studies, spoke about the formation of e-medicine studies to analyze the situation of the world's leading research centers, scientific-theoretical and practical problems have been identified. The scientist in molecular biology and medicine, molecular diagnostics, medical genetics and gene therapy research of problems, such as e-medicine technologies need to explore opportunities of Big Data and Data Mining said.
He is also to ensure the rapid development of e-medicine specialist in computer science and scientific staff training in this area, updating the content of the textbooks and teaching aids, medical personnel and continuous measures to increase awareness of the importance of ICT, he said.
"The formation and development of e-medicine development and implementation of the state program is needed. Our country has great intellectual potential for the investigation of the above-mentioned problems ", - the speaker of the country's leading scientists and experts in relevant fields, and called for cooperation with scientific institutions.
The event was also an employee of the Ministry of Emergency Situations of the Republic of Love Hajiyev "electronic systems", Control Systems of ANAS Institute Academician Telman Aliyev "medical informatics formation and prospects of the Republic of Azerbaijan", the Republican chairman of the Scientific Council of the Research Coordination Council for Medical Sciences, corresponding member of ANAS Nuru Bayramov "information technology in medicine and the problems to be solved" at the conference. E-medicine, scientific-theoretical and practical problems were mentioned, the importance of the conference in terms of the creation of new opportunities for the resolution said.
The conference continued at the Institute of Information Technologies of the three parallel sections. "ICT scientific issues in medicine", "ICT practical problems in medicine" and "medical problems of ICT" sections on the formation of the conceptual foundations of e-medicine, technology, security, legal, security, terminological issues, socio-economic aspects and so on. 75 subjects were presented with a report.