Multimedia qalereyalı elektron kitabxanaların yaradılması günün vacib tələblərindəndir 2016-04-13 15:37:36 / KONFRANSLAR
XXI əsr informasiya texnologiyalarının xarakterik inkişaf istiqamətləri sırasında müxtəlif növlü, tipli və məzmunlu sənədləri mühafizə edən elektron informasiya daşıyıcılarının hazırlanması, sistemləşdirilməsi, mühafizəsi və şəbəkə rejimində məsafədən istifadəsi mühüm yer tutur. Bu istiqamətlər kompleks şəkildə elektron kitabxanaların yaradılmasında və informasiya təminatının təşkilində əsaslı rol oynayır.
Bu barədə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Multimedia Resursları sektorunun rəhbəri Kəmalə Haşımova “Multimedia Qalereyası elektron kitabxanaların tərkib hissəsi kimi” adlı məruzə ilə çıxışı zamanı bildirib.
Qeyd edib ki, e-kitabxanalar oxuculara informasiya xidmətinin kompüterləşməsinin nəticəsi olub, ənənəvi kitabxanalara alternativ qurum deyil, yalnız xidmət növüdür. Geniş məna kəsb edən “E-kitabxana” anlayışına sinonim kimi müasir dünya elmi ədəbiyyatında “virtual kitabxana”, “rəqəm kitabxanası”, “şəbəkə kitabxanası”, “divarsız kitabxana”, “hibrid kitabxana” anlayışları istifadə olunur.
Sektor müdiri qeyd edib ki, son illər ölkədə kitabxanaların multimedia fondlarının zənginləşdirilməsi məqsədilə bir sıra mühüm işlər həyata keçirilmiş və bu sahədə qəbul edilmiş Dövlət Proqramına uyğun olaraq layihənin icrasına başlanmışdır. Layihə çərçivəsində çoxsaylı uşaq kitabxana filialı, kitab mağazası və şəhər (rayon) kitabxanalarının Multimedia Qalereyasının nəşrləri ilə zənginləşdirilməsi üçün multimedia resurslarının (CD, DVD, e-kitab, e-dərslik) satışı, habelə Azərbaycan və rus dillərində hazırlanmış multimedia tədris resurslarına abunə yazılışı təşkil edilmişdir.
Multimedia texnologiyalı rəqəmsal kitabxanaların multimedia məzmunu və audiovizual materialları əldə etmək imkanları vardır. Xüsusilə yeni yaradılan, emal və analiz edilən rəqəmsal multimedia informasiyaları böyük informasiya anbarlarında saxlanılır. Multimedia kontekstinə rəqəmsal mətnlərlə yanaşı, foto, video, audio informasiyalar və hətta 3D-məzmunlu interaktivlər də daxildir.

Creation of e-libraries with multimedia gallery is the most important requirement of the day 2016-04-13 15:37:36 / CONFERENCES
Creation, systematization, preservation and network mode remote usage of electronic information carriers guarding different types of documents with various contents are of great importance in the twenty-first century. These play a fundamental role in the complex creation of electronic libraries and the organization of information security, stated the head of Multimedia Resource sector at the Institute of Information Technology of ANAS, Kamala Hashimovaduring her speech on "Multimedia Gallery as a part of e-libraries."
e-Libraries is the result of computerizing information services. It is not just alternative institutions to traditional libraries, but the type of service. In other words, scientific literature defines the concept of "e-library" as synonymous with "virtual library", "digital library", "network library", and "hybrid library".
Multimedia Gallery tools, electronic books and newspapers, new technologies introduced to education, video conferences, graphic design tools, ultimate audio, videomail and others improved and gave an impetus to the development of new products and services. At present, Multimedia Gallery tools are widely used in public libraries. Links to Multimedia Gallery resources are provided by librarians with the use of multimedia technologies. The usage of media resources enhances the efficiency of e-libraries. In this regard, a librarian is required professionalism. He/she must master computer skills, as well as multimedia technologies skills.