Niderlandda sürücüsüz şəhərətrafı avtobuslardan istifadə olunur 2016-02-10 12:32:37 / KONFRANSLAR
Niderlandda 8 km/saat sürətlə hərəkət edən və sürücüsüz nəqliyyat vasitəsi olan 6 nəfərlik “WePod” şəhərətrafı avtobusu ilə dünyada ilk dəfə olaraq ictimai nəqliyyat xətlərində sərnişin daşınmasına başlanılıb.
dailytechinfo.org saytının məlumatına görə, sözügedən layihənin tərəfdarları iddia edirlər ki, dünyadakı nəqliyyat yollarında bir çox avtomatlaşdırılmış nəqliyyat vasitələrinin olmasına baxmayaraq, “WePod” avtobusu ictimai nəqliyyat xətlərində tamamilə avtomatik rejimdə və sürücüsüz hərəkət edən ilk nəqliyyat vasitəsidir.
Xatırladaq ki, “WePod” layihəsi üzərində işlərə ötən ilin iyun ayında başlanılıb. Layihənin məqsədi Ede-Vaqeninqen dəmiryol stansiyası, avtobus stansiyası və Vaqeninqen Universitetinin Elmi-tədqiqat mərkəzi arasındakı 6 km marşrut üzrə sərnişinləri daşıyacaq nəqliyyat sisteminin yaradılmasıdır.

Driverless bus trial in Netherlands is first on public roads 2016-02-10 12:32:37 / CONFERENCES
An electric, driverless shuttle bus has taken to Dutch public roads on Thursday, rolling six passengers along a 200m stretch of road in the first trial of its kind worldwide.
The WePod, one of a fleet to be rolled out in coming years, took a few people on a short journey back and forth along the side of a lake in the central Dutch agricultural town of Wageningen.
At 5 miles per hour (8kmph), it did not set a speed record, “but an unmanned vehicle has never been used on public roads”, the project’s technical director, Jan Willem van der Wiel, said. “This is a milestone.”