AMEA Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin büro iclası keçirildi 2016-01-26 11:16:25 / KONFRANSLAR
Bu gün AMEA Fizika İnstitutunda AMEA Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) növbəti büro iclası keçirildi.
Öncə bölmə üzvləri AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, texnika elmləri doktoru, professor Məsumə Məmmədovanı Azərbaycan elminin inkişafındakı xidmətlərinə görə “Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fəxri diplomu” ilə təltif edilməsi münasibətilə təbrik etdilər.
Büro üzvləri, institut direktorlarının iştirak etdiyi iclası giriş sözü ilə açan AMEA FRTEB-nin akademik-katibi vəzifəsini icra edən, Fizika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Nazim Məmmədov gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verdi.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondununelan etdiyi kompleks elmi-tədqiqat proqramları üzrə layihələr müsabiqəsinə təqdim olunmuş layihələr müzakirə olundu. Bildirildi ki, bu müsabiqə akademik və təhsil sistemindəki elmi-tədqiqat müəssisələri, bölmə və mərkəzləri, o cümlədən elmlə əlaqəli digər qurumların elmi fəaliyyətini stimullaşdırmaq, modern elmi cihaz, avadanlıq və qurğularla təminatını təkmilləşdirmək, elmin müxtəlif sahə və istiqamətlərinin davamlı inkişafını dəstəkləmək, əhəmiyyətli elmi nəticələr əldə olunmasına şərait yaratmaq və kadr hazırlığını təmin etmək məqsədi daşıyır.
Sonra texnika üzrə fəlsəfə doktoru Rəşid Ələkbərov AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun texnologiyalar üzrə direktor müavini, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Xəqani Məmmədov isə Radiasiya Problemləri İnstitutunun“Radiokimya” laboratoriyasının rəhbəri vəzifəsinə təsdiq olundu.
İclasda, həmçinin Fizika İnstitutunda keçirilmiş attestasiyanın nəticələri və AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda Təhsil şöbəsinin yaradılması məsələsi müzakirə olundu.

Bureau meeting of Department of Physics, Mathematics and Technical Sciences of ANAS held 2016-01-26 11:16:25 / CONFERENCES
The Institute of Physics of ANAS hosted the following bureau meeting of Department of Physics, Mathematics and Technical Sciences of ANAS.
First, members of the department congratulated the head of department of the Institute of Information Technology of ANAS, doctor of technical sciences, professor Masuma Mammadova on being awarded the “Honorary diploma of the President of the Republic of Azerbaijan” for her contribution to the development of science in Azerbaijan.
Bureau members and directors of the institutes participated in the meeting. Acting academician-secretary of DPMTS of ANAS, director of the Institute of Physics, corresponding member of ANAS Nazim Mammadov opened and informed about the issues on the agenda.
The projects submitted to the contest for complex research programs announced by Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan were discussed.
Then, PhD in technical sciences Rashid Alakbarov was approved to the position of Technical Director of the Institute of Information Technology of ANAS, and PhD in chemistry Khagani Mammadov to the position of head of the Radiochemistry laboratory at the Institute of Radiation Problems.
Furthermore, the attendees discussed the certification results held at the Institute of Physics of ANAS, and the development issues of the Education Department of the Institute of Control Systems of ANAS.