Akademik Rasim Əliquliyev: “Sosial şəbəkələr istənilən ölkənin tarixinə, dil və mədəniyyətinə təhlükə yaratmaq gücünə malikdir” 2015-12-07 11:37:22 / KONFRANSLAR
Bu fikri AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev 30 Noyabr –  Beynəlxalq İnformasiya Təhlükəsizliyi gününə həsr olunmuş elmi seminarda səsləndirib.
Tədbirdə R.Əliquliyev əsas missiyası özünüifadə və sərbəst kommunikasiya azadlığının təmini olan sosial medianın insanların, cəmiyyətin həyatına gətirdiyi müsbət tərəflərlə yanaşı, mənfi təzahürlərə də münasibətini bildirib. Bu gün xüsusən də sosial şəbəkələrin informasiya mübadiləsi, çoxsaylı dostluq əlaqələrinin qurulması, aktiv ünsiyyət və s. imkanlar yaratmaqla yanaşı, həm də istənilən ölkənin tarixinə, dil və mədəniyyətinə təhlükə yaratmaq gücünə malik olduğunu söyləyib. Onun sözlərinə görə, müasir dövrdə sosial şəbəkələr istənilən ölkənin nüfuzuna xələl gətirmək, tarixini saxtalaşdırmaq, milli-mənəvi dəyərlərinə yiyələnmək, o cümlədən insanların mədəni və tarixi yaddaşını məhv etmək üçün mövcud olan güclü təbliğat və təşviqat vasitəsidir.
İnstitut direktoru elmi-texniki tərəqqinin vüsət aldığı bir dövrdə bəzi dövlətlərin virtual məkanda milli maraqların təmini üçün sosial şəbəkələr üzrə peşəkar, intellektual insanlardan ibarət komandalar yaratması faktına da toxunub. O, bu kimi hallarda sosial şəbəkələrin analizinin aparılmasının məqsədəuyğunluğunu qeyd edib.
Bu gün Azərbaycanın tarixi və mədəniyyətinə qarşı informasiya müharibəsinin aparılması faktına da toxunan alim dünya ictimaiyyətinə doğru məlumatların çatdırılması üçün  qabaqcıl informasiya texnologiyalarının imkanlarından geniş istifadə olunmasının zəruriliyini ifadə edib. İnsanların, cəmiyyət və dövlətin maraqlarının qorunmasının informasiya təhlükəsizliyinin təminində başlıca amillərdən olduğunu söyləyib.

Academic R.Aliguliyev: "Social networks in any country's history, language and culture has the power to create a hazard" 2015-12-07 11:37:22 / CONFERENCES
The idea of ​​ANAS, academician-secretary of the Institute of Information Technologies of the National Academy of Sciences, academician Rasim Aliguliyev November 30 - International scientific workshop dedicated to Information Security said.
The main mission of ensuring freedom of expression and the free communication of the scientist in the social media people, the positive sides of the society, but also commented on the negative manifestations. Today, social networks, especially in the exchange of information, the establishment of friendly relations, active communication and so on. opportunities, as well as any country's history, language and culture, with the capacity to create danger, he said. According to him, to damage the image of any country in the modern era of social networks, to falsify history, national and moral values ​​of the master, as well as cultural and historical memory of the people in order to destroy a powerful propaganda tool.
Director of the Institute of scientific and technical progress at a time when the scope of professional social networks to ensure national interests in virtual space, also touched on the fact that the intellectual creation of teams of people. He said that in such cases the feasibility of the analysis of social networks.
Today, Azerbaijan's history and culture, referring to the fact that the scientists conducting an information war to the international community of the importance of using a wide range of opportunities for the delivery of advanced information technologies, he said. People, society and the protection of the interests of the state, said that the main factors in ensuring information security.