AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Beynəlxalq İnformasiya Təhlükəsizliyi gününə həsr olunmuş elmi seminar keçirildi 2015-12-04 14:43:24 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 30 Noyabr -  Beynəlxalq İnformasiya Təhlükəsizliyi gününə həsr olunmuş elmi seminar keçirildi. Dünyada ilk dəfə 1988-ci ildə qeyd olunan bu gün ilə bağlı institutda da geniş şəkildə keçirilən tədbirlər artıq ənənə halını alıb. Tədbirdə informasiya təhlükəsizliyinin tədrisi üzrə dünya təcrübəsi, sosial şəbəkələrdə təhlükəsizlik, AzScienceCERT-in hazırki fəaliyyəti və perspektiv inkişaf planları, mobil telefonlarda informasiya təhlükəsizliyi ilə bağlı məruzələr dinlənildi və geniş müzakirələr aparıldı.
AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev artıq 27 ildir ki, dünya miqyasında qeyd edilən Beynəlxalq İnformasiya Təhlükəsizliyi gününün əhəmiyyətindən danışdı. İnformasiya təhlükəsizliyinin təmini məsələlərinin hər bir dövlətin milli təhlükəsizliyinin əsas tərkib hissələrindən biri kimi strateji rol oynadığını bildirdi. Azərbaycanda informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsinin qanunvericilik bazasının inkişaf etdirilməsi istiqamətində bir sıra mühüm sənədlərin qəbul edildiyini söylədi. “Elektron hökumət” infrastrukturunun inkişaf etdirilməsi, onun dayanıqlı və təhlükəsiz fəaliyyətini təmin etmək məqsədilə dövlət proqramlarının həyata keçirildiyini dedi. Prezident İlham Əliyevin 2 aprel 2014-cü il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiya”da informasiya təhlükəsizliyi məsələlərinin geniş şəkildə öz əksini tapdığını qeyd etdi.
Tədbirdə respublikanın ictimai-mədəni həyatında əlamət­dar hadisə olan AMEA-nın 70 illik yubileyinə həsr olunmuş Ümumi Yığıncaqda Prezident İlham Əliyevin irəli sürdüyü elmi prioritetlərdən, alimlərin qarşısına qoyduğu vəzifələrdən də söz açıldı. İnstitut direktoru humanitar və ictimai elmlərlə yanaşı texniki sahə üçün də hədəflərin müəyyən edildiyini qeyd etdi, kosmik elmin inkişafının alimlərdən xüsusi araşdırmalar tələb etdiyini bildirdi.
R.Əliquliyev AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu tərəfindən informasiya təhlükəsizliyi sahəsinə aid qanunvericilik, normativ-hüquqi bazanın gücləndirilməsi istiqamətində görülən işlərə elmi dəstək verildiyini, informasiya təhlükəsizliyinin müxtəlif problemlərinin həlli ilə bağlı araşdırmaların aparıldığını və müntəzəm olaraq elmi seminarların keçirildiyini bildirdi. “İnstitutda artıq 20 ilə yaxındır ki, bu sahə üzrə tədqiqatlar aparılır. İnformasiya təhlükəsizliyinin təmini problemlərinin elmi-nəzəri əsasları araşdırılır, yeni metod və alqoritmlər işlənilir, dünyada bu sahədə görülən işlər və təcrübə öyrənilir” – deyən akademik  əldə olunmuş mühüm elmi nəticələrin elmi əsərlərdə, nüfuzlu jurnallarda, kitab və monoqrafiyalarda öz əksini tapdığını söylədi. Qeyd etdi ki, milli informasiya təhlükəsizliyinin formalaşmasına elmi-praktiki dəstək vermək, onun nəzəri əsaslarını inkişaf etdirmək, həmçinin dünya elminə töhfə vermək institutun əsas istiqamətlərindən biridir.
İnstitut direktoru informasiyanın mühafizəsi üsulları və sistemləri, informasiya təhlükəsizliyi ixtisası üzrə elmi kadrların və yüksəkixtisaslı peşəkar mütəxəssislərin hazırlanması istiqamətində institutda həyata keçirilən işlərdən də danışdı. İnstitutun gənc alim və mütəxəssislərinin ixtisasartırma, təcrübə mübadiləsinin aparılması və treninqlərdə iştirakı ilə bağlı görülən tədbirlərdən söz açdı: “Gənc alim və mütəxəssislər bu məqsədlə Koreya, Türkiyə, Polşa, Çexiya kimi ölkələrə ezam olunurlar. Bu tədbirlər daha dərin nəzəri və praktiki biliklərin əldə olunmasına xidmət edir. Əldə olunan təcrübə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsində tətbiq olunur ki, bu da şəbəkə resurslarının daha səmərəli idarə və istifadə olunması baxımından vacibdir”. R.Əliquliyev bu sahə üzrə institutda onlarla elmlər doktoru və fəlsəfə doktorlarının hazırlandığını qeyd etdi.
Tədbirdə şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Yadigar İmamverdiyev“İnformasiya təhlükəsizliyi sahəsində təhsil üzrə dünya təcrübəsi” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Y.İmamverdiyev informasiya təhlükəsizliyi sahəsində keyfiyyətli təhsilin əhəmiyyətindən danışaraq, dünyada bu istiqamətdə görülən tədbirlər haqqında məlumat verdi. O, peşəkar mütəxəssislərin yetişdirilməsi üçün ixtisasartırma kurslarının, kibertəhlükəsizlik üzrə təlimlərin keçirildiyini, maarifləndirmə işlərinin aparıldığını, informasiya təhlükəsizliyi üzrə müxtəlif yarış və müsabiqələrin təşkil olunduğunu bildirdi. Maarifləndirmənin məktəbəqədər təhsil müəssisələrindən başlanılmasının məqsədəuyğunluğunu ifadə etdi.
Y.İmamverdiyev Böyük Britaniya və Rusiyada informasiya təhlükəsizliyi sahəsi üzrə ali təhsil sistemində mövcud təcrübədən söz açdı. Kompüter və kompüter şəbəkələrinin, informasiya texnologiyalarının təhlükəsizliyi, kompüter insidentlərinin təhqiqatı, informasiya sistemləri sahəsində qanunvericilik, informasiya təhlükəsizliyinin menecmenti üzrə tədrisin aparıldığını dedi. İnformasiya təhlükəsizliyi üzrə ixtisaslar haqqında məlumat verdi.
Elmi seminarda çıxış edən institutun aparıcı elmi işçisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Ramiz Şıxəliyev “Sosial şəbəkələrdə təhlükəsizlik problemləri” mövzusunda məruzə etdi. Hazırda dünyada 200-dən çox sosial şəbəkənin mövcud olduğunu qeyd edən R.Şıxəliyev bu şəbəkələrin insanlar arasında qarşılıqlı əlaqə və kommunikasiya üçün böyük imkanlara malik olduğunu, lakin bununla yanaşı sosial şəbəkələrin istifadəçilərin şəxşi həyatının toxunulmazlığı və təhlükəsizliyi ilə bağlı yeni problemlər də yaratdığını söylədi. “Sosial şəbəkələr yeni təhlükəsizlik risklərinin yaranmasına gətirib çıxarır. Bu risklər zərərli proqramların və spamların yayılması, sosial mühəndislik və sosial şəbəkə hesablarına hücumların həyata keçirilməsi, fərdi məlumatların oğurlanması, izləmə, aldatma və s. kimi təhlükələrlə bağlıdır”.
“Hazırda dünyada sosial şəbəkələrdə 2 milyarddan çox aktiv istifadəçi hesabları vardır və bunlardan 1,6 milyardı mobil qurğular vasitəsi ilə istifadə edilir. Şəbəkə istifadəçilərinin sayı Yer kürəsi əhalisinin 28%-dən, İnternet istifadəçilərinin isə 72%-dən çox hissəsini təşkil edir” – söyləyən məruzəçi sosial şəbəkələrdə mümkün təhlükələrin və onlardan mühafizə tədbirləri və üsullarının analizinin aparılmasının aktual məsələlərdən olduğunu qeyd etdi. Bu cür təhlillərin insanların şəbəkələrdən təhlükəsiz istifadə etməsinə kömək edə biləcəyini vurğuladı. Sosial şəbəkələrdə təhlükələr, ən məşhur zərərli proqramlar, fərdi mühafizə tədbirləri haqqında ətraflı məlumat verdi.
Tədbirdə “AzScienceCERT-in hazırki fəaliyyəti və inkişaf perspektivləri” adlı məruzə ilə institutun sektor müdiri Babək Nəbiyev çıxış etdi. Bildirdi ki, CERT (Computer Emergency Response Team – Kompüter insidentlərini cavablandırma qrupu) qurumlarının vəzifəsi qlobal informasiya təhlükəsizliyi təhdidləri ilə mübarizə aparmaq, onları aşkarlamaq və vaxtında qarşısını almaqdır. B.Nəbiyev AzScienceCERT-in fəaliyyəti haqqında məlumat verərək onun akademiyanın internet şəbəkəsi – AzScienceNet-də informasiya təhlükəsizliyi insidentlərini cavablandırma qrupu olduğunu diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, AzScienceCERT-in əsas məqsədi AzScienceNet-də informasiya təhlükəsizliyi risklərinin idarə edilməsini təmin etməkdir. O, həmçinin AzScienceCERT-in beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi və beynəlxalq təşkilatlarda üzvlüyü ilə əlaqədar mühüm tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirdi.
Elmi seminarda həmçinin mobil telefonlarda informasiya təhlükəsizliyi ilə bağlı məruzə də dinlənildi. İnstitutun böyük elmi işçisi Şüşə Kərimova mobil texnologiyalar, mobil rabitə standartları, mobil telefonlarda zərərli proqramlar, risklərin qiymətləndirilməsinə yanaşmalar haqqında məlumat verdi. Ş.Kərimova dünyada mövcud olan əməliyyat sistemləri üçün xarakterik olan zərərli  viruslar barədə danışdı. Bildirdi ki, “Kaspersky Security Bulletin”in məlumatına əsasən, hər ay zərərli proqramların orta hesabla 6300 yeni mobil nümunəsi müəyyən edilir: “Hazırda Android əməliyyat sistemi üçün 35000-dən çox zərərli proqram növü mövcuddur”.
Tədbirin sonunda akademik Rasim Əliquliyev ölkənin informasiya məkanının təhlükəsizliyinin təmini məsələləri ilə məşğul olan, informasiya təhlükəsizliyi mədəniyyətinin yüksəldilməsi sahəsində maarifləndirmə işlərini  aparan, bu sahəyə elmi dəstək verən  alim və mütəxəssisləri peşə bayramları münasibətilə təbrik etdi.

The International Institute of Information Technology held a seminar dedicated to Information Security 2015-12-04 14:43:24 / CONFERENCES
November 30 Institute of Information Technology - International seminar dedicated to Information Security. For the first time on this day in 1988, the institute has become a tradition of the measures broadly. Teaching experience in the world of information security event, social networks, security, AzScienceCERT's current activities and future development plans, cell phones, and heard reports on a wide range of information security were discussed.
Academician-Secretary of the National Academy of Sciences, director of the institute, academician Rasim Aliguliyev more than 27 years, the world-wide celebration of the importance of the International Information Security Day said. Information security is one of the main components of national security issues, as each state has a strategic role. The legal framework for the development of information security in a number of important documents were adopted, he said. "E-government" infrastructure development, to ensure that a stable and secure implementation of state programs, he said. President Ilham Aliyev's decree dated April 2, 2014, "approved by the development of information society in the Republic of Azerbaijan for 2014-2020" National Strategy reflected in the wide range of information security issues, he said.
The event, which is a significant event in the cultural life of the republic's 70th anniversary of the General Assembly devoted to the scientific priorities put forward by President Ilham Aliyev, was also the tasks set by the scientists. Director of the institute for the humanities and social sciences, as well as targets set in the technical area, he said, the development of space science, said that scientists need special investigations.
The scientist in the field of information security by the Institute of Information Technologies of the legislative, regulatory and scientific support given to the work being done to strengthen the legal framework, the solution of various problems related to information security and investigations were conducted scientific seminars on a regular basis. "In the over 20 years conducted research in this area. The scientific and theoretical grounds of information security problems, new methods and algorithms are developed, studied and experience the world of work in this area "- the academic and scientific works of important scientific results obtained, in prestigious journals, books and monographs, he reflected. He noted that scientific and practical support to the formation of a national information security, to develop a theoretical basis, as well as to contribute to world science is one of the main objectives of the institute.
Director of the Institute of the information protection methods and systems, information security professionals on the preparation of highly qualified scientific personnel and the work carried out at the institute said. The institute training young scientists and specialists, exchange of experience and spoke about the measures taken in connection with participation in training: "Young scientists and experts for this purpose, Korea, Turkey, Poland, the Czech Republic are sent to countries such as. These measures serve to get more in-depth theoretical and practical knowledge. AzScienceNet from the National Academy of Sciences of practice is applied, it is important in terms of management and use network resources more efficiently. " The scientist in this field is being prepared at the institute, said dozens of doctors and PhD.
The head of the department, PhD Imamverdiyev Remembrance "in the world of education in the field of information security experience" made a presentation on the topic. Y.Imamverdiyev spoke about the importance of quality education in the field of information security in the world, gave information about the measures taken in this direction. He is a professional training courses for the training of specialists, participated in training sessions on cyber security, work is underway to raise awareness of information security, have been held in various contests. To begin a feasibility study of preschool education institutions, he said.
Y.Imamverdiyev Great Britain and Russia in the field of information security experience, spoke about the existing system of higher education. Computers and computer networks, information technology, security, computer incidents, investigation, information systems, legislation, said they have had training on information security management. Information about the safety professions.
Speaking at the seminar, senior research fellow of the institute, PhD arrow "Social networks and security issues," the report said. More than 200 existing social network in the world said that the interaction and communication between people RSıxəliyev these networks are great opportunities, but at the same time privacy and security of users of social networks to create new problems, he said. "Social networks leads to new security risks. These risks and spam to spread malware, social engineering and social networking accounts carried out the attacks, theft of personal data, tracking, fraud and others. As threats are connected. "
"Today, social networks around the world, there are more than 2 billion active user accounts and $ 1.6 billion of which is to be used with mobile devices. The number of network users, 28% of the world's population, 72% of Internet users is part of "- report that the possible dangers of social networks and their protection measures and methods of carrying out the analysis of the most urgent issues, he said. This type of analysis could help people to use secure networks said. Threats of social networks, the most popular malware, gave detailed information about personal protection measures.
The event "AzScienceCERT's current activities and prospects of the development of a report on" sector chief, said Babak Nabiyev. He said that CERT (Computer Emergency Response Team - Computer incidents response team) as a global information security organizations to combat threats, and to detect and prevent a timely manner. Providing information on the activities of the academy AzScienceCERT B.Nabiyev its network - the information security incidents response team toured stressed. He noted that the main purpose of AzScienceCERT AzScienceNet is to ensure that the information security risk management. It also AzScienceCERT expanding international cooperation in international organizations and important measures were taken in connection with the membership.
Scientific seminar also heard a report on information security, as well as mobile phones. Glass, a research fellow of the Institute Karimova mobile technology, mobile communication standards, mobile phones malicious programs, information on approaches to risk assessment. S.Karimov harmful viruses that are specific to operating systems in the world talking about. He said, "Kaspersky Security Bulletin," according to the report, an average of 6300 new mobile malware samples every month is set: "The Android operating system, more than 35,000 types of malicious software."
In the end, the country's information space of academic R.Aliguliyev dealing with security issues, culture, raising awareness of information security, leading scientists and experts in the field of scientific support and congratulated on their professional holiday.