E-dövlətin formalaşması və effektli idarə mexanizmlərinin işlənməsi informasiya cəmiyyəti quruculuğunun əsas tərkib hissəsidir 2015-11-19 10:49:25 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda cari il ərzində yerinə yetirilən elmi-tədqiqat işləri, elmi-innovasiya fəaliyyəti və digər məsələlərlə bağlı illik hesabat iclasları keçirilir.
Növbəti hesabat iclasında institutun sektor müdiri Rasim Mahmudov informasiya texnologiyaları və informasiya cəmiyyətinin formalaşmasının elmi-nəzəri problemlərinin araşdırılması və effektiv metodların işlənməsi istiqamətində görülən işlər haqqında məlumat verib. Məruzəçi e-dövlət quruculuğu istiqamətində aparılan tədqiqatlardan söz açaraq, e-dövlətin formalaşması və effektli idarə olunması üçün mexanizmlərin işlənməsinin informasiya cəmiyyəti quruculuğunun əsas tərkib hissəsi olduğunu bildirib. İnformasiya müharibəsi texnologiyaları problemləri, İnternetin tənzimlənməsi, informasiya və bilik iqtisadiyyatının formalaşması, informasiya təhlükəsizliyinin təmini, İnternetşünaslığın formalaşmasının müxtəlif aspektli problemlərinin həlli, milli İnternetskopiya sisteminin işlənməsinə dair mühüm tədqiqatların aparıldığını deyib.
Şöbə müdiri hesabat ili ərzində elmi-innovasiya fəaliyyəti istiqamətində görülən işlərdən də danışıb. Bildirib ki, AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu tərəfindən maliyyələşdirilən 2 qrant layihəsi reallaşdırılıb. “Elektron-dövlətin qurulması proseslərinin təşkili və idarə olunması mexanizmlərinin işlənilməsi”, “İnternet mühitində Azərbaycan Respublikasına qarşı reallaşdırılan informasiya müharibəsi texnologiyalarının analizi və problemin həlli üçün təkliflərin işlənməsi” qrant layihələri həyata keçirilib. Bundan əlavə, Viki-mərkəz layihəsi həyata keçirilir. Layihə çərçivəsində AMEA-nın institut və təşkilatlarının əməkdaşlarına “Vikipediya ensiklopediyasının nəzəri və praktiki əsasları” kursu tədris edilir. Kursu bitirənlərin bilikləri sertifikatlaşdırılır və onların viki-layihələrdəki fəaliyyətinin müntəzəm monitorinqi aparılır.
R.Mahmudov həmçinin şöbə əməkdaşlarının elmmetrik göstəricilərini diqqətə çatdırıb. İl ərzində impakt faktorlu jurnallarda çap olunan məqalələr, məqalələrə olan istinadların sayı, h-indeks, i10-indeks üzrə göstəricilər, beynəlxalq bazalarda (SCOPUS, DBLP və s.) indeksləşən jurnallarda nəşr edilən məqalələrə dair məlumat verib.
Məruzəçi, həmçinin şöbənin elmi-pedoqoji, elmi-təşkilati fəaliyyəti, institutun fəaliyyətinin  KİV-də təbliği və reklam-marketinq işləri, beynəlxalq elmi əməkdaşlıq əlaqələri, elmi-texniki konfrans, seminar və simpoziumlarda iştirak, müxtəlif təyinatlı kitabçaların və kitabların nəşri istiqamətində görülən işləri nəzərə çatdırıb.

The development of effective mechanisms for the formation and management of e-government is a key component of building the information society 2015-11-19 10:49:25 / CONFERENCES
Institute of Information Technology research works carried out during the current year, the annual scientific sessions are innovative activities and other issues.
The next meeting of the Institute's director Rasim Mahmudov information technology sector and scientific research on the formation of information society and the development of effective methods of giving information about the work done. The speaker spoke about the studies carried out on the building of e-government, e-government mechanisms for the formation and development of effective management is a key ingredient in building the information society. Problems of War Information Technology, Internet regulation, the formation of information and knowledge economy, information security, Internetsunaslıgın solve the problems of different aspects of the formation of a national key research on the development of the system was carried out Internetskopiya.
Head of the department of scientific and innovative activities during the year spoke about the work done in the field. He said that the Science Development Fund under the President of the grant-funded project, implemented 2. "E-government organization and management of development processes, development of mechanisms", "Internet technologies in the information war against Azerbaijan in the development of analysis and proposals to solve the problem" of grant projects have been implemented. In addition, the Wiki-center project is being implemented. Institutions and organizations within the project of NASA employees, "the theoretical and practical bases of Wikipedia Encyclopedia" course is taught. Course graduates are certified and their knowledge of the wiki-projects are monitored regularly.
Department officials also said that R.Mahmudov scientometric indicators. Articles published in journals with impact factor over the years, the number of citations of articles, h-index, i10-index indicators, international databases (Scopus, DBLP etc.) of articles published in journals indeksləsən said.
The speaker, as well as the department of scientific and educational, scientific and organizational activities, the Institute's activities in the media and advertising-marketing activities to promote international scientific cooperation, scientific and technical conferences, seminars and symposiums, various pamphlets and books published account of the work done in the field said.
After discussions, the decision of the Scientific Council of the department, was considered satisfactory.