Genişzolaqlı internetin mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivləri müzakirə olunub 2015-11-02 14:04:02 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda növbəti elmi seminar keçirilib. Seminar “Genişzolaqlı internet: mövcud vəziyyət və inkişaf perspektivləri” mövzusuna həsr olunub. Təqdimatla institutun sektor müdiri Məmməd Rəşidov və proqramçı Oqtay Ələkbərov çıxış edib.
M.Rəşidov genişzolaqlı internetə keçidin əsas texnologiyalarının təsnifatı, ADSL və DOCSIS texnologiyaları haqqında məlumat verib. “Wi-Fi Alliance” şirkəti tərəfindən hazırlanmış Wi-Fi texnologiyasının inkişaf perspektivlərindən danışan M.Rəşidov gələcəkdə bu texnologiyada yeni standartların tətbiqinin nəzərdə tutulduğunu söyləyib.
“WiMAX texnologiyası geniş spektrli qurğuları universal simsiz rabitə ilə təmin etmək məqsədi ilə hazırlanır”, – deyə bildirən M.Rəşidov qeyd edib ki, Wi-Fi şəbəkələri ilə müqayisədə WiMAX daha böyük əhatə dairəsi, internetə yüksəksürətli çıxış imkanı ilə fərqlənir.
Digər məruzəçi O.Ələkbərov ötən əsrin sonlarında WiMAX-a alternativ olaraq yaradılmış HSPA (High Speed Packet Access) texnologiyasından söz açıb. Məruzəçinin sözlərinə görə, bu texnologiya mütəxəssislər tərəfindən LTE (Long Term Evolution) – dördüncü nəsil (4G) mobil rabitə texnologiyalarına keçid kimi nəzərdə tutulur. Qeyd edib ki, LTE-şəbəkəsinin əsas üstünlüyü onun GSM və CDMA tipli operatorların mövcud avadanlıqlarının bazasında yaradılması, o cümlədən 2G və 3G abonent qurğularını dəstəkləməsidir.

They discussed the current state and prospects of development of broadband Internet 2015-11-02 14:04:02 / CONFERENCES
Scientific seminar was held at the Institute of Information Technology. The seminar "Broadband Internet: current situation and prospects of development" was dedicated. Mamed Rashidov sector chief and programmer Oktay Alakbarov a presentation he delivered a speech.
M.Rashidov classification of broadband Internet technology in transition, ADSL and DOCSIS technologies reported. "Wi-Fi Alliance," Wi-Fi technology developed by the company at the prospects of this technology in the future application of new standards intended to M.Rashidov.
"WiMAX wireless technology to provide a wide range of facilities aimed at universal", - he noted that the M.Rashidov, compared to Wi-Fi networks, WiMAX greater coverage, distinguished by its high-speed Internet access.
Other speakers at the end of the last century O.Alakbarov established as an alternative to WiMAX, HSPA (High Speed ​​Packet Access) technology spoke. According to the speaker, by experts in this technology LTE (Long Term Evolution) - the fourth generation (4G) mobile communication technology is intended as a transition. He noted that the main advantage of LTE network equipment on the basis of its existing GSM and CDMA operators, creating devices, including support for 2G and 3G subscribers.