AMEA-nın nümayəndə heyətinin İtaliya və İsveçrəyə səfəri başa çatıb 2015-10-20 12:15:40 / KONFRANSLAR
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) prezidenti, akademik Akif Əlizadənin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti oktyabrın 5-dən 12-dək İtaliya və İsveçrədə səfərdə olmuşdur. Məqsəd “Milan EKSPO-2015” tədbiri çərçivəsində Heydər Əliyev Mərkəzi ilə birgə həyata keçirilən elmi konfransda iştirak etmək idi.
Nümayəndə heyətinin tərkibində AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyevİştimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyev, Geologiya və Geofizika İnstitutunun Palçıq vulkanizmi şöbəsinin müdiri, geologiya-mineralogiya elmləri doktoru, professor Adil Əliyev, Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin Beynəlxalq təşkilatlarla əlaqələr şöbəsinin rəisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nuridə Quliyeva, həmin idarənin Xarici ölkələrin akademik qurumları ilə əlaqələr şöbəsinin rəisi Bünyamin Seyidov təmsil olunmuşlar.
Öncə Turin şəhər (İtaliya) Meriyasının dəvəti ilə həmin təşkilatda nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib. Turin şəhərinin vitse-merinin qəbul etdiyi Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri akademik Akif Əlizadə tədbirdə AMEA haqqında ətraflı məlumat verib, son dövrdə əldə olunan nailiyyətlərdən söhbət açıb. Daha sonra nümayəndə heyəti ilə Turin Elmlər Akademiyasında görüş olub. Qonaqlar bu qurumun fəaliyyəti ilə yaxından tanış olublar. Akademiyada saxlanılan qədim və elmi əhəmiyyətə malik kitablar böyük maraqla qarşılanıb.
Turin Politexnik Universitetində də keçirilən görüşdə universitetin rektoru təmsil etdiyi qurum haqqında nümayəndə heyətini məlumatlandırıb. Gələcək elmi əməkdaşlıq əlaqələri ilə bağlı müzakirələr aparılıb, alim-doktorant mubadiləsinin zəruriliyi qeyd olunub.
“Milan EKSPO-2015” tədbirləri çərçivəsində Heydər Əliyev Mərkəzi ilə birgə keçirilən elmi konfransda akademik A.Əlizadə Azərbaycanın bitki ehtiyatlarının biomüxtəliflliyi mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, Azərbaycan öz torpaq-iqlim şəraiti və relyef müxtəlifliyi ilə biomüxtəlifliyin ən zəngin mərkəzlərindən biri hesab olunur. Dünyada mövcud olan 11 iqlim qurşağının 9-nun Azərbaycanda olması burada bitki aləminin unikal gen fondunu, eləcə də yabanı və mədəni bitki müxtəlifliyinin mövcudluğunu qabaqcadan müəyyən edir. Akademik qeyd edib ki, Azərbaycanın təbii florasında Qafqazın 70% bitki müxtəlifliyini təşkil edən 935 cins və 125 fəsiləyə aid 5000-ə yaxın bitki növü vardır. AMEA rəhbəri bitkilərin bir çox növlərinin mənşəyi və kultivasiyası, əhali tərəfindən yabanı bitkilərdən ərzaq, dərman və təsərrüfat məqsədiylə istifadə və s. haqqında ətraflı məlumat verib.
Akademik A.Əlizadə 2003-cü ildə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə elmi-praktiki problemlərin həllini təmin etmək məqsədilə AMEA-nın Genetik Ehtiyatlar İnstitutu və regionda ilk Milli Genbankın yaradıldığını diqqətə çatdırıb: “Hazırda bu bankda Milli genefondu təmsil edən 7100 nümunədən çox qiymətli və nadir bitki növləri, tarla genbankında isə 4000-ə yaxın bitki nümunəsi qorunub saxlanılır”. Yaşadığımız dövrün genom və yüksək texnologiyalar əsri olduğunu qeyd edən akademik hazırda Azərbaycanın biomüxtəlifliyinin öyrənilməsi üzrə planların dünya elminin müəyyən strateji istiqamətlərinə müvafiq olaraq qurulduğunu bildirib. Alim müəyyən edilmiş hədəflər və tədqiqat fəaliyyətinin ən yaxın illərdə yalnız Azərbaycana deyil, ümumilikdə dünya elminə öz dəyərli töhfələrini verəcəyinə əminliyini ifadə edib. Yaxın gələcəkdə bəşəriyyəti gözləyən aclıq, xəstəlik, kəskin iqlim dəyişiklikləri, ərzaq, əhali artımı və digər problemlərdən söz açaraq, bir sıra fakt və proqnozları da diqqətə çatdırıb.
Konfransda, akademik Rasim Əliquliyev “Neft strategiyasından İKT strategiyasına: nailiyyətlər və perspektivlər” mövzusunda geniş təqdimatla çıxış edib. İlk öncə tədbirin əhəmiyyətinin qeyd edən akademik Rasim Əliquliyev yüksək səviyyəli təşkilatçılığa görə Heydər Əliyev Fondu və Heydər Əliyev Mərkəzinə öz minnətdarlığını bildirib. Ölkə üzrə İKT sahəsində görülmüş işlər, mühüm istiqamətlər, prioritetlər haqqında məlumat verən natiq, qarşıda duran məsələlər, yeni perspektivlər haqqında ətraflı məruzə edib. Azərbaycanda neft kapitalının insan kapitalına çevrilməsi prosesində, eləcə də biliklər cəmiyyətinə inteqrasiyada İKT-nin əhəmiyyəti konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb. Alim AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun fəaliyyəti haqqında da məlumat verərək, bu təşkilatın fəaliyyəti, elmi  istiqamətlərinə dair geniş məlumat verib.
Konfransda geologiya-mineralogiya elmləri doktoru, professor  Adil Əliyev “Azərbaycanda palçıq vulkanları fenomeni” adlı məruzə ilə çıxış edib. Azərbaycanda və dünyada mövcud olan palçıq vulkanları haqqında ətraflı məruzə edən prof. A.Əliyev vulkanların tibbi, ekoloji, turistik, sənayeyönümlü xüsusiyyətləri haqqında konfrans iştirakçılarını məlumatlandırıb.
AMEA nümayəndə heyəti səfər zamanı Luqano meriyasının dəvəti ilə İsveçrənin Luqano şəhərində keçirilən konfransda da iştirak edib. Tədbirdə AMEA prezidenti akademik Akif Əlizadə qida təhlükəsizliyi, ölkəmizin ərzaq təminatı, dənli bitkilərin elmi cəhətdən tədqiqi sahəsində əldə olunan uğurlardan danışıb.
Konfransda həmçinin, akademik Rasim Əliquliyev İKT sahəsində ölkəmizdə və AMEA-da görülən işlərlə bağlı ətraflı məlumat verib.
AMEA nümayəndə heyətinin İtaliya və İsveçrəyə səfəri Azərbaycan elmi dəyərlərinin Avropa ictimaiyyətinə çatdırılması, beynəlxalq əlaqələrin genişləndirilməsi baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edir.

NASA delegation ends visit to Italy and Switzerland 2015-10-20 12:15:40 / CONFERENCES
As is known, Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) President Akif Alizade led from October 5 to 12, the delegation paid a visit to Italy and Switzerland. The goal is to "Milan EXPO-2015" in the event jointly with the Heydar Aliyev Center was to attend the conference.
The delegation of the National Academy of Sciences, academician-secretary of the Institute of Information Technologies of the National Academy of Sciences, academician R.Aliguliyev, Istimaiyyətlə relations and promotion of science chief Zulfiqar Farzaliyev, head of the Department of Geology and Geophysics Institute of the mud volcanoes, geology-mineralogical sciences Adil Aliyev International Relations with International Organizations Department, Department Head, PhD Nurida Guliyev, the head of the department of foreign relations department of academic institutions were represented Benjamin Seyidov.
First, the city of Turin (Italy) at the invitation of Mayor's Office held a meeting with a delegation from the organization. Vice-Mayor of the city of Turin, the head of the Azerbaijani delegation has accepted the National Academy of Sciences Akif Alizade gave detailed information about the event, spoke about the recent achievements. Then the delegation had a meeting with the Turin Academy of Sciences. The guests got acquainted with the activities of the organization. The scientific significance of the ancient books stored at the Academy and met with great interest.
Rector of the Polytechnic University of Turin also represented at the meeting informed the delegation about the organization. Discussed the future of scientific cooperation, highlighted the need for the exchange of doctoral scientists.
"Milan EXPO-2015" within the framework of the academic conference held jointly with the Heydar Aliyev Center A.Alizade made a report on Azerbaijan biomuxtəliflliyi plant resources. That said, with its diversity of soil and climatic conditions and relief is considered one of the richest biodiversity. 9 out of 11 climate zones in the world where the flora of the unique genetic resources, as well as the existence of the diversity of wild and cultivated plants is pre-determined. Academic noted that the diversity of the natural flora of the Caucasus, which accounts for 70% of the 935 species of plants and 125 species of plants, there are nearly 5,000 families. The head of the origin of many species of plants and cultivation, the population of wild plants for food, medicine and agricultural purposes and others. informed about.
Academic A.Alizade in 2003 by the Council of Ministers in order to provide practical solutions to the problems in the region, the National Academy of Sciences Institute of Genetic Resources and the establishment of National Gene Bank said: "This is a very valuable example of the bank in 7100, which represents the national gene bank rare plant species, 4,000 plant samples in the field gene bank are kept. " Noting that we live in the age of genomic and high-tech plans for the academic study of biodiversity in the world of science was established in accordance with the strategic directions. The scientist and research activities of the targets established in the coming years, not only to Azerbaijan, expressed his confidence on the valuable contribution to world science. In the near future for humanity from hunger, disease, severe climate change, food, population growth and other problems opening speech, noted that a number of facts and forecasts.
The conference, academic R.Aliguliyev "Oil strategy ICT strategy: achievements and perspectives" was presented. First of all, the importance of the event, which marks the highest level of academic organization R.Aliguliyev of the Heydar Aliyev Foundation and expressed his gratitude to the Heydar Aliyev Center. The work done in the field of ICT in the country, important trends, priorities, providing information about the speaker and forthcoming, spoke in detail about the new prospects. In the process, the oil capital into human capital, as well as the importance of ICT integration into the society of knowledge brought to the attention of the conference participants. Scientist at the Institute of Information Technology by providing information on the activities of this organization, gave detailed information on the scientific aspects.
The geological-mineralogical sciences Adil Aliyev "The phenomenon of mud volcanoes in Azerbaijan," the speech said A.Aliyev detailed report on the world's mud volcanoes in Azerbaijan and the prof. A.Aliyev volcanoes medical, environmental, touristic, informed the conference participants about the characteristics of sənayeyonumlu.
During the visit, the delegation of Lugano, at the invitation of the Mayor's Office participated in a conference held in Lugano, Switzerland. President of ANAS, academician Akif Alizade, food safety, food security in the country, in terms of scientific research in the field of grain on developments.
At the conference, academic R.Aliguliyev of ICT in the country and provided detailed information about the work done.
The visit of the delegation of Italy and Switzerland, the European community of values, is of great importance in terms of the expansion of international relations.