“ITU Telecom World 2015” sərgisi öz işinə başlayıb 2015-10-15 10:03:07 / KONFRANSLAR
Budapeştdə (Macarıstan) Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İKT sahəsində fəaliyyət göstərən xüsusiləşmiş təsisatı - Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının (BTİ) təşkilatçılığı ilə “ITU Telecom World 2015” sərgisi start götürüb.
Sərgidə "Huawei", "Intel", "Magyar Telekom", "TDIA and ZTE" kimi nəhəng şirkətlər, o cümlədən Azərbaycan, Çin,  Ciboti, Macarıstan,  Koreya Respublikası,  Malavi, Nigeriya, Səudiyyə Ərəbistanı kimi ölkələrin yüksəksəviyyəli nümayəndələri iştirak edir.
Beynəlxalq tədbirdə Azərbaycan rabitə və yüksək texnologiyalar naziri, akademik Əli Abbasovun rəhbərlik etdiyi geniş tərkibli nümayəndə heyəti ilə təmsil olunur.
“ITU Telecom World 2015” sərgisində Azərbaycanın Milli pavilyonunda dövlət qurumları və 20-dək özəl İT şirkətin nümayəndələri iştirak edirlər.
ictnews.az xəbər xidmətinin məlumatına görə, “ITU Telecom World 2015” çərçivəsində keçiriləcək rabitə tənzimləyiciləri rəhbərlərinin sammitində nazir Ə.Abbasovun məruzə ilə çıxışı nəzərdə tutulub.
Oktyabrın 12-dən 15-dək davam edəcək tədbir əsas direktiv və tənzimləyici orqanların nümayəndələrini, sahə mütəxəssislərini, sərmayədarları, sahibkarları və novatorları bir araya gətirəcək.
Qlobal tədbirin məqsədi ideyaların daha geniş və operativ yayılmasına, eləcə də İKT əsaslı innovativ həllərin tətbiqinin aktivləşdirilməsinə dəstək göstərilməsindən ibarətdir.
ITU Telecom World 2015”də rəqəmli həllərin, ölkələri və regionları təmsil edən yeni yaradılmış müəssisələrin və dünyanın sahə üzrə aparıcı nümayəndələrinin ən yaxşı ideyalarının nümayiş etdirilməsi nəzərdə tutulur.

ITU Telecom World 2015 kicked off 2015-10-15 10:03:07 / CONFERENCES
ITU Telecom World 2015 has today kicked off in Budapest, Hungary.  ITU Telecom-2015 is organized by the International Telecommunication Union (ITU), a specialized agency of the United Nations for information communications technologies (ICT).
The event, which will run until October 15, will bring together key policymakers, regulators, industry experts, investors, entrepreneurs, and innovators.
ITU Telecom World 2015 aims to help ideas go further, faster and to promote the innovative, transformative ICT-enabled solutions that will make the world better, sooner.
The exhibition features digital solutions from emerging and developed markets, showcasing the smartest ideas and entrepreneurial spirit of start-ups from countries, regions and top industry names from across the world.
Top players present in the exhibition include Huawei, Intel, Magyar Telekom, TDIA and ZTE with countries and SMEs represented from across the globe including Azerbaijan, China, Djibouti, Hungary, Republic of Korea, Malawi, Nigeria, and Saudi Arabia.
Azerbaijan at the event is represented by a large delegation headed by Minister of Communications and High Technologies Ali Abbasov.
Azerbaijan is participating at the event with a national pavilion and representatives from government agencies and 20 private IT companies.
Minister Ali Abbasov will deliver a speech at the summit of communications regulators to be held in the framework of ITU Telecom World 2015.