Misdən müxtəlif məhsullar çap edən 3D-printer hazırlanıb 2015-08-12 16:50:26 / KONFRANSLAR
Mis sənayenin müxtəlif sahələrində intensiv istifadə olunan metaldır. Tikinti, maşınqayırma, elektronika, nəqliyyat vasitələri və məişət əşyalarının istehsalında tətbiq olunur. Mis emalının ənənəvi metodları zaman və pul tələb edir.
Virciniya Politexnik İnstitutu və Dövlət Universitetinin tədqiqatçıları mis məmulatlarının istehsalının daha effektiv, sadə və əlçatan metodu üzərində işləyirlər. Universitetin maşınqayırma fakültəsinin dosenti Kristofer Uilyams və onun rəhbərlik etdiyi işçi qrup mislə çap edən 3D-printer hazırlayıb.
“Məlumdur ki, metalla üçölçülü çap yenilik deyil. Biz tamamilə unikal 3D-printer hazırlamışıq. Mislə işləmək son dərəcə çətindir. Lakin biz əlaqələndirici maddənin səpilməsi metodundan istifadə edirik. Bu zaman çap edən başlıq yapışqanı mis tozuna yeridir və bu proses hər qatda təkrarlanır. Sonra məmulatı sobaya yerləşdiririk ki, toz hissəcikləri öz aralarında ərisin və bişsin. Bu yolla mis məmulatının ən mürəkkəb formasını da istehsal etmək mümkündür”, – deyə Uilyams bildirib.
Bu üsul kifayət qədər perspektivli görünür, lakin həllini gözləyən bəzi məsələlər də var. Əsas çətinlik ondan ibarətdir ki, mis hissəciklərinin sobada əridilməsindən sonra onların arasında kiçik hava sahələri qalır. Nəticədə detallar emal və ya cilalanma kimi ənənəvi metodlarla istehsal edilmiş məhsullardan daha kövrək alınır. Hazırda mütəxəssislər toz hissəciklərinin arasındakı boşluqların doldurulması və məmulatın sıxlığının yüksəldilməsi istiqamətində işlər görür.
Çatışmazlıqlar aradan qaldırılarsa, alimlərin ixtirası 5 il ərzində cəmiyyət üçün əlçatan olacaq və bütün sahələrdə tətbiq ediləcək.

The 3D printer to print a variety of products made from copper 2015-08-12 16:50:26 / CONFERENCES
Copper is used in the metal-intensive industries. Construction, mechanical engineering, electronics, vehicles and are used in the manufacture of household items. Copper refining conventional methods requires time and money.
Researchers at Virginia Polytechnic Institute and State University of copper production more efficient, simple and accessible method of working. Christopher Williams, associate professor of mechanical engineering faculty of the university and his group developed a 3D printer that prints copper.
"It is known that metal is not new three-dimensional printing. We have developed a totally unique 3D printer. Copper is extremely difficult to work with. But we're using the contact method of scattering material. In this case, the title of the printed adhesive layer of copper oxide in place and the process is repeated. Then place this product in the oven, dust particles and their bissin Eris. In this way it is possible to produce copper products in the most complex form, "- he said Williams.
This method seems to be quite promising, but there are some issues to be resolved. The main difficulty lies in the fact that the smelting of copper particles in the oven and then a small air space between them remains. As a result, the details of the products produced by traditional methods such as machining or grinding are more fragile. Experts are filling in the gaps between the dust particles and is working to improve the density of the product.
Deficiencies are eliminated, scientists will be accessible to the public within 5 years of the invention will be applied in all areas.