İnsanın hərəkətlərini təkrarlayan robot hazırlanıb 2015-08-12 16:38:11 / KONFRANSLAR
Massaçusets Texnologiya İnstitutunun (ABŞ) mütəxəssisləri insanın hərəkət və reflekslərini təkrarlayan robot hazırlayıblar. Maşının təlimi insanın bədəninə bərkidilmiş ekzoskeletin köməyilə həyata keçirilir.
“Hermes” adlı robota mayeni stəkana süzmək, xarici qüvvələrin təsiri zamanı tarazlığı saxlamaq, alətlərdən istifadə etmək və s. öyrədilir.
Layihə üzərində işləyən Cao Ramosun sözlərinə görə, onlar sanki robota insanın beynini yerləşdirirlər. Lakin söhbət süni intellektin yaradılmasından deyil, robota müxtəlif situasiyalarda davranış qaydalarını öyrətməkdən gedir.
Bunun üçün mexaniki əl, ayaq və datçiklərlə təchiz edilmiş robotun operatoru üçün ekzoskelet yaradılıb. Datçiklərdən ötürülən informasiya robotun kompüterinə daxil olur. Kompüter robotu insan kimi hərəkət etməyə məcbur edir.
Layihənin müəllifləri qeyd ediblər ki, hazırda insana bənzəyən bir çox robot mövcuddur. Lakin “Hermes” onlardan səliqəli olması ilə fərqlənir, məsələn mayeni stəkana dağıtmadan süzə bilir.
Bundan başqa, müasir robotların insana bənzərliyi hərəkət və reflekslərdə deyil, xarici görünüşdə özünü göstərir. “Hermes” layihəsinin məqsədi isə robotu insana məhz davranış, hərəkət və reaksiya baxımından bənzətməkdir.

Repetitive movements of the robot man 2015-08-12 16:38:11 / CONFERENCES
Massachusetts Institute of Technology (USA), the experts have developed a robot's movement and reflexes repeated. More training is carried out with the help of the human body, attached to the exoskeleton.
"Hermes", a robot liquid glass filter, keep the balance of the influence of external forces, the tools to use and so on. taught.
According to Cao Ramos, who works on the project, they have placed the robot's brain. But not talking about the creation of artificial intelligence, is going to teach the robot the rules of behavior in different situations.
For this mechanical hand, foot and equipped robot operator datciklərlə established for the exoskeleton. The information is included in the robot's computer Datciklərdən. Computer robot is forced to act like a human being.
According to the authors of the project, a number of human-like robot currently available. However, "Hermes" is distinguished by the fact that their neat, for example, liquid glass is Suze destruction.
In addition, modern robots move and human similarity is reflekslərdə, the image speaks for itself. "Hermes" The goal of the project is the behavior of the robot man, likened in terms of action and reaction.