Kiçik implantat real vaxt rejimində xərçəng xəstəliyinin müalicəsinin gedişatını izləməyə imkan verir 2015-08-11 08:59:22 / KONFRANSLAR
Xərçəng dinamik xəstəlikdir, lakin həkimlər bu xəstəliyin mərhələlərini əvvəlki kimi statik təsvirlər üzrə izləyirlər. “Tictac” ölçüsündə olan və implantasiya edilən yeni datçik bu vəziyyəti dəyişəcək.
Massaçusets Texnologiya Universitetinin nəzdində olan institutun mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanmış datçik həkimlərə adi alətlərin tətbiqindən əvvəl xərçəng şişinin ölçüsündəki kritik dəyişiklikləri aşkar etməyə imkan verir.
“Biz xərçəng şişində baş verən dəyişikliklər haqqında məlumat verə bilən qurğu yaratmağı qarşımıza məqsəd qoyduq. Artıq xərçəng şişinin kiçilməsini görmək üçün aylarla gözləməyə ehtiyac yoxdur. Müalicənin düzgün istiqamətdə aparıldığını bilmək üçün datçik vasitəsilə ilkin məlumatları əldə etmək kifayətdir”, – deyə tədqiqatın baş müəllifi Maykl Çima bildirib.
Hələ ki, qurğu yalnız siçovullar üzərində sınaqdan keçirilib. Bu kimi datçiklərin insan orqanizminə tətbiqinin nə dərəcədə təhlükəsiz olduğunu öyrənmək məqsədilə əlavə tədqiqatlar aparılmalıdır.

Small implant allows you to watch in real time the progress of cancer treatment 2015-08-11 08:59:22 / CONFERENCES
Cancer is a dynamic disease, but doctors earlier stages of the disease, such as watching on static images. "Tictac" implanted in the size of the new sensor will change this situation.
The sensor developed by specialists of the Institute of Technology at the University of Massachusetts physicians before using the usual tools to detect changes in tumor size allows critical.
"We can not give information about the changes that occur in cancer sisində goal we have set up the device. Now there is no need to wait for months to see kicilməsini cancer. The treatment is carried out in the right direction in order to obtain primary data through a sensor is enough ", - the senior author of the study, said Michael Cima.
So far, the device has been tested only on rats. The radiation on the human body, such as the introduction of additional studies should be conducted to find out how much is safe.