Alternativ autentifikasiya üsulları populyarlaşır 2015-07-23 14:40:46 / KONFRANSLAR
“Accenture” şirkətinin tədqiqatına görə, əksər istifadəçilər ad və parollardan istifadədən şikayətlənir və alternativ autentifikasiya üsullarının tətbiq olunmasında maraqlıdırlar.
Ekspertlərin fikrincə, hazırda biometrik autentifikasiya texnologiyalarına potensial tələbat duyulur. İstifadəçilər ənənəvi parolların və PİN-kodların digər autentifikasiya metodları ilə əvəz olunmasını istəyir. Respondentlərin 60 faizi istifadəçi adlarının və parolların narahatlıq yaratdığını bildirib, onların 77 faizi isə internetdə informasiya mühafizəsinin alternativ üsullarından istifadədə maraqlıdır.
Tədqiqatdan məlum olub ki, istifadəçilərin alternativ autentifikasiya üsullarına hazırlıq səviyyəsi ölkələrdən asılıdır. Belə ki, Çin istifadəçilərinin 92 faizi və Hindistan istifadəçilərinin 84 faizi standart parollar əvəzinə digər autentifikasiya üsullarını sınaqdan keçirməyə hazırdır. Braziliya, Meksika və İsveçdə bu göstərici 78 faiz, ABŞ-da isə 74 faiz təşkil edir.
Dünya istehlakçılarının 46 faizi öz fərdi məlumatlarının təhlükəsizliyinə əmindir. Bununla yanaşı, bu məsələdə inkişaf etməkdə olan ölkələrin sakinlərinin əminliyi inkişaf etmiş ölkələrin sakinləri ilə müqayisədə müvafiq olaraq 50 və 42 faiz təşkil edir.
Qeyd edək ki, 2014-cü ilin oktyabr-noyabr aylarında keçirilən sorğu zamanı 24 ölkədən olan 24 min istifadəçinin rəyi öyrənilib.

Popular alternative authentication methods 2015-07-23 14:40:46 / CONFERENCES
"Accenture" According to the research firm, the names and passwords of many users complain about the use of alternative methods of authentication are interested in applying.
According to experts, at present, biometric authentication technology, there is a potential demand. Users of traditional passwords and PIN codes with other authentication methods to be replaced. User names and passwords, 60 percent of respondents said that concern, the protection of information on the Internet, while 77 percent of them interested in the use of alternative methods.
The study revealed that users of alternative methods of authentication depends on the readiness of the countries. Thus, 92 percent of users in China and India, 84 percent of users instead of the standard passwords and other authentication methods is ready to be tested. Brazil, Mexico and Sweden, the figure is 78 percent, and 74 percent in the US.
46 percent of consumers confident in the security of their personal data in the world. In addition, the confidence of the inhabitants of developing countries in this regard, residents of developed countries, compared to 50 and 42 percent, respectively.
It should be noted that in October-November 2014 survey conducted by the opinion of 24 thousand from 24 countries studied.