AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu ilə AMEA İqtisadiyyat İnstitutu arasında əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olundu 2015-07-22 09:26:38 / KONFRANSLAR
İyulun 16-da AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda AMEA İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, iqtisad üzrə elmlər doktoru, professor Nazim İmanov və bir qrup nümayəndə heyəti ilə görüş keçirildi. Məqsəd institutun fəaliyyəti ilə tanışlıq və iki qurum arasında əməkdaşlıq perspektivlərinin müzakirəsi olmuşdur.
Öncə qonaqlar institutun AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsi, Tədris-İnnovasiya və Distant Tədris mərkəzləri, “İnformasiya texnologiyaları” nəşriyyatı, Elmi Tədqiqatlar Mərkəzi və Elektron Kitabxana Mərkəzində görülən işlər, həyata keçirilən layihələr, həmçinin İnternet-kafenin fəaliyyəti və müasir texnologiyalarla təchiz olunmuş auditoriyalarla yaxından tanış oldular.
Sonra qonaqlar və institut əməkdaşlarının iştirakı ilə dəyirmi masa keçirildi. AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev elmi-texniki sahənin innovativ inkişafına, elm və təhsilin inteqrasiyasına xidmət edən hər bir elmi-tədqiqat müəssisəsinin maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsi və dövrün tələblərinə cavab verən gənc kadrların hazırlanmasının prioritet məsələlərdən olduğunu dilə gətirdi. İnstitutun fəaliyyət istiqamətləri haqqında məlumat verən alim informasiya texnologiyaları və informasiya cəmiyyətinin müxtəlif istiqamətləri üzrə aparılan elmi tədqiqatlar, İT sahəsi üzrə yüksək ixtisaslı kadr hazırlığı, elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı istiqamətində institutda görülən işlərdən söz açdı. İnstitutun informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahəsində qəbul olunmuş dövlət proqramlarında fəal iştirak etdiyini diqqətə çatdırdı.
Sonda İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu və İqtisadiyyat İnstitutu arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin möhkəmləndirilməsinin zəruriliyi vurğulandı. Birgə layihələrdə iştirak və təcrübə mübadiləsinin aparılmasının hər iki qurumun gələcək fəaliyyətinin daha səmərəli təşkilində mühüm rol oynayacağı bildirildi.

Institute of Information Technology Institute of the Academy of Sciences discussed the prospects of cooperation between 2015-07-22 09:26:38 / CONFERENCES
On July 16, the director of the Institute of Economics at the Institute of Information Technology, Doctor of Economics, professor Nazim Imanov and held a group meeting with the delegation. The goal is to get acquainted with the activities of the institute was to discuss prospects of cooperation between the two institutions.
First, the guests AzScienceNet computer network, the Education and Distance Learning centers, "Information Technologies" publishing house, the work done at the Center for Scientific Research Center and Library, projects, activities and equipped with modern technology as well as Internet-cafe familiarized audiences .
Then a round table with the participation of guests and employees of the institute. Academician-Secretary of the National Academy of Sciences, director of the Institute of Information Technology, the academic Rasim Aliguliyev the development of innovative scientific and technical fields, each of which serves to integrate science and education research institution that meets the requirements of the material-technical base and staff training young people is a priority he added. Providing information on the activities of the institute, scientists in various fields of information technology and information society, scientific research, training of highly qualified personnel in the field of IT, scientific cooperation and spoke about the work done at the institute. The Institute's programs have been adopted in the field of information and communication technologies, he said that the active participation.
In the end, the Institute of Information Technology and Economics, emphasized the importance of strengthening cooperation between. Participating in joint projects and exchange of experience of both organizations will play an important role in the future of the organization more efficient.