Audio informasiya texnologiyaları problemləri istiqamətində tədqiqatlar aparılır 2015-07-16 09:58:05 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Bikəs Ağayev 6 saylı şöbənin yarımillik hesabatını təqdim edib. O, şöbədə aparılan elmi araşdırmalarla bağlı çıxış edərək bildirib ki, audioinformasiya texnologiyaları problemləri və elektron tullantıların elmi və sosial-iqtisadi problemləri istiqamətində araşdırmalar davam etdirilir.
B.Ağayev sözlərinə görə, e-dövlət mühitində G2G, G2B, G2C modelləri üzrə nitq tranzaksiyalarının emalı metod və alqoritmlərinin işlənməsi və Azərbaycanda e-tullantıların idarə edilməsi konsepsiyasının işlənməsi ilə əlaqədar aparılmış tədqiqatların nəticələrini özündə əks etdirən məqalənin hazırlanması və nüfuzlu xarici jurnallarda dərc olunması nəzərdə tutulur.
B.Ağayev həmçinin qeyd edib ki, elektron tullantıların elmi və sosial-iqtisadi problemlərinin tədqiqi məqsədlə ölkəmizdə və Avropa İttifaqında elektron tullantıların idarə edilməsi problemlərinin müxtəlif aspektləri üzrə həlli vəziyyəti haqqında materiallar toplanır və analiz edilir.
Bildirib ki, şöbədə elmi-innovasiya fəaliyyəti çərçivəsində SOCAR Elm fondu tərəfindən qəbul edilmiş “SOCAR-ın neft-qaz quyularında anomal lay təzyiqi zonalarını operativ proqnozlaşdıran intellektual informasiya sisteminin işlənməsi” və “SOCAR-da elektron tullantıların idarə edilməsi konsepsiyasının işlənməsi” mövzularında qrant layihələr üzrə mühüm işlər görülmüşdür.
Məruzəçi, həmçinin elmi-pedaqoji fəaliyyət, respublika və beynəlxalq səviyyəli tədbirlərdə iştirak, tanınmış elmi jurnallarda məqalələrin nəşri, elmi-təşkilati fəaliyyət, institutun fəaliyyətinin KİV-də təbliği və reklam-marketinq işlərinə dair həyata keçirilən tədbirləri diqqətə çatdırıb.

ANAS Institute of Information Technology head of department, PhD semi-annual report was presented by the Department of 6 Bikes Aghayev. He spoke about the scientific research department of the audio information technology issues and scientific and socio-economic problems of electronic waste in the investigation is underway.
B.Aghayev the e-government environment, G2G, G2B, G2C transaction processing methods and algorithms of speech on the models and the concept of e-waste management, which reflects the results of studies conducted in connection with the development and preparation of an article to be published in prestigious international journals said.
B.Aghayev also noted that the study of electronic waste, scientific and socio-economic problems of the country and the European Union on various aspects of the problems of e-waste management solution on the materials collected and are being analyzed.
That being said, the department of scientific and innovative activities within the framework adopted by SOCAR Science Foundation, "SOCAR's oil and gas wells, intelligent information system for forecasting the development of the operational zones of anomalous pressure" and "e-waste management concept in the development of SOCAR on" grant projects Important work has been done.
The speaker, as well as scientific and educational activities, taking part in national and international events, a well-known scientific journals, scientific and organizational activities, the Institute's activities in the media and advertising-marketing cases of promoters said that the measures implemented.