İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 15 saylı şöbəsinin 2015-ci ilin I yarısı üzrə hesabatı dinlənilib 2015-07-15 10:06:30 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 15 saylı şöbəsinin 2015-ci ilin I yarısı üzrə hesabatı dinlənilib. Hesabatı təqdim edən şöbə müdiri, texnika üzrə elmlər doktoru, professor Məsumə Məmmədova elmi-tədqiqat, elmi-innovasiya, elmi-pedaqoji fəaliyyət, respublika və beynəlxalq səviyyəli konfrans və simpoziumlarda iştirak, tanınmış elmi jurnallarda məqalələrin nəşri, elmi-praktiki nəticələrin KİV-də təbliği, beynəlxalq elmi əməkdaşlıq, elmi-təşkilati fəaliyyət və s. ilə bağlı görülmüş işlər haqqında məlumat verib.
M.Məmmədova əmək bazarında İT mütəxəssislərə tələb və təklifin intellektual idarə olunması istiqamətində qeyri-səlis modelləşdirmə əsasında qeyri-müəyyənlik şəraitində İT mütəxəssislər bazarında tələb və təklifin intellektual texnologiyalar əsasında uyğunlaşdırılması model və metodlarının işlənildiyini və bu istiqamətdə tədqiqatların artıq yekunlaşdırıldığını bildirib. Məruzəçi bu tədqiqatların şöbənin dissertantı Faiq Məmmədzadənin namizədlik dissertasiyası çərçivəsində aparıldığını və işin bu ilin sonuna kimi müdafiəyə təqdim olunacağını diqqətə çatdırıb.
Alim, həmçinin biliklərin əldə olunmasında yeni təhsil üsullarının üstünlüklərindən danışaraq Azərbaycanda elektron universitetin fəaliyyət konsepsiyasının model və metodlarının işlənilməsinin vacibliyini vurğulayıb və bu istiqamətdə şöbənin dissertantı Hüseyn Qasımovun namizədlik dissertasiyası çərçivəsində apardığı tədqiqatların vəziyyəti barədə məlumat verib.
M.Məmmədova bildirib ki, insan resurslarının idarə olunmasında qərarların qəbulunun intellektual dəstəklənməsinin elmi-metodoloji əsaslarının işlənilməsi şöbənin elmi-fəaliyyətinin prioritet istiqamətlərindəndir. Bu istiqamətdə şöbənin baş elmi işçisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zərifə Cəbrayılovanın elmlər doktorluğu dissertasiya işi çərçivəsində apardığı tədqiqatların nəticələri nüfuzlu beynəlxalq jurnallarda nəşr olunmuş və konfranslarda müzakirəyə çıxarılmışdır.
Məruzəçinin sözlərinə görə, Azərbaycanda elektron tibbin elmi-nəzəri əsaslarının formalaşması konsepsiyasının işlənilməsi günün vacib tələblərindəndir. Cari ildə şöbədə elektron tibbin elmi-nəzəri əsaslarının formalaşması istiqamətində araşdırmalara başlanılmış və müvafiq konsepsiyanın işlənilməsi çərçivəsində elektron tibbin bir sıra elmi istiqamətləri müəyyənləşdirilmişdir. Alınan nəticələr konfranslarda və jurnallarda öz əksini tapmışdır.
M.Məmmədova cari ildə aparılan elmi-tədqiqat və innovasiya işlərindən alınan elmi nəticələrin 7 beynəlxalq və respublika səviyyəli nüfuzlu konfrans və simpoziumda müzakirəyə çıxarıldığını, 10 nüfuzlu jurnalda nəşr edildiyini nəzərə çatdırıb.

Institute of Information Technology Department of the No. 15 made a report for the first half of 2015 2015-07-15 10:06:30 / CONFERENCES
Institute of Information Technology Department of the No. 15 made a report for the first half of 2015. Presenting the report of the head of department, Doctor of Technical Sciences, professor Masuma Mammadova research, scientific innovation, research and educational activities, domestic and international conferences and symposiums, a well-known scientific journals, the media in the promotion of scientific and practical results international scientific cooperation, scientific and organizational activity and so on. spoke about the work done.
M.Mammadova labor market supply and demand of IT professionals in the management of intellectual fuzzy modeling of IT professionals in an atmosphere of uncertainty in the market based on supply and demand model is an approximation based on intelligent technologies and methods of research in this direction are already being worked out, said yekunlasdırıldıgını. The speaker of the research department and the work carried out as part of the PhD thesis Faik Mamedzadeh defense will be presented by the end of this year, he noted.
The scientist, as well as the acquisition of knowledge about the benefits of the new training techniques and methods of model development concept in Azerbaijan and stressed the importance of the university in this direction as part of the department's PhD thesis Hussein Gasimov informed about the status of the investigations.
M.Mammadova the decision-making in the management of human resources and intellectual support for the development of the scientific and methodological basis of scientific priorities of the department. In this regard, a senior research fellow at the department, PhD, associate professor Dzhabrailov her doctoral thesis carried out in the framework of the research results have been published in prestigious international journals and conferences was discussed.
According to the speaker, the formation of the theoretical basis of scientific concept of development of e-medicine is an important requirement of the day. This year, the department began an investigation in accordance with the formation of e-medicine and related scientific and theoretical basis of the concept of scientific development of a number of trends identified in the context of e-medicine. The results are reflected in conferences and journals.
M.Mammadova year of scientific results from the research and innovation work of prestigious international and national conferences and 7 were discussed at the symposium, said that 10 had been published in a reputable journal.