İnformasiya cəmiyyəti iqtisadiyyatının formalaşması problemləri üzrə araşdırmalar davam etdirilir 2015-07-14 09:27:42 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 8 saylı şöbəsinin müdiri, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əlövsət Əliyev rəhbərlik etdiyi şöbənin 2015-ci ilin I yarısı üzrə hesabatını təqdim edib. Bildirib ki, elmi-tədqiqat fəaliyyəti çərçivəsində informasiya iqtisadiyyatının inkişaf səviyyəsinin qiymətləndirilməsi metodikası işlənilmiş, informasiya cəmiyyəti şəraitində yaşıl iqtisadiyyata keçidin mahiyyəti və onun formalaşması problemləri üzrə mövcud vəziyyət təhlil edilmiş, texnoparkların formalaşma mərhələləri, təşkilati formaları və xarakterik xüsusiyyətləri araşdırılmış və bu istiqamət üzrə beynəlxalq təcrübə öyrənilmişdir.
Elmi-innovasiya fəaliyyəti haqqında məlumat verən məruzəçi AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun (EİF) “Azərbaycanda innovativ informasiya iqtisadiyyatının formalaşmasının analizi və inkişafı üzrə tövsiyələrin işlənilməsi” mövzusunda qrant layihəsi üzrə işlərin yerinə yetirildiyini diqqətə çatdırıb. O, əlavə edib ki,  “Texnoparkların formalaşması proseslərinin təhlili, onların səmərəli fəaliyyətinin təşkili və idarə olunması problemlərinin həlli yollarının işlənilməsi” mövzusunda digər qrant layihəsi EİF-ə təqdim olunub.
Ə.Əliyev elmi-təşkilati fəaliyyətdən söz açaraq müxtəlif elmi problemlərə həsr olunmuş 6 şöbədaxili seminarın keçirildiyini bildirib.
O, Daşkənd Dövlət Texniki Universiteti, Türkiyənin Yıldız Texnoparkı, Belarus Respublikasının Yüksək Texnologiyalar Parkı və Belorusiya Milli Elmlər Akademiyasının İqtisadiyyat İnstitutu ilə elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin möhkəmləndirildiyini dilə gətirib.
Tanınmış elmi jurnallarda və nüfuzlu beynəlxalq konfranslarda 4 məqalənin çap olunduğunu qeyd edən şöbə müdiri, həmçinin elmi-pedaqoji fəaliyyət, respublika və beynəlxalq səviyyəli elmi-praktiki konfranslarda iştirak, müxtəlif təyinatlı kitabların və elektron nəşrlərin hazırlanması, elmi-praktiki nəticələrin KİV-də təbliği və s. ilə bağlı görülmüş işlər haqqında məlumat verib.

The formation of the information society, the economy is continuing research on problems 2015-07-14 09:27:42 / CONFERENCES
No. 8 Institute of Information Technology Department, economics PhD, associate professor of the department headed Alovsat Aliyev has submitted its report for the first half of 2015.
Report provides information on the activities of scientific innovation, as well as the President of the Science Development Fund (SDF), "The analysis of the formation and development of recommendations for the development of innovative information economy" and noted that the implementation of the work on the project. He added that "the analysis of the processes of formation of industrial parks, and the development of cost-effective solutions to the problems of organization and management of the activities" of the grant project was submitted to the SDF.
Aliyev spoke about the scientific problems of scientific and organizational activities of the workshop held on 6 sobədaxili said.
He Tashkent State Technical University, Turkey's Yildiz industrial park, Belarus National Academy of Sciences of Belarus Hi-Tech Park, and strengthened scientific cooperation with the Institute of Economics said.
4 articles published in renowned scientific journals and international conferences, noting the head of the department, as well as scientific and educational activities, national and international scientific-practical conferences, various books and electronic publications, promotion of scientific and practical results in the media, etc. . spoke about the work done.