AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin Distant Tədris Mərkəzinin açılışı oldu 2015-07-08 10:20:11 / KONFRANSLAR
Bu gün AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində bölmənin Distant Tədris Mərkəzinin (DTM) açılışına həsr olunmuş virtual tədbir keçirildi. Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə iştirakçıları salamlayaraq Azərbaycanın qədim diyarı Naxçıvanda olmaqdan böyük məmnunluq duyduğunu, ölkənin elmi potensialının böyük bir hissəsinin burada cəmləşdiyini bildirdi.
AR Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən ölkənin sürətlə inkişaf edən bölgələrindən biri kimi Naxçıvan şəhərinin inkişafına daim xüsusi diqqət və qayğı göstərildiyini söyləyən akademik bu şəhərin həm tarixən, həm də bu gün Azərbaycanın elm və təhsil mərkəzlərindən biri olduğunu qeyd etdi.
AMEA rəhbəri Naxçıvanın inkişafının alimlərimiz qarşısında yeni imkanlar açdığını və onların qarşısında yeni tələblər qoyduğunu söylədi. Bu imkanların Azərbaycan elminin inkişafı ilə yanaşı, elmi kadr hazırlığında da mühüm rol oynayacağını dilə gətirdi.
Akademik ölkənin elektronlaşması işlərinin sürətləndirilməsi və mövcud elmi problemlərin həlli üçün ölkənin bütün alim və mütəxəssislərinin, elmi qurumlarının birgə əməkdaşlığının zəruriliyini vurğuladı.
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun (İTİ) Tədris-İnnovasiya Mərkəzinin Distant Tədris Mərkəzində videokonfrans sistemi vasitəsilə baş tutan tədbirdə institutun baş mühəndisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Rəşid Ələkbərov son zamanlar AMEA-nın institut və təşkilatlarında aparılan genişmiqyaslı islahatlardan bəhs etdi. Bu islahatların elmi ictimaiyyət tərəfindən böyük rəğbətlə qarşılandığını vurğulayan R.Ələkbərov bildirdi ki, bu tədbirlər çərçivəsində AMEA-nın institut və təşkilatlarında informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının (İKT) tətbiqi işləri sürətləndirilmişdir. AMEA Naxçıvan Bölməsinin DTM-nin yaradılması ilə həmin bölgədə yerləşən universitetlər və elmi-tədqiqat institutlarının doktorant və dissertantlarının İTİ-də informatika fənnindən doktorluq imtahanına hazırlıq məqsədilə təşkil olunan kurslarda distant iştirak etmək imkanı əldə etdiyini və gələcəkdə digər regional elm mərkəzlərində də DTM-lərin yaradılmasının nəzərdə tutulduğunu önə çəkdi.
Alim elektron elmin əsas platforması olan AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsinin çoxsaylı xidmətlərindən söz açdı. Qeyd etdi ki, ilin sonunadək bu xidmətlərin AMEA Naxçıvan Bölməsinin əməkdaşlarına təqdim olunması planlaşdırılır ki, bu da onların dünyanın aparıcı elmi təşkilatlarına inteqrasiya olunmasında mühüm rol oynayacaq.
AMEA-nın akademik-katibi, İTİ-nin direktoru, akademik Rasim Əliquliyevakademiya tərəfindən ölkənin bütün regionlarında, o cümlədən Naxçıvanda elmin inkişafına böyük əhəmiyyət verildiyini diqqətə çatdırdı. Coğrafi mövqeyi və blokada şəraitində olmasına baxmayaraq Naxçıvan Muxtar Respublikasının sürətlə inkişaf etdiyini, burada İKT-nin tətbiqi imkanlarının genişləndiyini söylədi. Bildirdi ki, bu gün Naxçıvanda təhsil sisteminin beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması, burada elektron elmin inkişaf etdirilməsi və tədrisdə İKT-dən istifadə prioritet məsələlərdəndir.Bir zamanlar informasiya blokadasında olan Naxçıvan hazırda Azərbaycanda informasiya cəmiyyətinin qurulmasında aparıcı rola malik bir regiona, dinamik inkişafda olan virtual məkana çevrilmişdir. Hazırda muxtar respublikada təhsil, səhiyyə, iqtisadiyyat və digər sahələrdə İKT-dən geniş istifadə olunur, elektronlaşma böyük müvəffəqiyyətlə həyata keçirilir.
Alim Naxçıvanda DTM-nin yaradılmasının əhəmiyyətini vurğulayaraq bu mərkəzin Bakı ilə Naxçıvan arasında elm və təhsil körpüsü olacağını, doktorant və dissertantların məsafədən təhsil alması, onlayn seminar və konfransların keçirilməsi, alimlər arasında ölkədaxili, həmçinin beynəlxalq əməkdaşlıq münasibətlərinin möhkəmləndirilməsi üçün geniş imkanlar yaratdığını söylədi.
Sonda AMEA Naxçıvan Bölməsində DTM-nin yaradılmasının bölgənin təhsil sisteminin innovativ inkişafına dəyərli töhfələr verəcəyi qeyd olundu.

Distance Training Center was opened in Nakhchivan Department of ANAS 2015-07-08 10:20:11 / CONFERENCES
Nakhchivan branch of the National Academy of Sciences Center for Distance Education unit (DTM) was dedicated to the opening of the virtual event. The event was opened by the President of ANAS, academician Akif Alizadeh welcomed the participants of the ancient land of great pleasure to be in Nakhchivan, where a large proportion of the country's scientific potential was concentrated.
President Ilham Aliyev as one of the fastest growing areas of the city that pays special attention to the development of both the academic history of this city, but also one of the Azerbaijani science and education, he said.
The head of Nakhchivan's development opens new opportunities for scientists and new demands in front of them, he said. The opportunities for the development of science in Azerbaijan, as well as play an important role in the training of scientific personnel, he added.
Academic research to solve the problems existing in the country to speed up digitization of scientists and experts all over the country, and stressed the importance of joint cooperation between scientific institutions.
Institute of Information Technology (IIT) Training Innovation Center of the Institute of Distance Education Centre, which took place via videoconference system chief engineer, PhD in technical sciences Rashid Alakbarov recently carried out large-scale reforms in the institutions and organizations mentioned. R. Alekperov stressed that the reforms that were met with great interest by the scientific community, the institutions and organizations within the framework of the measures of information and communication technologies (ICT) was accelerated.was pulled forward.
The main platform for e-science AzScienceNet scientist who spoke about the various services. He noted that by the end of the year, these services will be offered to the employees of the Department, the world's leading scientific organizations, they play an important role in integration.
Academician-Secretary of the National Academy of Sciences, IIT, director of the academy's academic Rasim Aliguliyev in all regions of the country, including the Nakhchivan said that given the importance of the development of science. Despite its geographical position and the blockade of Nakhichevan Autonomous Republic has developed rapidly, expanding the opportunities for the use of ICT, he said. He said that the education system in line with international standards in Nakhchivan, the e-science development and use of ICT in education is a priority once the information blockade məsələlərdəndirBir a leading role in building the information society of the Nakhchivan region in Azerbaijan, dynamic development, has become the virtual space. At present, the autonomous republic of education, health, economy and ICT is widely used in other areas, digitalization is being implemented successfully.
The scientist stressed the importance of the establishment of this center in Nakhchivan DTM Nakhchivan to Baku would be a bridge between the science and education, distance education of doctoral candidates, online seminars and conferences, among scientists in the country, as well as create opportunities for the strengthening of international cooperation, he said.
At the end of the establishment of the Nakhchivan branch DTM will make valuable contributions to the development of innovative educational system in the region was celebrated.