AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu ilə ADA Universiteti arasında əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub 2015-07-02 09:38:07 / KONFRANSLAR
Bu gün AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda ADA Universitetinin rektoru, professor Hafiz Paşayev, universitetin İnnovasiya və texnologiyalar üzrə prorektoru, İnformasiya Texnologiyaları, Mühəndislik Məktəbinin təsisçi dekanı, professor Kah Muhammadou və bir qrup rəsmisi ilə görüş keçirilib.
Öncə qonaqlar AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsi ilə tanış olublar. Şəbəkənin fəaliyyəti ilə bağlı məlumat verən institutun direktoru, AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev bildirib ki, AzScienceNet institut və təşkilatları elmi-tədqiqat, elmi-praktiki və tədris məsələlərinin həyata keçirilməsi zəruri olan müasir şəbəkə xidmətləri ilə təmin edir. Əsas məqsəd Azərbaycan elm və təhsil mühitini Avropa elm, təhsil fəzasına inteqrasiya edərək ölkəmizdə dünya standartlarına uyğun texnologiya və xidmətlərin istifadə edilməsinə, tədqiqatçılarımızın bu mühitdə daha səmərəli fəaliyyət göstərməsinə şərait yaratmaqdır. AzScienceNet şəbəkəsinin əsas vəzifəsi qlobal İnternet şəbəkəsinə yüksəksürətli, təhlükəsiz çıxışı təmin etməsidir. Bununla yanaşı, şəbəkə istifadəçilərə çoxsaylı İnternet xidmətləri göstərir, eləcə də aparılan müvafiq elmi-tədqiqat işləri və şəbəkə texnologiyaları sahəsində kadr hazırlığı istiqamətində eksperimental baza rolunu oynayır.
Sonra qonaqlar institutun Tədris-İnnovasiya Mərkəzi ilə tanış olublar. Burada keçirilən dərslər, Distant Tədris Mərkəzinin fəaliyyəti haqqında qonaqlara ətraflı məlumat verilib. Multimedia Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən İnformasiya Texnologiyaları nəşriyyatında çap texnologiyaları ilə tanış olublar. Elektron kitabxananın imkanları, institutun “İnformasiya Texnologiyaları” və “İnformasiya Cəmiyyəti” adlı elmi-praktiki jurnalları haqqında geniş məlumat verilib.
Daha sonra qonaqlarla dəyirmi masa ətrafında ölkəmizdə elm və təhsil sahəsində həyata keçirilən islahatların əsas hədəflərindən söz açılıb. Qeyd edilib ki, elmlə təhsilin vəhdəti, bu sahələrin innovativ inkişafı dövrün tələbidir. Görüşdə, həmçinin beynəlxalq əməkdaşlığın inkişafı, elm və təhsilin inteqrasiyası nəticəsində əldə olunan nailiyyətlərin istehsalatda tətbiqi, elmi innovasiyaların təhsil mühitinə transferi məsələlərinə toxunulub. İnformasiya texnologiyaları sahəsi üzrə kompüter elmi, kompüter mühəndisliyi üzrə kadr hazırlığının zəruriliyi önə çəkilib. Dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan azərbaycanlı alim və mütəxəssislərlə əlaqələrin möhkəmləndirilməsinin önəmi vurğulanıb. Sonda rəy və təkliflər səsləndirilib.

ADA University Institute of Information Technology to discuss prospects for cooperation 2015-07-02 09:38:07 / CONFERENCES
Today, the Institute of Information Technology at the University of ADA rector Hafiz Pashayev, the university's Vice President for Innovation and Technology, Information Technology, founding dean of the School of Engineering, Professor Kah Muhammadou official held a meeting with a group.
First, the guests got acquainted with AzScienceNet computer network. The network provides information on the activities of the institute, academician-secretary of ANAS, academician Rasim Aliguliyev the AzScienceNet research institutes and organizations, scientific and practical implementation issues and training necessary to provide advanced network services. The main purpose of scientific and educational environment of the European scientific, educational space by integrating world-class technologies and services to be used in our country, to create conditions tədqiqatcılarımızın to function more effectively in this environment. The main task of AzScienceNet high-speed global Internet network, to provide secure access. In addition, the network of Internet services to users, as well as the relevant scientific research and experimental base on the play the role of training in the field of network technologies.
Then the guests got acquainted with the Center for Educational Innovation. Here are the lessons, guests were informed about the activities of the Center for Distance Education. Multimedia Center of Information Technologies, which operates under published acquainted with technology. E-library facilities, the institute "Information Technology" and "Information Society" was informed about the scientific-practical journals.
Later, the guests at the round table of the main goals of the reforms in the field of science and education were given. It was noted that the combination of science and education, innovative development of these areas is the demand of time. They, as well as international cooperation in the development, production, application of science and education achievements of integration, touched upon the transfer of scientific innovations in the education environment. In the field of information technology, computer science, computer engineering stressed the need for the training of personnel. Azerbaijanis living in different countries of the world scientists and experts stressed the importance of strengthening relations. Finally, comments and suggestions were made.