Gömrük işində risklərin idarə olunması üçün yeni metod və alqoritmlər işlənilib 2015-06-30 11:58:53 / KONFRANSLAR
İyunun 25-də AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Dissertasiya şurasının növbəti iclası keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan şuranın sədr müavini, texnika üzrə elmlər doktoru, professor Ələkbər Əliyev gündəlikdə duran məsələlər haqqında məlumat verdi, iclasın 3338.01 - “Sistemli analiz, idarəetmə və informasiyanın işlənməsi” ixtisasında texnika üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim edilmiş dissertasiya işinin müzakirəsinə həsr olunduğunu bildirdi.
“Gömrük işində risklərin idarə olunması üçün metod və alqoritmlərin işlənilməsi” mövzusunda dissertasiyanı təqdim edən Üzeyir Qurbanlı işin aktuallığı, məqsədi və bu məqsədə çatmaq üçün qarşıya qoyulmuş məsələləri diqqətə çatdırdı.
Bildirdi ki, işin əsas məqsədi kadr və texniki potensiala qənaət, gömrük rəsmiləşdirilməsi prosesinin sürətləndirilməsi və gömrük xərclərinin idarə olunması məqsədilə gömrük işində risklərin idarə olunması üçün metod və alqoritmlərin işlənməsidir.
İddiaçının sözlərinə görə, dissertasiya işində qarşıya qoyulmuş məqsədə çatmaq üçün gömrük risklərinin idarə olunması üsulları və sistemlərinin analizi və gömrük işində risklərin idarə olunması üçün yeni informasiya modeli qurulmuş, riskli zonaların təyini və risk profillərinin riskli zonalarda yerləşdirilməsi alqoritmi işlənmiş, transsərhəd ölkələrdə baş verə biləcək və ölkə əhəmiyyətli risklərin aşkarlanması və idarə olunması üçün model işlənmiş, o cümlədən risk profillərinin qiymətləndirilməsi üçün alqoritmlər işlənmiş və gömrük risklərinin idarə olunması üçün təklif olunan metod və alqoritmlər əsasında proqram təminatı işlənmişdir.
Dissertasiya işinə dair elmi rəhbər AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev dissertasiya işi ilə bağlı rəyini səsləndirdi, işin müvafiq elm sahəsi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğuladı.
Dissertasiya işi üzrə rəsmi opponentlər­­ - texnika üzrə elmlər doktoru, professor Cavanşir Məmmədov və texnika üzrə fəlsəfə doktoru Nazlı Həsənova dissertasiya işində əsaslı tədqiqatlar aparıldığını, qarşıya qoyulmuş məsələlərin həll olunduğunu və elmi yeniliklərin əldə edildiyini bildirdilər. Dissertasiyanın Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən texnika üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim edilən dissertasiyalara qoyulan tələblərə cavab verdiyini qeyd etdilər, irad və təkliflərini səsləndirdilər.
Müzakirələrdə iştirak edən texnika üzrə elmlər doktoru professor Məsumə Məmmədova, texnika üzrə elmlər doktorları Nadir Ağayev və Ramiz Alıquliyev, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əlövsət Əliyev və digərləri dissertasiya işinin aktuallığını önə çəkərək alınmış elmi nəticələri yüksək qiymətləndirdilər.
İddiaçının yekun sözü dinlənildikdən sonra gizli səsvermə keçirildi. Ü.Qurbanlıya texnika üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinin verilməsi ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qarşısında vəsatət qaldırılması təklif edildi.

Customs and algorithms developed a new method for risk management in 2015-06-30 11:58:53 / CONFERENCES
Dissertation Council on June 25, was held at the Institute of Information Technology.
The event was opened by the deputy chairman of the council, Doctor of Technical Sciences Professor A. Aliyev gave information about the agenda of the meeting 3338.01 - "System analysis, control and information processing" specialty PhD thesis presented for the degree of scientific debate was dedicated.
First, the scientific secretary of the Dissertation Council, PhD Ramiz introduced the council members Shikhaliyev plaintiff in the case.
"Customs in the development of methods and algorithms for risk management," which is presented in the dissertation about the relevance of the work of Uzeyir Gurbanli, set on purpose and added that to achieve this goal.
He said that the main purpose of saving human resources and technical capacity, accelerate the process of customs clearance and customs costs and customs in order to manage the development of methods and algorithms for risk management.
The model used for the detection and management of significant risks, including the risk profiles developed algorithms for the assessment of risk management and custom software developed on the basis of the proposed methods and algorithms.
Later, the candidate answered numerous questions.
Dissertation on the scientific adviser to the secretary of ANAS, director of the Institute of Information Technology, the academic R.Aliguliyev sang opinion on the thesis, stressed the importance of the case to the relevant area of ​​science.
Thesis and a synopsis of comments received concerning RSıxəliyev briefed.
Dissertation official opponents - Doctor of Technical Sciences, professor Javanshir Mammadov and PhD dissertation work-based studies spoiled minister, suggested that the decision had been made and said that scientific innovations. Higher Attestation Commission of the dissertation for the degree of PhD dissertations submitted to the compliance requirements noted, comments and suggestions sounded.
Taking part in discussions doctor of technical sciences, professor Masuma Mammadova, doctor of technical sciences, Ramiz Aliguliyev Nadir Agayev and economics PhD, associate professor Alovsat Aliyev and others promoting the urgency of the dissertation work praised the results.
After listening to the word of the secret ballot was held by the applicant. UQurbanlıya to grant the degree of Doctor of Philosophy in Technology under the President of the Republic of Azerbaijan was proposed to apply to the Supreme Attestation Commission.