Tədbiri giriş sözü ilə açan şuranın sədri, AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev gündəlikdə duran məsələlər haqqında məlumat verdi, iclasın 3338.01 – “Sistemli analiz, idarəetmə və informasiyanın işlənməsi” ixtisası üzrə texnika üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim edilmiş 2 dissertasiya işinin müdafiəsinə həsr olunduğunu bildirdi.
Sonra Lyudmila Suxostat “Şəxsin səsə görə biometrik identifikasiyası sistemlərinin sintezi üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi” mövzusunda dissertasiya işini təqdim edərək işin aktuallığı, məqsədi, məqsədə çatmaq üçün qarşıya qoyulmuş məsələləri diqqətə çatdırdı.
Bildirdi ki, dissertasiya işinin məqsədi şəxsin səsə görə biometrik identifikasiyası sistemlərinin sintezi üçün kanal dəyişiklikləri və təhriflərinə davamlı, yüksək tanınma göstəricilərinə malik metod və alqoritmlərin işlənməsidir.
Tədqiqat işində şəxsin səsə görə tanınması problemlərinin müasir vəziyyətinin araşdırıldığını söyləyən L.Suxostat şəxsin səsə görə biometrik identifikasiyasının mövcud metod və alqoritmlərinin tədqiq edildiyini, şəxsin səsə görə tanınması üçün nitq siqnallarının əlamətlərinin çıxarılması metodlarının işlənildiyini qeyd etdi.
İşin elmi-praktiki əhəmiyyətindən söz açan məruzəçi şəxsin biometrik tanınması sistemlərinin sintezi üçün işlənilmiş metod və alqoritmlərin bir çox sahələrdə tətbiq olunduğunu və bu sistemin prototipinin yaradıldığını dilə gətirdi.
L.Suxostat dissertasiya işinin elmi yeniliyini diqqətə çatdıraraq nitq siqnallarının spektral əlamətlərinin çıxarılması üçün empirik veyvlet çevirməsi ilə əlamətlərin çıxarılması alqoritminin işlənildiyini, səsin əsas tonunun periodunu hesablamaq üçün metodun təklif olunduğunu söylədi.
Sonra iddiaçı alim və mütəxəssislərin suallarını cavablandırdı.
Dissertasiya işinin elmi rəhbəri Yadigar İmamverdiyev çıxış edərək informasiya təhlükəsizliyinin təminatının müasir informasiya cəmiyyətində ən mürəkkəb və aktual məsələlərdən olduğunu və dissertasiya işinin bu məqsədlə aparıldığını bildirdi.
Dissertasiya işi üzrə rəsmi opponentlər – texnika üzrə elmlər doktoru, professor Famil Məmmədov və texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nizami Cəfərov çıxış edərək əldə olunmuş nəticələrin elmi yenilik olduğunu vurğulayaraq tədqiqatın praktiki əhəmiyyətini qeyd etdilər, təklif və iradlarını bildirdilər.
Müzakirələrdə iştirak edən texnika üzrə elmlər doktorları, professorlar Məhəmməd ƏhmədovVidadi MusayevCavanşir Məmmədov, texnika üzrə elmlər doktorları Nadir AğayevRamiz Alıquliyev, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Firudin Ağayev və digərləri dissertasiya işinin aktuallığını önə çəkərək alınmış elmi nəticələri yüksək qiymətləndirdilər.
İddiaçının yekun sözləri dinlənildikdən sonra gizli səsvermə keçirildi və L.Suxostata texnika üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinin verilməsi ilə əlaqədar AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qarşısında vəsatət qaldırılması təklif edildi.

Dissertation Council was held at the Institute of Information Technology 2015-06-30 11:00:16 / CONFERENCES
The event was opened by the Chairman of the Council, National Academy of Sciences, academician-secretary of the institute, academician Rasim Alguliev gave information about the agenda of the meeting 3338.01 - "System analysis, control and information processing" for the degree of PhD in 2 thesis was devoted to defense.
First, the scientific secretary of the Dissertation Council, PhD Ramiz introduced the council members Shikhaliyev plaintiff in the case.
Then Lyudmila Suxostat "according to a person's voice biometric authentication system of algorithms and methods for the synthesis of" the urgency of the case by presenting his thesis on, aim, and said that to reach the goal set of issues.
He said that the aim of the thesis was the voice biometric authentication systems for the synthesis of the channel changes and təhriflərinə resistant, have high recognition to the development of methods and algorithms.
The study examined the current state of a person's vote, saying that the recognition of the problems of biometric identification to vote in person LSuxostat existing methods and algorithms have been studied, according to the voice recognition worked out methods for the removal of the signs of the speech signal, he said.
Speaking about the importance of scientific and practical study of the biometric speaker recognition systems developed for the synthesis methods and algorithms created a prototype of this system is applied in many fields, he added.
Noting that scientific innovation LSuxostat speech thesis for the removal of the signs of the spectral signals from the empirical evidence Wavelet transform algorithm worked out by the sound of the tone of the proposed method to calculate the period, he said.
Later, the candidate answered questions from scientists and specialists.
Speaking of the thesis supervisor of information security of Remembrance Imamverdiyev the most complex and pressing issues of modern information society and the thesis has been carried out for this purpose.
Thesis and a synopsis of comments received concerning RSıxəliyev briefed.
Dissertation official opponents - Doctor of Technical Sciences, professor Famil Mammadov, PhD, Associate Professor Nizami Jafarov noted that the findings of scientific innovation, noted the importance of research, suggestions and comments were reported.
Taking part in discussions on technique, doctors, professors, Mohamed Ahmed, Vidadi Musayev, Javanshir Mammadov, Nadir Agayev, doctor of technical sciences, Ramiz Aliguliyev, PhD thesis promoting the urgency of Ali Eroglu and others praised the results.
After listening to the final words of the applicant PhD LSuxostata secret ballot was held and to give scientific degree to apply to the Supreme Attestation Commission under President of the Republic was offered.