AMEA-nın akademik-katibi “Hərb elminin inkişaf perspektivləri” mövzusunda I Respublika elmi-praktik konfransında məruzə ilə çıxış edib 2015-05-25 16:48:42 / KONFRANSLAR
Mayın 16-da AR Müdafiə nazirinin təsdiq etdiyi “Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələrinin 2015-ci ildə elmi iş planı”na əsasən Silahlı Qüvvələrin Hərbi Akademiyasında “Hərb elminin inkişaf perspektivləri” mövzusunda I Respublika elmi-praktik konfransı keçirilib. Konfransda ölkənin 40-dan artıq nazirlik, komitə, ali təhsil müəssisəsi, idarə və elmi mərkəzlərindən 350-dək nümayəndə iştirak edib.
Konfrans ümummilli lider Heydər Əliyevin və torpaqlarımızın azadlığı uğrunda şəhid olan həmvətənlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi və dövlət himninin səsləndirilməsindən sonra açıq elan edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Müdafiə naziri general-polkovnik Zakir HəsənovSilahlı Qüvvələrin təməlinin ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu, bu gün isə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə bölgənin ən güclü ordusuna çevrildiyini konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Azərbaycan Respublikasının milli təhlükəsizlik konsepsiyası və Hərbi doktrinanın Silahlı Qüvvələrin inkişaf istiqamətlərini müəyyən edən əsas sənədlərdən olduğunu qeyd edən Müdafiə naziri bu gün Silahlı Qüvvələrdə aparılan islahatların bütün sahələrdə uğurla həyata keçirildiyini, görülən işlərin öz bəhrəsini verdiyini söyləyib: “Silahlı Qüvvələrimizin bölmələri qoşunların təmas xəttində tam üstünlüyə nail olub. Hazırda ordu ən müasir, keyfiyyətli döyüş silahı və texnikası ilə təmin olunmuşdur. Eyni zamanda bu texnikanı, silah sistemlərini idarə etməyi bacaran yüksək elmi, nəzəri və praktiki bacarıqlara malik olan şəxsi heyətin yetişdirilməsi Silahlı Qüvvələrin rəhbərliyinin qarşısında duran əsas vəzifələrdən biridir. Məhz bu səbəbdən Müdafiə Nazirliyinə tabe olan xüsusi təyinatlı təhsil müəssisələrinin ölkənin qabaqcıl təhsil ocaqları ilə qarşılıqlı əməkdaşlığının daim inkişaf etdirilməsi həyata keçirilir və bu iş qısa zaman ərzində öz nəticəsini göstərəcəkdir”.
Sonra Silahlı Qüvvələrin Hərbi Akademiyasının rəisi general-leytenant Heydər Piriyev “Hərb elmi və hərbi təhsil: inkişaf və perspektivlər”, Rabitə və yüksək texnologiyalar naziri, akademik Əli Abbasov “Hərb elminin inkişafında informasiya texnologiyalarının rolu”, Prezident yanında İdarəçilik Akademiyasının Strateji Araşdırmalar İnstitutunun direktoru, professor Elman Nəsirov “Ümummilli lider Heydər Əliyevin hərb elminin inkişafındakı rolu” mövzularında, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının sədri, akademik Arif Mehdiyev, Milli Məclisin Təhlükəsizlik və müdafiə komitəsi sədrinin müavini Aydın Mirzəzadə, AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademikRasim Əliquliyev geniş məruzələrlə çıxış ediblər.
Akademik Rasim Əliquliyev öncə konfrans iştirakçılarını AMEA rəhbərliyi adından təbrik edərək konfransın təşkilatçıları və iştirakçılarına uğurlar arzu edib.
AMEA-da Azərbaycan elminin müxtəlif aspektləri üzrə genişmiqyaslı islahatlar apardığını söyləyən alim elmin koordinasiyası, beynəlxalq elmi mühitə inteqrasiya, yeni elmi prioritetlərin müəyyənləşdirilməsi istiqamətlərində görülən işləri diqqətə çatdırıb. “Bu elmi prioritetlərdən biri də hərb elminin formalaşdırılması və inkişafını təmin etməkdən ibarətdir”, – deyə bildirən akademik bu elmin mahiyyətinə görə bütün elmlərin kəsişmə nöqtəsi olduğunu önə çəkib: “Bütün elmlər ölkənin müdafiə qüdrətinin yüksəldilməsinə dəstək verməli, mövcud problemlərin həlli istiqamətində tədbirlər görülməlidir. Diğər sahələrdə biliklər cəmiyyəti qurulduğu kimi hərbimiz də yüksək texnologiyalara əsaslanmalıdır”.
Bu sahədə mövcud problemlərdən danışan R.Əliquliyev bildirib ki, ölkənin müxtəlif elmi qurumları və təhsil müəssisələrində hərb elmi çərçivəsində aparılan araşdırmaların monitorinqi aparılmalı, yaxın gələcək üçün hərb elminin prioritetləri müəyyənləşdirilməli, problemlər identifikasiya olunmalı, o cümlədən bütün resurslar həmin vəzifələrin həyata keçirilməsinə yönəldilməlidir.
Alim qeyd edib ki, AMEA hərb elminin inkişafı istiqamətində aparılacaq fundamental elmi-tədqiqat işlərinin prioritet istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi məqsədilə digər qurumlarla birgə bu işlərə dəstək verməli, birgə fəaliyyət həyata keçirməlidir. R.Əliquliyev, həmçinin hərb elminin müvafiq sahələrinin inkişafına dəstək verilməsi, Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələri üçün xüsusi ixtisaslar üzrə hərbi-nəzəri və praktiki biliklərə yiyələnmiş, intellektual təfəkkürə malik elmi kadr hazırlığının həyata keçirilməsi zəruriyyətinə toxunub. Ölkəmizdə hərb elminin formalaşması üçün böyük potensial olduğunu söyləyən R.Əliquliyev qeyd edib ki, bu məqsədlə multidissiplinar xarakter daşıyan elm formalaşdırılmalıdır.
Onun sözlərinə görə, hələ 90-cı illərin ortalarında ümummilli lider Heydər Əliyevin qayğısı və təşəbbüsü ilə ölkəmizin müdafiə qüdrətinin yüksəldilməsi məqsədilə akademik Ə.Abbasovun rəhbərliyi altında bir sıra mühüm elmi tutumlu İKT layihələri həyata keçirilmişdir.
Sonra Silahlı Qüvvələrin Hərbi Akademiyasının rəisi general-leytenant Heydər Piriyevə Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən dosent elmi adının verilməsi barədə attestat təqdim olunub.
Konfransın plenar hissəsi başa çatdıqdan sonra hərbi-nəzəri, hərbi-texniki, milli təhlükəsizlik, hərbi-humanitar və hərbi təbabət bölmələrində elmi məruzələr dinlənilib.
Sonda ilk dəfə bu mövzuda keçirilən, elmi-praktik cəhətdən böyük əhəmiyyətə malik konfransın qarşıya qoyulan bir sıra məsələlərin həllinə nail olunmasına dəstək verdiyi qeyd olunub.

ANAS, academician-secretary of the "War of the science development prospects" I made a presentation of the scientific and practical conference 2015-05-25 16:48:42 / CONFERENCES
Minister of Defense confirmed on May 16 that "the work plan of the Armed Forces in 2015," according to the Military Academy of the Armed Forces, "military science" Prospects of development of the scientific and practical conference on the topic. The country's more than 40 ministries, committees, higher education institutions, was attended by delegates from 350 institutions and research centers.
The national leader Heydar Aliyev and our compatriots who died for the liberation of our lands commemorate After singing the national anthem and a minute of silence was declared open.
Opening the meeting, Defence Minister Colonel-General Zakir Hasanov, the Armed Forces of the foundation laid by the great leader Heydar Aliyev, President of Azerbaijan Ilham Aliyev today to become the region's most powerful army brought to the attention of the conference participants.
The national security concept and military doctrine that defines the main directions of development of the Armed Forces, Defense Minister of the Armed Forces of the documents noted that the successful implementation of reforms in all spheres, the results of the work done, he said: "Armed Forces on the frontline units to achieve full advantage he said. Currently, the army, the most modern, high-quality weapons and equipment have been provided with. At the same time, this technology, weapons systems able to handle the high scientific, theoretical and practical skills training of the personnel of the Armed Forces, which is one of the main tasks facing the government. For this reason, the Ministry of Defense, which is subject to special educational institutions to develop the country's leading educational institutions and is always carried out with the cooperation and this work will produce results within a short time. "
Then the chief of the Military Academy of the Armed Forces, Lieutenant General Haydar Piriyev "War, scientific and military education: development and prospects," Minister of Communications and Information Technologies Ali Abbasov, "The role of information technology in the development of War", director of the Institute for Strategic Studies under the President of the Academy of Management, Professor Elman Nasirov, "the role of national leader Heydar Aliyev in the development of military science" issues, the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan, Arif Mehdiyev, deputy chairman of the parliament's security and defense committee, MP, secretary of ANAS, Institute of Information Technology The director spoke a wide range of academic R.Aliguliyev.
Academic R.Aliguliyev ago on behalf of NASA congratulated the participants and wished success to the participants and organizers of the conference.
Azerbaijan National Academy of Sciences, said the scientists were carrying out large-scale reforms on various aspects of science coordination, integration in the international scientific environment, said that the work done towards the identification of new scientific priorities. "One of the scientific priorities is to ensure the development of military science and formation" - the intersection of all the sciences, according to the academic nature of this science, he stressed: "All the sciences should provide support to improve the country's defense capability, measures should be taken to solve the existing problems. Other areas, such as the establishment of a knowledge society based on high technology hərbimiz well. "
He is speaking of the problems in this area of ​​the country's various scientific research institutions and educational institutions monitored in the context of military science, military science priorities for the near future be identified, problems must be identified, including all resources should be directed to carry out those tasks.
The scientist noted that the military science in the development of fundamental research works will be carried out to determine the priorities should support this work with other organizations, carry out joint activities. He is also to support the development of military science, with special qualifications for the armed forces of the military-theoretical and practical knowledge and training of personnel to implement the intellectual thinking of having touched necessity. He is saying that there is great potential for the formation of military science in the country, said that the multidisciplinary nature of science should be formed for this purpose.
He is still in the mid-90s on the initiative of national leader Heydar Aliyev's care and to improve the country's defense power under his leadership, a number of important scientific and academic ICT projects have been implemented.
Then the chief of the Military Academy of the Armed Forces, Lieutenant-General by the Higher Attestation Commission under the Azerbaijani President Heydar Piriyev associate professor of naming certificate was submitted.
After the plenary part of the military-theoretical, military, national security, military, humanitarian and military departments of medicine and scientific heard.
At the end of this issue for the first time, the scientific and practical issues of great importance to the achievement of the conference, which is supported by a number of allegedly said.