AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun 50 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirildi 2015-05-25 16:18:54 / KONFRANSLAR
22 may 2015-ci il tarixdə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) 50 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirildi. Yığıncaqda xarici qonaqlar, dövlət rəsmiləri, AMEA Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin üzvləri, AMEA-nın və respublikanın ali təhsil müəssisələrinin alim və mütəxəssisləri, KİV nümayəndələri iştirak edirdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə İSİ-nin 50 illik yubileyi münasibətilə tədbir iştirakçılarını təbrik etdi. İnstitutun fəaliyyət göstərdiyi müddətdə texnoloji proseslərin riyazi modelləşdirilməsi, idarəetmə sistemləri və informasiya-telekommunikasiya sistemlərinin nəzəri və tətbiqi problemlərinin həlli və Azərbaycan iqtisadiyyatının müxtəlif sahələrində real nəzarət və idarəetmə sistemlərinin yaradılması və tətbiqi istiqamətində akademiyanın aparıcı elmi-tədqiqat müəssisələrindən biri kimi nüfuz qazandığını bildirdi.
Akademikin sözlərinə görə, institutun fəaliyyətinin “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyasına və yeni prioritet elmi istiqamətlərə uyğunlaşdırılması məqsədilə AR Nazirlər Kabinetinin 15 aprel 2014-cü il tarixli qərarı ilə “Kibernetika İnstitutu”nun adı dəyişdirilərək “İdarəetmə Sistemləri İnstitutu” adlandırılmışdır.
A.Əlizadə həmçinin institutun Azərbaycanda informatika elminin təşəkkülü və bu sahə üzrə yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasında əvəzsiz rola malik olduğunu qeyd etdi.
Sonra AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru, akademik Telman Əliyev çıxış edərək İSİ-nin (Kibernetika İnstitutu) 1965-ci ildə təsis edildiyini bildirdi, strateji əhəmiyyətli və elmtutumlu problemlərin araşdırılmasına həsr edilmiş elmi-tədqiqatların yüksək nəzəri səviyyədə yerinə yetirilməsinin institutun əsas hədəflərindən olduğunu diqqətə çatdırdı. İnstitutun elmi-təşkilati fəaliyyətindən söz açan alim burada “İdentifikasiya nəzəriyyəsi”, siqnalların emalı, riyazi modelləşdirmə, optimallaşdırma, süni intellekt, müxtəlif təyinatlı və səviyyəli intellektual informasiya sistemləri, neftqazçıxarma, neftemalı, nəqliyyat, energetika, həmçinin tikinti sahələrini əhatə edən paylanmış intellektual monitorinq və diaqnostika sistemləri kimi bir çox fundamental problemlərin tədqiq edildiyini söylədi.
T.Əliyev institutda aparılan elmi-tədqiqat işlərinin AR Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən imzalanmış “Azərbaycan Respublikasında 2009-2015-ci illərdə elmin inkişafı üzrə Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi ilə bağlı Dövlət Proqramı” haqqında sərəncama uyğun elmi proqramlar əsasında formalaşdırıldığını nəzərə çatdırdı.
Akademik həmçinin İSİ-nin ABŞ, Almaniya, İtaliya, Yaponiya, Rusiya, Türkiyə və digər ölkələrin elmi-tədqiqat müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq əlaqələrinə malik olduğunu qeyd etdi.
Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyasının sədri Məleykə Abbaszadə çıxış edərək elmi fəaliyyətə məhz İSİ-də başladığını və burada yaradılmış elmi mühit sayəsində mütəxəssis kimi formalaşdığını diqqətə çatdırdı. Böyük elmi məktəb kimi dəyərləndirdiyi institutun yetirməsi olması ilə qürur duyduğunu dilə gətirdi. TQDK-nın kadr potensialının institutun keçmiş işçilərindən təşkil edildiyini və bunun təşkilatın uğurlu fəaliyyətinin başlıca səbəblərindən olduğunu söylədi.
Rabitə və yüksək texnologiyalar nazirinin müavini Elmir Vəlizadə çıxışında bildirdi ki, may ayında Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının 150 illiyinə həsr edilmiş tədbirdə Azərbaycanın Qızıl Tərəfdaş kimi çıxış etməsi, Azərbaycanda Telefon Rabitəsinin yaradılmasının 134 illiyinin və İSİ-nin 50 illik yubileyinin qeyd olunması Azərbaycanın yalnız nefti ilə deyil, həm də elmi, texnoloji potensialı və digər sahələri ilə dünyada öz yerini tutan ölkələrdən biri olduğunu sübut edir. O, nazirlik ilə AMEA-nın institutları arasında fəal əməkdaşlıq əlaqələrinin davam etdiriləcəyini vurğuladı.
Daha sonra çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan elminə göstərdiyi diqqət və qayğı, AR Prezidenti İlham Əliyevin bu siyasəti uğurla davam etdirməsi nəticəsində elmi nailiyyətlərin əldə olunmasına geniş imkanlar yarandığını və hazırda Azərbaycan Respublikasının BTİ-nin monitorinq cədvəlində aparıcı ölkələr sırasına daxil olduğunu diqqətə çatdırdı.
Qeyd etdi ki, İSİ-nin 50 illik yubileyi Azərbaycanda informatika elminin tarixi əsaslara söykəndiyinin sübutudur. İnstitutun yarandığı ilk illərdən gənc elmi kadrların seçilərək Moskva, Kiyev, Novosibirsk və digər şəhərlərə göndərilməsi, orada qabaqcıl biliklərə yiyələnərək bu institutda fəaliyyətə başlaması Azərbaycanda bir çox elmi istiqamətlərin formalaşmasına gətirib çıxarmışdır.
“Bir çox ali təhsil müəssisələrində formalaşmış kafedraların müəllimləri məhz İSİ-də qazandıqları bilik və bacarıqlar sayəsində mütəxəssis kimi fəaliyyət göstərirlər. Böyük ideoloji təsirə malik bu qurum müasir dövrün tələblərinə uyğun olaraq öz əhəmiyyətini getdikcə artırır, - deyə akademik R.Əliquliyev bildirdi.
Alimin sözlərinə görə, cəmiyyətin daha da səmərəli idarə edilməsi, dünyaya inteqrasiya olunması istiqamətlərində Azərbaycanın alim və mütəxəssisləri qarşısında mühüm vəzifələr dayanır və bu vəzifələrin yerinə yetirilməsi üçün beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi zəruridir.
Tədbirdə AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun keçdiyi 50 illik tarixi yolu əks etdirən qısa film nümayiş olundu.
Daha sonra Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin rektoru, millət vəkili, professor Gülçöhrə Məmmədova, Arktika Elmlər Akademiyasının prezidenti, professor Valeriy Mitko, Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin professoru Nikolay Filimonov, Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentliyin (MAQATE) Proqram təminatı şöbəsinin rəhbəri Bəxtiyar Siracov, Türkiyənin Dokuz Eylül Universitetinin dekanı Əfəndi Nəsibov və digərləri çıxış etdilər.
Tədbirdən sonra xarici qonaqlar İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun sərgi zalı və elmi-tədqiqat laboratoriyaları ilə tanış oldular.

NASA held an event dedicated to the 50th anniversary of the Institute of Management Systems 2015-05-25 16:18:54 / CONFERENCES
On May 22, 2015, the National Academy of Sciences Institute of Information Technology Management Systems Institute (ISI) held an event dedicated to the 50th anniversary. At the meeting, foreign guests, government officials, members of the Department of Physics, Mathematics and Technical Sciences, National Academy of Sciences and higher education institutions of the republic of scientists and experts, representatives of the media.
The event was opened by the President of ANAS, academician Akif Alizadeh ISI congratulated the participants of the event's 50th anniversary.
According to the academician, the Institute's activities "Azerbaijan 2020: vision to future" scientific development concept and new destinations in order to adjust the priority of the Cabinet of Ministers dated 15 April 2014 "with the Institute of Cybernetics" renamed the "Institute of Control Systems" was named.
Alizadeh computer science in the formation of the institute and an irreplaceable role in the development of highly qualified personnel in this area, he said.
Then Director of the Institute of Management Systems, academician Telman Aliyev's ISI (Institute of Cybernetics) had been founded in 1965, dedicated to the study of the problems of strategic and scientific research institute of the main goals of the implementation of a high theoretical level, he noted. Speaking about the organizational activities of the institute's research scientists, the "identification theory", signal processing, mathematical modeling, optimization, artificial intelligence, and the different types of intellectual information systems, oil and gas, oil refinery, transportation, energy, as well as in the fields of distributed intelligent monitoring and explore many fundamental problems, such as diagnostic systems, he said.
Aliyev of the research institute, signed by President Ilham Aliyev, "the development of science in Azerbaijan in 2009-2015 State Program on the implementation of the National Strategy on" scientific programs are based on compliance with the order noted.
ISI's academic as well as the US, Germany, Italy, Japan, Russia, Turkey and other countries have cooperation with scientific research institutions, he said.
State Student Admission Commission Maleyka Abbaszadeh said at the start of the ISI and the scientific research environment in the formation of the specialist noted. As a senior researcher at the institute, considering the fact that he was proud of the performance, he added. SSAC's institute of human resources, and it was organized by former employees said that the main reasons for the successful operation of the organization.
In his speech, Deputy Minister of Communications and Information Technologies said that in May, an event dedicated to the 150th anniversary of the International Telecommunication Union to act as the Gold Partner, the 134 anniversary of the establishment of telephone communications and the ISI to celebrate the 50th anniversary of Azerbaijan's only oil, but and the scientific and technological potential and is one of the countries with other areas of the world and prove its place. The ministry will continue active cooperation between institutions of ANAS said.
Then the National Academy of Sciences, academician-secretary of the Institute of Information Technology, the academic R.Aliguliyev science attention and care of national leader Heydar Aliyev, President Ilham Aliyev successfully continues this policy as a result of the extensive opportunities of scientific achievements and Azerbaijan one of the leading countries of the ITU noted that the monitoring schedule.
He noted that the ISI's 50th anniversary in the history of computer science principles soykəndiyinin proof. Selecting young scientific staff of the institute since its inception in Moscow, Kiev, Novosibirsk and other cities, sending it to develop cutting-edge knowledge of the launch of this institute has led to the formation of many scientific areas.
"A lot of teachers in higher education institutions in the MIS department was formed thanks to the skills and knowledge gained as a specialist function. Big ideological influence in accordance with the requirements of the modern era, the importance of these institutions to increase gradually, "- he said that the academic scientist.
According to the scientist, more effective management of the society, scientists and experts in the fields of integration into the world stands on important tasks and the expansion of international cooperation, it is necessary to perform these tasks.
The occurrence of the event's 50-year history of the Institute of Management Systems, reflecting the short film was shown.
Later, Azerbaijan Architecture and Construction University, deputy Gulchohra Mammadova, president of the Academy of Sciences of the Arctic, Professor Valery Mitko, Lomonosov Moscow State University professor Nikolay Filimonov, the International Atomic Energy Agency (IAEA), Head of Software Sirajov Bakhtiar, Turkey Dean of the Faculty of Medicine at the University of Efendi Nasibov and others.
After the event, the exhibition hall of the Institute of Management Systems and foreign guests got acquainted with the research laboratories.