İkiqat biometrik şifrələrdən istifadəyə start verilir 2015-05-22 09:09:30 / KONFRANSLAR
ABŞ-ın “Mountain America Credit Union” bankı smartfon istifadəçiləri üçün yeni autentifikasiya sistemini istifadəyə verib. Bank bir bioloji markerə (məsələn, barmaq izi) əsaslanan biometrik mühafizədən imtina edib.
Bank rəhbərliyi öz mobil proqramında bütün maliyyə əməliyyatlarını ikiqat biometrik vasitələrlə mühafizə etməyə qərar verib.
Hazırda mobil bankçılıqda hesaba daxil olmaq üçün istifadəçi barmağını və ya gözün torlu qişasını skan etməlidir.
“Barmaq izi üzrə identifikasiya smartfona quraşdırılmış daxili ötürücü ilə həyata keçirilir. “iPhone” və “Samsung”un son modelləri artıq belə ötürücülərə malikdir. Ötürücü barmaq izini skan edərək onu riyazi koda çevirir. Bu kod mobil qurğuda saxlanılır və hər sonrakı skan zamanı müqayisə üçün istifadə olunur”, – deyə bank rəhbərliyi bildirib.
ictnews.az saytının məlumatına əsasən, gözün torlu qişasının skan edilməsi və tanınması “EyeVerify” proqram təminatı vasitəsilə həyata keçirilir. Proqram hər bir insan üçün unikal olan qan damarlarını qeydə alır.
Bu kimi innovasiyalar onlayn əməliyyatların təhlükəsizlik səviyyəsini yüksəltməyə, həmçinin mobil bankçılığa girişi sadələşdirməyə imkan verəcək.

Double the use of biometric passwords to be launched 2015-05-22 09:09:30 / CONFERENCES
The United States' Mountain America Credit Union, "the bank has launched an authentication system for users of smartphones. Bank biological markerə (eg, fingerprint) based biometric refused protection.
The Bank, through their mobile biometric security program decided to double all financial transactions.
Currently, mobile banking account or to access the user's finger to scan the retina of the eye.
"Smartphone built-in fingerprint identification on the internal drive is carried out. "IPhone" and "Samsung" s latest models are no longer so oturuculərə. By scanning the code it into a mathematical fingerprint gear. This code is stored on the mobile device and is used for comparison during each subsequent scan, "- he said the bank's management.
ictnews.az According to the website, the eye's retina scanning and recognition, "EyeVerify" is done through software. The program is unique to each person who registers the blood vessels.
Innovations like these raise the security level of online operations, will also facilitate access to mobile banking.