Dissertasiya şurasının iclası keçirildi 2015-05-21 09:50:22 / KONFRANSLAR
Tədbiri giriş sözü ilə açan şuranın sədri, AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru Rasim Əliquliyev gündəlikdə duran məsələlər haqqında məlumat verdi, iclasın texnika üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsi almaq iddiasında olan Şahnaz Şahbazovanın 3338.01 – “Sistemli analiz, idarəetmə və informasiyanın işlənməsi” ixtisası üzrə “Qeyri səlis neyron şəbəkə əsasında paylanmış biliklər bazasının layihələndirmə modelləri və metodları” mövzusunda təqdim etdiyi dissertasiya işinin müdafiəsinə həsr olunduğunu bildirdi.
Sonra Ş.Şahbazova “Qeyri səlis neyron şəbəkə əsasında paylanmış biliklər bazasının layihələndirmə modelləri və metodları” mövzusunda dissertasiya işini təqdim edərək işin aktuallığı, məqsədi, məqsədə çatmaq üçün müəyyən olunmuş məsələləri diqqətə çatdırdı.
Qeyd etdi ki, dissertasiya işinin məqsədi müəllimin iştirakı olmadan təlimin tam kursuna və tələbənin biliklərinə nəzarət etməyə imkan verən intellektual tədris kompleksinin yaradılmasıdır. İddiaçının sözlərinə görə, bu kompleks tədris müəssisələrində müəllimlərin yükünün əhəmiyyətli dərəcədə azaldılmasına, tədris materiallarının təkmilləşdirilməsinə və tədris prosesinin səmərəliliyinin artırılmasına imkan  verir.
Dissertasiya işində tədris prosesinin bütün aspektləri üzrə tədqiqatlar aparıldığını söyləyən Ş.Şahbazova bildirdi ki, bu araşdırmalar müasir avtomatlaşdırılmış təlim və biliyə nəzarət komplekslərinin yaradılmasında böyük əhəmiyyət kəsb edən əsas meyarların təyin edilməsi məqsədini daşıyır: “Analitik və riyazi modelləşdirmə ilə tədris prosesinin mürəkkəb yüksək intellektli mühitdə effektiv fəaliyyəti üçün intellektual informasiya sistemlərinin yaradılmasına imkan verən modellər və metodlar müəyyən edilmiş və onların təhsil prosesinə tətbiqi vasitəsilə təlimin  keçirilməsi, biliklərə nəzarət və tədris proqramları kurslarının idarə edilməsi həyata keçirilmişdir”.
İddiaçı qeyri-səlis neyron şəbəkə texnologiyası əsasında yaradılan biliklər bazasının qəbul edilən qərarların adekvatlığını təmin etdiyini və bu texnologiyanın onu praktik olaraq istənilən tədris materialı ilə modifikasiya etməyə imkan verdiyini söylədi.
Ş.Şahbazova, həmçinin dissertasiya işində alınmış elmi-nəzəri və praktiki nəticələrin ali məktəblərin şəbəkə sistemlərində öyrədici və testləşdirici intellektual informasiya kompleksində tətbiq edildiyini vurğuladı.
Dissertasiya işinə dair elmi məsləhətçilər – Kaliforniyanın Berkli Universitetinin professoru, AMEA-nın fəxri üzvü Lütfi Zadə və AR Rabitə və yüksək texnologiyalar naziri, akademik Əli Abbasovun dissertasiya işi ilə bağlı rəyləri səsləndirildi.
Dissertasiya işi üzrə rəsmi opponentlər – texnika üzrə elmlər doktorları, professorlar Sergey PoqorelıyMəsumə Məmmədova və Səlahəddin Yusifov çıxış edərək əldə olunmuş nəticələrin elmi yenilik olduğunu vurğulayaraq tədqiqatın praktiki əhəmiyyətini qeyd etdilər, təklif və iradlarını bildirdilər.
Müzakirələrdə akademik Fikrət Əliyev, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Firudin Ağayev, texnika üzrə elmlər doktoru, professorlar Famil MəmmədovMəhəmməd ƏhmədovNailə Musayeva, texnika üzrə elmlər doktoru, dosent Nadir Ağayev, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əlövsət Əliyev çıxış edərək dissertasiya işində qarşıya qoyulmuş məqsədə çatmaq üçün əsaslı tədqiqat aparıldığını, əhəmiyyətli elmi nəticələrin əldə edildiyini bildirdilər.
İddiaçının yekun sözləri dinlənildikdən sonra gizli səsvermə keçirildi və Ş.Şahbazovaya texnika üzrə elmlər doktoru alimlik dərəcəsinin verilməsi ilə əlaqədar AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qarşısında vəsatət qaldırılması təklif edildi.

Dissertation Council Meeting 2015-05-21 09:50:22 / CONFERENCES
The event was opened by the chairman of the council, secretary of the National Academy of Sciences, the Institute's director Rasim Alguliev gave information about the agenda of the meeting to the degree of Doctor of Science in Technology Shahnaz Shakhbazova 3338.01 - "System analysis, control and information processing" in "on the basis of fuzzy neural network models and methods for design of distributed knowledge base" was dedicated to the defense of the thesis presented.
First, the scientific secretary of the Dissertation Council, PhD Ramiz Shikhaliyev introduced the council members plaintiff in the case.
Then Sh.Sahbazova "based on fuzzy neural network models and methods for design of distributed knowledge base his thesis on" the urgency of the case by presenting the purpose, determined to reach the goal of issues brought to the attention.
He noted that the aim of the thesis in the absence of a teacher training course and the student's knowledge, allowing you to control the teaching of intelligent creation. According to the plaintiff, substantially reducing the burden of this complex of teachers in educational institutions, improvement of educational materials and training to improve the efficiency of the process.
In this dissertation studies on all aspects of the educational process Sh.Sahbazova who said that the training and knowledge of modern automated control systems in this research is of great importance in establishing the criteria for the determination of the main aims: "the analytical and mathematical modeling of complex, highly intellectual environment in the educational process is effective allowing the creation of intelligent information systems for the functioning of the established models and methods and their application in the educational process through the training, knowledge, control and management of courses and training programs have been implemented. "
The plaintiff based on fuzzy neural network technology provides the knowledge base and the adequacy of the decisions taken in almost any academic material modification of this technology allows it, he said.
Sh.Sahbazova, as well as theoretical and practical results from his dissertation in higher education teaching and testing of intelligent information network system has been applied to complex said.
Dissertation on the work of the scientific consultants - Professor at the University of California, Berkeley, an honorary member of the National Academy of Sciences Zadeh and Minister of Communications and Information Technologies Ali Abbasov voiced opinions on the thesis.
Thesis and a synopsis of comments received concerning R.Shixaliyev briefed.
Dissertation official opponents - Doctor of Technical Sciences, Professor Sergei Poqorelıy, Masuma Mammadova and Salahaddin Yusifov speech the importance of the findings of the study noted, stressing that scientific innovation, suggestions and comments were reported.
During the discussions, Fikrat Aliyev, Ali Eroglu, PhD, Doctor of Technical Sciences, professor Famil Mammadov, Mohammed Ahmed, Naila Musaeva, Doctor of Technical Sciences, Associate Professor Nadir Agayev, economics PhD dissertation work Aliyev made a speech set Əlövsət based research is being carried out to reach the goal, made speeches on the important scientific results.
After listening to the final words of the applicant and Sh.Sahbazovaya secret ballot was held in connection with the issuance of the degree of Doctor of Technical Sciences, as well as the President has proposed to apply to the Supreme Attestation Commission.