Ev heyvanlarını robotlar əvəz edəcək 2015-05-19 10:12:48 / KONFRANSLAR
Gələcəkdə ev heyvanlarını robotlar əvəz edəcək. Belə bir qənaətə Melburn Universitetinin tədqiqatçısı Jan-Lup Ro gəlib. O, hesab edir ki, öz canlı prototiplərini təqlid etmək qabiliyyətinə malik olan robotlaşdırılmış ev heyvanları süni intellektdə tərəqqinin sayəsində adi hal kimi qarşılanacaq.
hi-news.ru saytının bildirdiyinə görə, alimin “Rəqəmsal dövrün heyvanları: canlı, robotlaşdırılmış və ya virtual?” adlı məqaləsi “Frontiers in Veterinary Science” jurnalında dərc olunub.
Buna inanmaq çətin olsa da, virtual və ya robotlaşdırılmış ev heyvanları gələcək nəsil insanlar üçün adi hal olacaq. Əgər 2050-ci ilədək planetimizin əhalisi 10 milyarda çatarsa, o zaman bu proqnoz özünü gözlənildiyindən də tez doğruldacaq.
Qeyd edək ki, virtual heyvanlara olan sevgi 1990-cı illərdə populyar “Tamagotchi” oyunu ilə başlayıb. Bu gün isə robot heyvanlar hələ də yetərli qədər primitiv səviyyədədirlər. Səbəb isə robototexnikaya qoyulan əsas investisiyaların köməkçi robotların yaradılmasına yönəlməsidir. Ekspertin qənaətincə, robotlaşdırılmış ev heyvanları bazarında bum yaxın 10-15 ilə gözlənilir.
Bu cür robotları allergiyadan əziyyət çəkənlər, ev heyvanlarından ehtiyat edənlər, həmçinin heyvan saxlamağa şəraiti və ya pulu olmayanlar əldə edə bilərlər. Lakin alim daha çox heyvanların robotlaşdırılmasından deyil, insanların bütün canlılara olan rəhmini itirə biləcəyindən narahatdır. Əlbəttə, biz heyvanların qayğısına qalırıq, lakin qulluğa ehtiyacı olmayan robotlara öyrəşəriksə, o zaman insanların canlı varlıqlara münasibəti dəyişə bilər.

Pets will be replaced by robots 2015-05-19 10:12:48 / CONFERENCES
In the future, robots will replace pets. Such a conclusion arrived at Melbourne University researcher Jean-Lup Ro. He believes that having the ability to mimic their live prototypes of robotic pets, thanks to advances in artificial intelligence will be met as usual.
hi-news.ru site, according to the scientist's "Digital era pets, wildlife, robotic or virtual?" article "Frontiers in Veterinary Science" magazine was published.
It is hard to believe, though, virtual or robotic pets will not uncommon for people in the next generation. If you reach 10 billion by 2050, the population of our planet, it is forecast to justify the expectations.
It should be noted that in the 1990s, the popular virtual love of animals "Tamagotchi" game began. Today, the level of robot animals are still primitive enough. The main focus of investment in the establishment of robototexnikaya reason engines. The expert, robotic pets, the market is expected to boom in the next 10-15.
Such robots allergy suffering, those who are afraid of pets, as well as those who are not able to get the animal to maintain the conditions or the money. Robotlasdırılmasından more animals, but scientists were not concerned that people will lose relented in all living things. Of course, we take care of the animals, but oyrəsəriksə robots do not need the service, then you can change the attitude of people living things.