İnformasiya təhlükəsizliyinin multidissiplinar problemləri üzrə II Respublika elmi-praktiki konfransı keçirildi 2015-05-15 09:39:07 / KONFRANSLAR
Mayın 14-də AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının 150 illiyinə həsr olunmuş İnformasiya təhlükəsizliyinin multidissiplinar problemləri üzrə II Respublika elmi-praktiki konfransı keçirildi. AR Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun təşkilatçılığı ilə keçirilən konfransda ölkənin müvafiq dövlət qurumları, ali təhsil müəssisələri və AMEA-nın elmi-tədqiqat institutlarının informasiya texnologiyaları (İT) sahəsi üzrə tədqiqatçıları və mütəxəssisləri, KİV nümayəndələri iştirak edirdilər.
Konfrans Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının 150 illiyinə həsr olunmuş sərgi ilə öz işinə başladı.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif ƏlizadəBeynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının 150 illiyinə həsr olunan konfransı Azərbaycan elmi ictimaiyyəti üçün mühüm hadisə kimi qiymətləndirdi. Müasir dövrün qlobal informasiya cəmiyyətinin ən aktual elmi problemlərindən biri olan və multidissiplinar xarakter daşıyan informasiya təhlükəsizliyinin müzakirəsi üçün İT sahəsi üzrə aparıcı alim və mütəxəssislərin bir araya toplaşması baxımından konfransın böyük əhəmiyyətə malik olduğunu və bu tədbirin ənənəvi hal almasının zəruriliyini vurğuladı.
1865-ci ilin may ayının 17-də əsası qoyulmuş Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının öz fəaliyyəti ilə dünyada bəşəriyyətin ən çox ehtiyac duyduğu sahələrdən biri olan kommunikasiya mühitinin formalaşması və inkişafına xidmət etdiyini, 2006-cı ildə BMT tərəfindən bu təşkilatın yaranma tarixinin Ümumdünya Telekommunikasiya və İnformasiya Cəmiyyəti Günü kimi təsis edildiyini diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, bu təşkilat müasir dövrdə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının, o cümlədən İnternetin inkişafında, qlobal informasiya cəmiyyətinin formalaşması və onun təhlükəsizliyinin təmin edilməsində, bu sahədə inkişaf konsepsiyaları, model qanunlar, standartlar və digər tənzimləmə mexanizmlərinin işlənib hazırlanmasında mühüm rol oynayır.
A.Əlizadə Azərbaycanın da Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının üzvü olduğunu və bu qurumla əməkdaşlıq əlaqələrinə böyük diqqət göstərildiyini qeyd etdi.
Akademik Ümumdünya Telekommunikasiya və İnformasiya Cəmiyyəti Gününün builki mövzusunun “Telekommunikasiya və İKT: innovasiyaların hərəkətverici qüvvələri” olduğunu  bildirdi. Mövzunun aktuallığını önə çəkərək İKT sektorunun inkişafının və informasiya cəmiyyətinin bərqərar olmasının məhz səmərəli innovativ fəaliyyətdən asılı olduğunu, eyni zamanda İKT-nin imkanlarından istifadə etmədən innovativ inkişafa nail olmağın qeyri-mümkünlüyünü vurğuladı.
Bəşəriyyətin gələcəyinin İKT-nin imkanlarına əsaslanan innovativ inkişafla bağlı olduğunu söyləyən alim “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyasında elmi potensialın və innovasiya fəaliyyətinin dəstəklənməsinin əsas hədəflərdən olduğunu nəzərə çatdırdı. Bu hədəfə çatmaq üçün isə təhlükəsiz informasiya cəmiyyəti və biliklər iqtisadiyyatının formalaşması, elmtutumlu texnologiya, məhsul və xidmətlərin yaradılması proseslərinin sürətləndirilməsinin vacibliyini dilə gətirdi.
AMEA prezidenti, həmçinin “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiya”da informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunmasına xüsusi yer ayrıldığını bildirdi. Qeyd etdi ki, ölkəmizdə bu məsələ ilə bağlı AMEA-nın qarşısında mühüm vəzifələr dayanır və akademiyada informasiya texnologiyalarının bir istiqaməti olan informasiya təhlükəsizliyinin elmi-nəzəri problemlərinin araşdırılmasına, bu sahə üzrə elmi kadrların hazırlanmasına xüsusi diqqət yetirilir.
Alim AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarına yüksək səviyyəli İnternet xidmətləri göstərməklə Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyasını təmin edən, elm və təhsil şəbəkələri üzrə milli operator olan AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsindən söz açaraq onun fəaliyyətinin əsas istiqamətlərindən birinin məhz informasiya təhlükəsizliyi ilə bağlı olduğunu nəzərə çatdırdı.
Yaxın zamanda AzScienceNet-in GEANT təşkilatlarına üzv olmasında Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və Təhsil Nazirliyinin dəstəyinin həlledici rol oynadığını söyləyərək hər iki nazirliyin rəhbərliyinə təşəkkür etdi.
“İnformasiya təhlükəsizliyi sahəsi üzrə elmi kadrların hazırlanması istiqamətində görülən tədbirlərdən biri də Heydər Əliyev Fondu, AR Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, AR Təhsil Nazirliyi və AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə ali məktəb tələbələri arasında informatika üzrə ümumrespublika olimpiadasının keçirilməsidir. Hər il təşkil edilən bilik yarışının əsas məqsədi istedadlı tələbələrin informatika və proqramlaşdırma sahəsində gələcəyin mütəxəssisi olmasına dəstək verməkdir. Heç şübhəsiz ki, bu kimi müsabiqələrdə fərqlənən gənclərin əksəriyyəti bu sahə üzrə peşəkar kadr kimi formalaşırlar”, - deyə A.Əlizadə bildirdi.
Sonda akademik Azərbaycanda informasiya təhlükəsizliyinin yüksək səviyyədə təmin olunmasına yönəlmiş konfransın əhatə dairəsinin gələcəkdə ölkə hüdudlarından kənara çıxmasını və beynəlxalq status almasını məqsədəuyğun hesab etdiyini söylədi.
Sonra Rabitə və yüksək texnologiyalar naziri, akademik Əli Abbasov“İnformasiya təhlükəsizliyi sahəsində dövlət siyasəti” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. İnformasiya təhlükəsizliyinin lazımi səviyyədə təmin edilməsinin dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri olduğunu və bu istiqamətdə məqsədyönlü işlər aparıldığını diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması üçün dövlətin, xüsusən də cəmiyyətin intellektual potensialının səfərbər edilməsi vacibdir.
Konfransın Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının (BTİ) 150 illiyinə həsr olunmasını önə çəkən Ə.Abbasov Azərbaycanın mayın 17-də Cenevrədə keçiriləcək BTİ-nin 150 illik yubileyində Qızıl Tərəfdaş kimi çıxış edəcəyini, ölkəmizin ittifaqın Şurasının üzvü olduğunu və bu qurumla əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafına böyük diqqət göstərildiyini vurğuladı.
Onun sözlərinə görə, müasir dövrdə informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizliyin təmin olunması həlli vacib məsələlərdən biridir. İnformasiya təhlükəsizliyi, şəxsi informasiyanın məxfiliyi, internet mühitində söz azadlığı problemlərinin tənzimlənməsi məqsədilə beynəlxalq konvensiyaların qəbul olunmasının vacibliyini önə çəkən Ə.Abbasov kiberhücumların qarşısının alınması üçün qabaqlayıcı tədbirlərin görülməsinin mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini diqqətə çatdırdı.
Dövlətin kibertəhlükəsizlik məqsədilə tədqiqatlar aparılmasına böyük üstünlük verdiyini söyləyən akademik AMEA-nın bir sıra institutlarında bu istiqamətdə işlər aparıldığını vurğuladı.
Nazir həmçinin bildirdi ki, internetdən istifadənın sürətlə artdığı bir dövrdə kibertəhdidlər qaçılmazdır. O, hər həftə 2 min kompüterin virusa yoluxduğunu qeyd edərək, Azərbaycanda hər il kiberhücumların həcminin 30 faiz artığını diqqətə çatdırdı. “Bütün bunlar informasiya cəmiyyətini kibertəhlükəsizliyi, informasiya təhlükəsizliyini daha da möhkəmləndirməyə vadar edir. Azərbaycan da qlobal məkanın fəal iştirakçılarından biri kimi bu istiqamətdə həyata keçirdiyi qabaqlayıcı tədbirləri intensivləşdirib. Bir müddət sonra ölkəmiz qlobal idman tədbirinə ev sahibliyi edəcək. İlk Avropa Oyunlarının təşkilində ən əhəmiyyətli məsələlərdən biri də informasiya təhlükəsizliyinin tam təmin olunmasıdır. Biz bu istiqamətdə bütün səylərimizi səfərbər etmişik”, - deyə nazir qeyd etdi.
Daha sonra Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov çıxış edərək konfransın mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu söylədi. Bildirdi ki, müasir dövrün ən aparıcı sahələrdən biri olan İT-nin inkişaf etdirilməsi hər bir ölkənin əsas hədəflərindəndir.
F.Qurbanovun sözlərinə görə, Azərbaycanda informasiya texnologiyalarına dövlət tərəfindən xüsusi diqqət yetirilir. Dövlət başçısı İlham Əliyevin göstərişlərində, sərəncam və çıxışlarında, dövlət sənədlərində İT ölkənin prioritet sahəsi kimi öz əksini tapmışdır.
Nazir müavini Azərbaycanda İT-nin inkişafının əsasının ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu və Prezident İlham Əliyevin bu siyasəti uğurla davam etdirdiyini bildirdi. Qeyd etdi ki, hələ 1971-ci ildə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun əsasının qoyulması bu sahənin inkişafına xüsusi önəm verildiyini göstərir. O, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda aparılan elmi tədqiqatların və burada formalaşan elmi kadrların bu sahənin inkişafında əvəzolunmaz rol oynadığını vurğuladı.
Bu sahənin inkişafını təmin etmək üçün müvafiq kadrların hazırlanmasına çox ciddi ehtiyac olduğunu önə çəkərək Təhsil Nazirliyi tərəfindən informasiya texnologiyaları sahəsinə xüsusi diqqət yetirildiyini və bu istiqamətdə tədbirlər görüldüyünü diqqətə çatdırdı.
Azərbaycan Milli elmlər Akademiyası, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu ilə bu kimi birgə tədbirlərin keçirilməsinin zəruriliyini dilə gətirdi.
Daha sonra AMEA-nın akademik katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev “XXI əsrin informasiya təhlükələri və onlarla mübarizə strategiyaları” adlı məruzəsini təqdim etdi.
Bildirdi ki, XX əsrin sonu - XXI əsrin əvvəllərindən başlayaraq bəşəriyyət qarşısında mövcud olan təhlükələrin sırasına informasiya təhlükələri də daxil olmuşdur. Bu qısa zaman intervalında internetin bəşəri dəyərlərinin formalaşması və kristallaşması olduqca çətin prosesdir. İnformasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması üçün dövlətin həyata keçirdiyi tədbirlərlə yanaşı, elmi ictimaiyyətin də fəal iştirak və müdaxiləsi tələb olunur.
Alimin sözlərinə görə, informasiya texnologiyalarının inkişafı cəmiyyətin həyatının demək olar ki, bütün sahələrində yalnız müsbət deyil, həm də mənfi nəticələr doğurur. Bu səbəbdən informasiya təhlükəsizliyi məsələsinə qlobal problem kimi yanaşmaq və informasiya təhlükələri ilə mübarizəyə hazır olmaq zəruridir.
Akademik qeyd etdi ki, Azərbaycanda dövlətin informasiya siyasətinin əsasları ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş, onun strateji vəzifələri, istiqamət və resursları müəyyən edilmişdir. İnkişafın yeni mərhələsində AR Prezidenti İlham Əliyev informasiya təhlükəsizliyi siyasətini yüksək səviyyədə davam etdirərək onu təmin edən çoxşaxəli amillərə xüsusi yer ayırmışdır. “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiya”nın da əsas məqsədi ölkədə informasiya cəmiyyətinin bərqərar olması, onun yaratdığı imkanlardan dövlətin və cəmiyyətin inkişafı üçün səmərəli istifadə edilməsidir.
R.Əliquliyev informasiya təhlükələri ilə mübarizə aparılması üçün müdafiə mexanizmlərinin yaradılmasının zəruriliyini vurğuladı. Bildirdi ki, ölkə səviyyəsində qurulan milli strategiya informasiya təhlükəsizliyi sisteminin ən mühüm alt sistemlərindən biri də böyük imkanlara malik CERT şəbəkəsidir. Ölkə üzrə rast gəlinən təhlükələr haqqında bilgilər CERT çərçivəsində bir yerə toplanmalı, analiz edilməli, araşdırılmalı və onlara qarşı mexanizmlər təklif olunmalıdır.
Alim informasiya təhlükələrinə qarşı ən səmərəli strategiyalardan birinin vətəndaşlarda informasiya təhlükəsizliyi mədəniyyətinin formalaşdırılması olduğunu qeyd etdi: bunun üçün informasiya təhlükəsizliyi sahəsində kadr hazırlığına xüsusi diqqət ayrılmalı, Azərbaycan dilində kitab və dərsliklər hazırlanmalı, müntəzəm olaraq konfranslar, seminarlar, dəyirmi masalar təşkil olunmalı, kütləvi təbliğat aparılmalıdır.
O, həmçinin informasiya təhlükəsizliyi sahəsində multidissiplinar problemlərin araşdırılması və bu sahədə formalaşmış normativ-hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi zəruriyyətini dilə gətirdi.
“Real dünyanın virtual problemləri, virtual dünyanın isə real problemləri həllini gözləyir”, - deyə bildirən R.Əliquliyev nitqinin sonunda İKT sahəsində mövcud olan elmi problemlərin həlli üçün ölkənin bütün alim və mütəxəssislərini, elmi qurumlarını birgə əməkdaşlığa səslədi.
Plenar iclasda həmçinin Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədr müavini Müşfiq Ələsgərli, AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru, akademik Telman Əliyev, Azərbaycan İnternet Forumunun prezidenti Osman Gündüz, “Yeni Azərbaycan” qəzetinin baş redaktoru, siyasi elmlər doktoru, professor Hikmət Babaoğlu, AMEA Fəlsəfə və Hüquq İnstitutunun direktor müavini, hüquq elmləri doktoru, professor Bəhram Zahidov və digərləri çıxış etdilər.
Daha sonra “Ali məktəb tələbələri arasında informatika üzrə X ümumrespublika olimpiadası”nın qaliblərinin mükafatlandırılma mərasimi keçirildi. Qaliblərə qiymətli hədiyyələr təqdim olundu.
Konfrans 3 paralel seksiya iclasında davam etdirildi. “İnformasiya təhlükəsizliyinin humanitar problemləri”, “E-dövlətin informasiya təhlükəsizliyi” və “İnformasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi texnologiyaları” bölmələri üzrə seksiya iclaslarında informasiya təhlükəsizliyinin müxtəlif aktual məsələlərini əhatə edən məruzələr dinlənildi.
Qeyd edək ki, konfransa ölkənin müxtəlif dövlət, elm və təhsil müəssisələrindən 74 elmi məruzə təqdim olunmuşdur.

Information security multidisciplinary scientific-practical conference on the problems of the Second Republic 2015-05-15 09:39:07 / CONFERENCES
On May 14, the Institute of Information Technology, dedicated to the 150th anniversary of the International Telecommunication Union's information security multidisciplinary scientific-practical conference on the problems of the Second Republic. The Ministry of Communications and Information Technologies of the Azerbaijani National Academy of Sciences and the Institute of Information Technology at a conference organized by the relevant government agencies, higher education institutions and research institutes of the National Academy of Information Technology (IT) researchers and experts in the field, representatives of the media were doing.
The exhibition dedicated to the 150th anniversary of the International Telecommunication Union has begun.
The event was opened by the President of ANAS, academician Akif Alizadeh conference devoted to the 150th anniversary of the International Telecommunication Union for the scientific community as an important event.
said that, as has been established. He said that the organization of modern information and communication technologies, including the development of the Internet, the global information society and its security, the development concepts, model laws, plays an important role in the development of standards and other regulatory mechanisms.
Alizadeh is a member of the International Telecommunication Union, and it pays great attention to cooperation with the organization, he said.
Academic World Telecommunication and Information Society Day theme this year, "Telecommunications and ICT: the driving forces of innovation," he said. Promoting the urgency of the issue of the establishment of the ICT sector and the information society is dependent on the effective and innovative activity, as well as the innovative use of ICT opportunities and stressed the impossibility of achieving.
Humanity's future is based on the innovative development of ICT capabilities of scientists saying that "Azerbaijan 2020: vision to future" Scientific Concept of Development, said that the main goals of support and innovation potential. To achieve this goal, the formation of a secure information society and knowledge economy, knowledge-intensive technology, the importance of speeding up the process of creating products and services, he added.
President of the Republic of Azerbaijan "on the development of the information society for the National Strategy for 2014-2020" also left a special place to ensure information security. He noted that the important tasks in this regard stands in front of the National Academy of Sciences and the Academy, which is one aspect of information technology, information security, the problems of scientific investigation, special attention is paid to the preparation of the scientific staff in this area.
NASA scientists and scientific institutions and organizations by providing high-quality Internet services that allows the integration of world science, research and education networks AzScienceNet-computer network of the national operator of the main directions of its activity one spoke said that it related to information security.
AzScienceNet GEANT recently become a member of the support of the Ministry of Communications and Information Technologies Ministry and the Education Ministry, thanked the management of both, saying it plays a crucial role.
"Information security is one of the measures on the preparation of the scientific staff in the area of ​​the Heydar Aliyev Foundation, the Ministry of Communications and Information Technologies, the Ministry of Education and the Institute of Information Technology organized by the Republican Olympiad in Informatics among high school students. The main purpose of knowledge competition held every year in the future, an expert in the field of computer science and programming to talented students to provide support. There is no doubt that the majority of young people in different competitions such as professional staff in this area are formed, "- he said Alizade.
At the end of the academic scope of the conference is aimed at ensuring a high level of information security outside the country to come out in the future and to take appropriate account of international status, he said.
Later, the Minister of Communications and Information Technologies, academician Ali Abbasov "state policy in the field of information security," he said in a speech. Information security is one of the priorities of the state policy of ensuring the proper level and said that the works carried out in this direction. He noted that to ensure the security of the state, in particular, it is important to mobilize the intellectual potential of society.
Conference of the International Telecommunication Union (ITU) He pointed out that the 150th anniversary will be held in Geneva on May 17, the 150th anniversary of ITU will act as a Gold Partner, a member of the union and that the organization pays great attention to the development of cooperation stressed .
According to him, the provision of modern information security and cyber security is one of the important problems. Information security, personal information, privacy, freedom of speech on the internet, in order to regulate the problems of the minister underlined the importance of the adoption of international conventions for the prevention of cyber attacks underlined the importance of taking preventive measures.
The state said that cyber security is a great advantage to the conduct of investigations of a number of academic institutions are being taken in this regard, he stressed.
The minister also noted that in a period of rapidly increasing use of the Internet, cyber inevitable. He is 2 thousand computer virus infected each week, noting that more than 30 percent said that the volume of cyber attacks each year. "All this information society, cybersecurity, information security, strengthen forces. Azerbaijan is an active participant in the global space has intensified as one of the preventive measures implemented in this direction. After a while, our country will be hosting the global sporting event. One of the most important issues for the organization of the Games is to provide a complete information security. We have mobilized all our efforts in this direction ", - he said.
Later, Deputy Minister of Education F. Gurbanov said that the importance of the conference. He said that in the modern era, one of the leading IT major goals of each country's development.
According to him, special attention is paid by the state of information technology. President Ilham Aliyev's instructions, orders and output, a priority area of ​​the country, as it is reflected in the documents.
Deputy Minister in the development of the IT foundation was laid by national leader Heydar Aliyev and President Ilham Aliyev successfully continues this policy. He noted that the establishment of the Institute of Information Technology in 1971, attaches great importance to the development of the industry. He formed the Institute of Information Technology in the research and scientific staff an invaluable role in the development of this sector, he stressed.
In order to ensure the development of this area is a serious need for proper training, highlighting the area of ​​information technologies with special attention paid by the Ministry of Education and said that measures are being taken in this direction.
Azerbaijan National Academy of Sciences, and the Institute of Information Technology, Ministry of Communications and Information Technologies of the importance of joint actions such as this, he added.
Then the secretary of ANAS, director of the Institute of Information Technology, the academic R.Aliguliyev XXI century "information hazards and pest control strategies," the report was presented.
He said that at the end of the twentieth century - the beginning of the twenty-first century, mankind has been existing threats, including threats of information. In this short time interval of the formation and crystallization of the Internet, human values ​​are very difficult process. In addition to the measures taken by the government to ensure information security, and intervention is required to actively participate in the scientific community.
According to him, the development of information technologies in the life of society in almost all areas, not just the positive and negative consequences. Therefore, the issue of information security and information regarded as a global problem, it is necessary to be ready to fight against the dangers.
Academic noted that the information policy of the national leader Heydar Aliyev laid the foundations of its strategic objectives, direction, and resources have been identified. President Ilham Aliyev new stage of development by maintaining a high level of information security policy to ensure it has a special place in the multifaceted factors. "Information Society Development in Azerbaijan Republic for 2014-2020," National Strategy in the establishment of an information society in the country, and for the development of cost-effective use of opportunities provided by the state and society.
He is struggling with the dangers of information, stressed the need for mechanisms to carry out the defense. He said that the national strategy of information security systems across the country, one of the most important sub-systems have great potential CERT network. CERT information about the dangers faced by the country gathered together as part of the analysis should be done, should be investigated and the proposed mechanisms against them.
One of the most effective strategies against the dangers of information scientists citizens to shape a culture of information security, he said, it should be given special attention to the training of specialists in the field of information security, Azerbaijani language books and manuals prepared, regular conferences, seminars, round tables should be conducted in public advocacy.
It will also investigate the problems of multidisciplinary field of information security and the necessity of improving the legal and regulatory framework established in this area, he added.
"Real world virtual problems, the virtual world is waiting for a solution to the real problems," - said the scientist's speech to solve scientific problems in the field of ICT at the end of scientists and experts from all over the country, and called for cooperation with scientific institutions.
Deputy Chairman of the Press Council of Azerbaijan Mushfig Alasgarli plenary session, the director of the Institute of Management Systems, Telman Aliyev, President of Azerbaijan Internet Forum Osman Gunduz, "New Azerbaijan" newspaper editor, political science professor Hikmat Babaoglu, director of the Institute of Philosophy and Law Deputy Doctor of Law, Professor Bahram Zahidov and others.
Then "X Republican Olympiad in Informatics among university students" were awarded to the winners. The winners were presented with prizes.
The conference was followed by a meeting of 3 parallel sections. "Information security and humanitarian problems", "E-government information security" and "to ensure the safety of Information Technology" sections sessions covering topical issues were given a variety of information security.
It should be noted that the various state conference, 74 scientific reports were presented to the scientific and educational institutions.