Alimlər BMT-yə müraciət edib 2015-05-14 08:50:15 / KONFRANSLAR
Bu həftənin əvvəlində 200-ə yaxın alim Birləşmiş Millətlər Təşkilatına (BMT) mobil telefon, noutbuk, planşet və digər simsiz qurğuların elektromaqnit şüalanmasından qorunmaq üçün normativ qaydaların qəbul edilməsi ilə bağlı müraciət ünvanlayıb. Bu haqda hi-news.ru saytı bildirib.
Kolumbiya Universiteti Tibb Mərkəzinin mütəxəssisi Martin Blank şüalandırıcı qurğuların orqanizmin canlı hüceyrələrini zədələyərək əksər insanlarda vaxtsız ölümə səbəb olduğunu deyib. Mobil rabitə qüllələrinin evləri şüalanma ilə əhatə etdiyini söyləyən alim bildirib: “Bizi əsasən də o qorxudur ki, telekommunikasiya avadanlığı və kabellər hüceyrələrdə DNK-nı zədələyir. Əksər bioloqlar xərçəng xəstəliklərinin artmasını da elə bununla izah edir”.
Ekspertlərin sözlərinə görə, rabitə qüllələrindən elektromaqnit şüalanmanın insan orqanizminə daimi təsiri xərçəngə, eləcə də nevroloji, kardioloji və respirator xəstəliklərə səbəb ola bilər. “Biz, hüceyrə texnologiyaları üzrə mütəxəssis kimi hüceyrələrin şüalanmaya necə reaksiya verdiyini yaxşı anlayırıq. Lakin təhlükəsizlik məsələlərini fizik, mühəndis, siyasətçi və sahibkarlar həll etdikdə, biz, ətraf mühitin çirkləndirilməsinin qarşısını almaqda aciz oluruq. Çirklənmə səviyyəsi kritik həddə çatanda isə orqanizmin və çoxlu sayda insanı yoluxduran xəstəliklərin reaksiyasını görürük”, - ekspertlər qeyd edib.
M.Blank elektromaqnit şüalanması ilə artıq çəki, autizm və problemli doğuşlar arasında əlaqənin olduğunu da qeyd edib. Tədqiqatçı artıq şüalanmadan qorunmaq üçün mobil telefon və simsiz qurğuları istifadə olunmayan zaman söndürməyi tövsiyə edir.
Avstraliyalı ekspert Con Tikel də eyni fikirdədir. Onun sözlərinə görə, mobil telefon və rabitə qüllələrindən şüalanma beyində xərçəngin inkişafına yol açır.

Scientists appealed to the UN 2015-05-14 08:50:15 / CONFERENCES
Earlier this week, nearly 200 scientists, the United Nations (UN), mobile phones, laptops, tablets and other wireless devices to protect against electromagnetic radiation associated with the adoption of guidelines addressed. The site hi-news.ru said.
Martin Blank, Columbia University Medical Center, an expert in radiation affects living cells of the body, most of the devices in humans is caused by the untimely death, he said. Mobile communication towers surrounded by homes, saying that radiation scientist, said: "According to us, so that threatens to damage the DNA in cells of telecommunications equipment and cables. Most of the increase in cancer biologists because it is so ".
According to experts, communication towers cancer effects of electromagnetic radiation on the human body permanently, as well as neurological, cardiac, and respiratory diseases can cause. "We, as an expert on cell technologies understand that cells respond to radiation. However, security issues, physicists, engineers, politicians and entrepreneurs solve the case, we are helpless to prevent environmental pollution. Pollution levels reached a critical level, we see the reaction of the organism and the disease infecting a large number of people ", - the expert said.
MBlank radiation and excess weight, there is a link between autism and troubled births, he said. The researcher is now mobile phones and wireless devices for radiation protection is recommended to turn off when not used.
Australian expert John Tikel the same opinion. According to him, the development of the mobile phone and communication towers radiation causes brain cancer.