İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda data resursların emalı platforması gücləndirilir 2026-07-01 16:00:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Elm və Təhsil Nazirliyinin İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu elmi-tədqiqat fəaliyyətinin dəstəklənməsi, süni intellekt texnologiyalarının tətbiqi və kibertəhlükəsizlik imkanlarının artırılması istiqamətində ardıcıl tədbirlər həyata keçirir. Bu tədbirlərin davamı olaraq, Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun “AzScienceNet Şəbəkə” İdarəetmə Mərkəzinin hesablama infrastrukturu yeni server avadanlığı ilə təchiz olunub.
İnstitutdan AZƏRTAC-a bildirilib ki, yaradılan əlavə resurslar böyük həcmli verilənlərin emalı, modelləşdirmə, maşın təlimi və süni intellekt əsaslı tətbiqlərin hazırlanması və elmi eksperimentlərin keçirilməsi kimi hesablama tutumlu tədqiqatların daha səmərəli həyata keçirilməsinə imkan verəcək.
Server avadanlığı, həmçinin “AzScienceNet”in bulud və virtuallaşdırma imkanlarını genişləndirərək elmi və təhsil müəssisələri üçün yeni rəqəmsal xidmətlərin, eləcə də süni intellekt layihələrinin hazırlanması, təlimi və tətbiqi üçün zəruri hesablama mühitinin formalaşdırılmasına şərait yaradacaq.
Bu istiqamətdə həyata keçirilən işlər, eyni zamanda, ölkənin ali təhsil müəssisələrinin beynəlxalq elm və təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlığının gücləndirilməsinə, birgə tədqiqat layihələrinin həyata keçirilməsinə, süni intellekt və yüksək məhsuldarlıqlı hesablama resurslarına tələb olan sahələrdə beynəlxalq təşəbbüslərdə iştirakına, həmçinin qlobal elmi şəbəkələrə inteqrasiyasının genişlənməsinə mühüm töhfə verəcək.
Yeni avadanlığın istismara verilməsi nəticəsində “AzScienceNet” xidmətlərinin keyfiyyəti, etibarlılığı və dayanıqlılığı daha da artacaq, elm və təhsil müəssisələri üçün müasir rəqəmsal infrastruktur imkanları genişlənəcək, süni intellekt texnologiyalarının elmi tədqiqatlarda və tədris prosesində tətbiqi üçün yeni imkanlar yaranacaq.

Institute of Information Technology Strengthens Data Processing Infrastructure to Advance AI and Scientific Research 2026-07-01 16:00:00 / IMPORTANT EVENTS
The Institute of Information Technology under the Ministry of Science and Education has further enhanced its data processing infrastructure as part of its ongoing efforts to support scientific research, accelerate the adoption of artificial intelligence (AI) technologies, and strengthen cybersecurity capabilities.
According to the Institute, the computing infrastructure of the AzScienceNet Network Operation Center has been upgraded with new high-performance server equipment with the support of the Ministry of Science and Education. The investment marks another important step toward expanding the country's digital research capacity.
The newly deployed computing resources will enable researchers to process large-scale datasets more efficiently and carry out computationally intensive tasks, including scientific modeling, machine learning, AI application development, and advanced scientific experiments. The enhanced infrastructure is expected to significantly improve the performance and efficiency of research projects that require substantial computing power.
The upgraded server equipment will also expand AzScienceNet's cloud computing and virtualization capabilities, providing a modern and scalable environment for developing, training, and deploying new digital services for scientific and educational institutions. In addition, the strengthened infrastructure will support the implementation of AI-driven projects across a wide range of research fields.
Beyond improving domestic research capabilities, the expanded infrastructure will facilitate closer collaboration between Azerbaijan's higher education institutions and leading international scientific and educational organizations. It will create new opportunities for joint research initiatives, participation in international projects requiring artificial intelligence and high-performance computing resources, and deeper integration into global scientific networks.
The commissioning of the new server infrastructure is expected to further enhance the quality, reliability, and resilience of AzScienceNet services. It will also expand access to modern digital infrastructure for the country's scientific and educational institutions, creating new opportunities for the application of artificial intelligence technologies in both research and education.