Cəmiyyətdə kibertəhlükəsizlik mədəniyyəti formalaşdırılmalıdır 2026-03-04 10:00:00 / KONFRANSLAR
Uşaqların internetdən istifadəsi artdıqca, onları kibercinayətkarlıq və kiberdələduzluqdan qorumaq məsələsi aktuallaşır. Uşaqların zərərli qruplara cəlb olunması, təhsildən uzaqlaşması, milli-mənəvi dəyərlərə və yaş xüsusiyyətlərinə uyğun olmayan kontentlərə çıxışı onların normal inkişafına ciddi zərər verir. Bu məsələ ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti fevralın 27-də “Uşaqların rəqəmsal mühitdə zərərli məzmun və təsirlərdən qorunması ilə bağlı tədbirlər haqqında” Sərəncam imzalayıb.
Bu barədə AMEA-nın vitse-prezidenti, Elm və Təhsil Nazirliyinin İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru akademik Rasim Əliquliyev AZƏRTAC-a açıqlamasında danışıb. Akademik qeyd edib ki, sənəd uşaqların sosial şəbəkələrdən səmərəli və təhlükəsiz istifadəsini təmin etmək üçün konkret istiqamətləri müəyyən edir. Zərərli məzmunların – mətn, video və audio formatda – süzülməsi, həmçinin süni intellekt texnologiyalarının dəstəyi ilə milli intellektual proqramların hazırlanması bu sahədə mühüm rol oynayır.
Akademik vurğulayıb ki, institutun əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biri kibertəhlükəsizlikdir. Uşaqların internet mühitində qorunmasına xüsusi önəm verilir, çünki onların sağlamlığına, psixologiyasına və normal inkişafına zərər verə biləcək çoxsaylı kiberrisklər mövcuddur. Həmin risklərə qarşı sistemli mübarizə aparmaq vacibdir.
“İnternet asılılığı, gecə-gündüz onlayn vaxt keçirmə, təhsildən uzaqlaşma və zərərli qruplarla ünsiyyət uşaqların sağlamlığına, psixologiyasına və normal inkişafına mənfi təsir göstərir. Bəzi hallarda uşaqlar psixoloji təzyiqə məruz qalır, hətta intihara cəhd hallarına rast gəlinir. Uşaqların qorunmasında dövlət qurumlarının, texnologiya şirkətlərinin, məktəblərin, müəllimlərin və valideynlərin üzərinə böyük məsuliyyət düşür. Bu sahədə kompleks tədbirlər həyata keçirilməli, geniş maarifləndirmə işləri aparılmalı və cəmiyyətdə kibertəhlükəsizlik mədəniyyəti formalaşdırılmalıdır”, - deyə alim bildirib.

Cybersecurity culture must be built in society 2026-03-04 10:00:00 / CONFERENCES
As children's internet usage increases, the issue of protecting them from cybercrime and cyber fraud becomes more urgent. The involvement of children in harmful groups, their alienation from education, and their access to content that contradicts national and spiritual values or is inappropriate for their age seriously damages their normal development. In this regard, the President of the Republic of Azerbaijan signed an order on February 27, "On measures related to the protection of children from harmful content and influences in the digital environment."
Academician Rasim Alguliyev, Vice-President of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) and General Director of the Institute of Information Technology at the Ministry of Science and Education, spoke about this in a statement to AZERTAC. The academician noted that the document identifies specific directions to ensure children's efficient and safe use of social networks. The filtering of harmful content—in text, video, and audio formats—as well as the development of national intellectual programs with the support of AI technologies, plays a crucial role in this field.
The academician emphasized that one of the main directions of the institute's activity is cybersecurity. Special attention is paid to protecting children in the online environment, as numerous cyber risks exist that can harm their health, psychology, and normal development. It is essential to conduct a systematic fight against these risks.
Internet addiction, spending time online day and night, alienation from education, and communication with harmful groups negatively affect children's health, psychology, and normal development. In some cases, children are subjected to psychological pressure, and even instances of suicide attempts are encountered. State bodies, technology companies, schools, teachers, and parents bear great responsibility in protecting children. Comprehensive measures must be implemented in this area, extensive awareness work must be carried out, and a culture of cybersecurity must be formed in society," the scientist stated.