“Cərrahi Platforma” portalı distant tədris texnologiyaları sahəsində real innovativ layihədir 2026-01-21 10:28:00 / KONFRANSLAR
ETN İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun növbəti elmi seminarında Azərbaycan Tibb Universiteti ilə elmi-innovativ əməkdaşlıq çərçivəsində “Cərrahi Platforma” adlı portalın hazırlanmasına dair hesabat dinlənilib.
Əvvəlcə AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev  Azərbaycan Tibb Universiteti ilə qurulan əməkdaşlıq əlaqələrindən, həyata keçirilən layihələrdən, birgə tədqiqatlardan bəhs edib. Alim institutun əməkdaşları tərəfindən hazırlanan, tələbələr və rezidentlər üçün nəzərdə tutulan “Cərrahi platforma” adlı çoxdilli və çoxfunksiyalı tədris portalını distant tədris texnologiyaları sahəsində real innovativ layihə kimi dəyərləndirib. Alim elmi seminarda sistemin daha da təkmilləşdirilməsi və inkişaf etdirilməsi istiqamətində geniş müzakirələrin aparılacağını qeyd edib.
Akademik Rasim Əliquliyev Azərbaycan Tibb Universiteti ilə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu arasında rəqəmsal səhiyyə və rəqəmsal tibb sahələrində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinə dair Anlaşma Memorandumunun imzalandığını xatırladıb. Qeyd edib ki, bu sənəd iki qurum arasında İKT, rəqəmsal texnologiyalar və süni intellekt sahələrində çoxtərəfli əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi üçün geniş imkanlar yaradır.
AMEA-nın müxbir üzvü, ATU-nun I cərrahi xəstəliklər kafedrasının müdiri, professor Nuru Bayramov çıxış edərək rəhbərlik etdiyi kafedra ilə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu arasında davam edən əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs edib, birgə layihələr, aparılan tədqiqatlar və əldə olunan nailiyyətlər barədə danışıb. Eləcə də I cərrahi xəstəliklər kafedrası və İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun əməkdaşları tərəfindən hazırlanan, tələbələr və rezidentlər üçün nəzərdə tutulan “Cərrahi platforma” adlı çoxdilli və çoxfunksiyalı tədris portalı haqqında məlumat verib.
Professor Nuru Bayramov gələcəkdə platformanın Azərbaycan Tibb Universitetinin digər kafedralarında, eyni zamanda bir sıra xarici ölkələrdə istifadəsinin təmin edilməsinin nəzərdə tutulduğunu qeyd edib.
Sonra İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş mütəxəssisləri Aqşin Paşayev və Raqif İsmayılovun həmmüəllifi olduqları məruzəni A. Paşayev təqdim edib. Məruzəçi 2022-ci ilin yanvar ayından etibarən icrasına başlanmış “Cərrahi Platforma” layihəsinin İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu və Azərbaycan Tibb Universiteti arasında həyata keçirilən elmi-innovativ əməkdaşlıq çərçivəsində hazırlandığını qeyd edib. Bildirib ki, layihənin əsas məqsədi tələbələrə, rezidentlərə və həkimlərə orqan xəstəlikləri, onların müayinəsi, differensial diaqnostikası, konservativ müalicə üsulları və cərrahi əməliyyatlar haqqında zəruri biliklərin əldə edilməsini təmin etməkdir
Portalın strukturu və funksional imkanları haqqında məlumat verən A.Paşayev burada xəstəliklərin diaqnozunun dəqiqləşdirilməsi, düzgün müayinə və müalicə taktikalarının seçilməsi ilə bağlı məlumatlar sual-cavab və slaydlar formatında təqdim edildiyini, istifadəçilərin professor-müəllim heyətinin praktiki təcrübəsinə əsaslanan məlumatlar, eləcə də mühazirə materialları və mətnlərlə tanış olmaq imkanına malik olduqlarının söyləyib: “Cərrahi platforma” çoxdilli interfeysə malikdir və müxtəlif ölkələrdə təhsil alan və fəaliyyət göstərən tələbələr, rezidentlər, həkimlər, eləcə də xəstələr tərəfindən asanlıqla istifadə oluna bilər”.
Sonra o, portalın funksional imkanlarının genişləndirilməsi ilə bağlı görülən tədbirlərdən bəhs edib, bu istiqamətdə mərhələli şəkildə işlərin aparıldığını, əlavə modullar və yeni funksionallıqların tətbiq edildiyini vurğulayıb. O həmçinin portalın işinin təkmilləşdirilməsi, inkişaf etdirilməsi, funksionallığının gücləndirilməsinə dair görüləcək işlər, gələcək tətbiq planları haqqında danışıb.
Məruzə ətrafında müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb.
Sonda akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək məruzəyə dair təklif və tövsiyələrini səsləndirib, “Cərrahi platforma”nın süni intellekt və rəqəmsal texnologiyalar əsasında təkmilləşdirilməsi və inkişaf etdirilməsinin zəruri olduğunu vurğulayıb. Həmçinin portalın yaradılması, imkanları və perspektivlərinə dair elmi məqalənin hazırlanmasının məqsədəuyğun olduğunu qeyd edib.
Akademik Rasim Əliquliyev platformanın dayanıqlı fəaliyyətinin təmin olunması, onun istismarı, inkişafı və səmərəli idarə edilməsi məsələlərinə xüsusi diqqət çəkib. Bildirib ki, distant tədris materiallarının davamlı şəkildə yenilənməsi, beynəlxalq təcrübənin təhlili və qabaqcıl yanaşmaların tətbiqi platformanın elmi-innovativ layihə kimi inkişafına mühüm töhfə verəcək.

“Surgical Platform” portal is a truly innovative project in distance learning technologies 2026-01-21 10:28:00 / CONFERENCES
At the next scientific seminar of the Institute of Information Technology of the Ministry of Science and Education, a report was presented on the development of the “Surgical Platform” portal within the framework of scientific and innovative cooperation with Azerbaijan Medical University (AMU).
First, Academician Rasim Alguliyev, Vice-President of ANAS and Director General of the Institute, spoke about the cooperation established with AMU, the projects implemented, and the joint research carried out. He described the multilingual and multifunctional educational portal “Surgical Platform,” developed by the Institute’s staff for students and residents, as a truly innovative project in the field of distance learning technologies. The scientist noted that extensive discussions would be held at the scientific seminar on further improving and developing the system.
Academician Rasim Alguliyev recalled the signing of a Memorandum of Understanding between Azerbaijan Medical University and the Institute of Information Technology to develop cooperation in the fields of digital health and digital medicine. He noted that the agreement opens up broad opportunities for developing multifaceted cooperation between the two institutions in the fields of ICT, digital technologies, and artificial intelligence.
Professor Nuru Bayramov, Corresponding Member of ANAS and Head of the First Department of Surgical Diseases at AMU, spoke about the ongoing cooperation between his department and the Institute of Information Technology, highlighting joint projects, research activities, and achievements. He also provided information about the multilingual and multifunctional educational portal “Surgical Platform,” developed by the staff of the First Department of Surgical Diseases and the Institute of Information Technology, designed for students and residents.
Professor Nuru Bayramov noted that the platform is planned to be used in other departments of AMU as well as in several foreign countries in the future.
Then, the report co-authored by the Institute of Information Technology’s senior specialists, Aqshin Pashayev and Raqif Ismayilov. Aqshin Pashayev who presented the report noted that the “Surgical Platform” project, launched in January 2022, was developed within the framework of scientific and innovative cooperation between the Institute of Information Technology and Azerbaijan Medical University. He stated that the main goal of the project is to provide students, residents, and physicians with essential knowledge on organ diseases, their examination, differential diagnosis, conservative treatment methods, and surgical procedures.
A. Pashayev explained the structure and functions of the portal. The platform provides information on clarifying diagnoses and selecting appropriate examination and treatment strategies through a question-and-answer format and slides. Users can access materials based on faculty practical experience, lecture notes, and textual resources. “The portal features a multilingual interface, making it accessible to students, residents, and physicians in different countries, and even patients,” he added.
Then A. Pashayev discussed the measures taken to expand the portal’s functional capabilities, emphasizing that work is being carried out in stages and that additional modules and new features are being implemented. He also spoke about the planned work to improve and develop the portal and strengthen its functionality and outlined future implementation plans.
Following the presentation, discussions were held, and questions were answered.
Finally, Academician Rasim Alguliyev presented his suggestions and recommendations on the report. He emphasized the necessity of improving and developing the “Surgical Platform” based on artificial intelligence and digital technologies. The scientist also noted the importance of preparing a scientific article on the creation of the portal, its capabilities, and future prospects.
Academician Rasim Alguliyev drew special attention to ensuring the platform’s sustainable operation, as well as its maintenance, development, and effective management. He noted that the continuous updating of distance learning materials, the analysis of international experience, and the implementation of advanced approaches will significantly contribute to the platform’s development as a scientific and innovative project.