Akademik Rasim Əliquliyev GEANT-ın Baş Assambleyasının iclasında iştirak edib 2025-12-08 10:00:00 / TƏDBİRLƏR
AMEA-nın vitse-prezidenti, ETN İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev Niderlandın paytaxtı Amsterdamda GEANT Assosiasiyasının Baş Assambleyasının 37-ci iclasında iştirak edib.
Baş Assambleyanın iclasında GEANT Assosiasiyasının fəaliyyəti ilə bağlı yeniliklər, GN5-2 layihəsinin Avropanın elm və təhsil şəbəkəsinin inkişafında strateji əhəmiyyətinə dair müzakirələr aparılıb. Müzakirələr zamanı GEANT-ın 2026-2030-cu illər üzrə strateji inkişaf istiqamətləri müəyyən edilib, milli elm və təhsil şəbəkələri arasında əməkdaşlıq perspektivlərinə nəzər salınıb.
Tədbir çərçivəsində GEANT-a üzv olan digər ölkələrlə əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafına dair fikir mübadiləsi aparılıb. Akademik Rasim Əliquliyev həmin ölkələrin müvafiq qurumlarının məsul şəxsləri ilə birgə elmi fəaliyyətin təşkili və əməkdaşlıq perspektivlərinə dair müzakirələrdə iştirak edib. Alim tədbirdə institutun GEANT Assosiasiyasında fəaliyyəti, AzScienceNet şəbəkəsinin regional əməkdaşlığa verdiyi töhfələr, eləcə də Azərbaycanın Avropanın elm və təhsil şəbəkələri ilə inteqrasiyası istiqamətində qarşıda duran vəzifələr və prioritetlərdən danışıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti şəbəkə texnologiyaları üzrə seminarda da iştirak edib. Tədbirdə GEANT-ın, o cümlədən milli elm və təhsil şəbəkələrinin nümayəndələri şəbəkə infrastrukturunun gücləndirilməsi, cari layihələr, qarşıda duran vəzifələr, problemlər və yeni perspektivlərə dair fikir mübadiləsi aparıblar.
Seminarda Avropa Komissiyasının regional kibersuverenlik məsələlərinə diqqəti artırması, GEANT-ın Avropa tədqiqat ekosistemində rolunun genişlənməsi, GEANT-ın yol xəritəsi, milli elm və təhsil şəbəkələrinin infrastrukturunun Avropanın rəqəmsal suverenlik konsepsiyasının tələblərinə cavab verməsi, açıq elmin dəstəklənməsi kimi mövzular da müzakirə olunub, təkliflər irəli sürülüb.
Tədbir çərçivəsində, həmçinin bir çox ölkələrin milli elm və tədqiqat şəbəkələri nümayəndələrinin iştirakı ilə görüşlər keçirilib. Türkiyənin ULAKBİM və İtaliyanın GARR şəbəkələrinin nümayəndələri ilə şəbəkə infrastrukturunun inkişafı, ölkələrin kibertəhlükəsizliyi, kibersuverenliyi, regional layihələrdə birgə iştirak imkanları, eləcə də qarşılıqlı maraq doğuran digər sahələr üzrə əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib.

Academician Rasim Alguliyev participated in the GEANT General Assembly meeting 2025-12-08 10:00:00 / EVENTS
Academician Rasim Alguliyev, Vice-President of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) and Director General of the Institute of Information Technology of the Ministry of Science and Education, participated in the 37th  meeting of GÉANT's General Assembly  held in Amsterdam, the Netherlands.
During the General Assembly, updates were presented on the activities of the GÉANT Association, and discussions were held on the strategic importance of the GN5-2 project for the development of Europe’s research and education networking infrastructure. Participants also defined GÉANT’s strategic development priorities for 2026–2030 and reviewed prospects for cooperation among national research and education networks (NRENs). Within the framework of the event, views were exchanged on strengthening collaboration with other GÉANT member countries. Academician Rasim Alguliyev engaged in discussions with representatives of relevant institutions from these countries on the organization of scientific activities and the exploration of future cooperation opportunities.
The Vice-President of the ANAS also attended the CTO workshops 2025. At the event, representatives of GÉANT, including national research and education networks, exchanged views on strengthening network infrastructure, ongoing projects, upcoming tasks, challenges, and emerging opportunities.
The workshops also addressed topics such as the European Commission’s increased focus on regional cyber sovereignty, the expanding role of GÉANT within Europe’s research ecosystem, GÉANT’s strategic roadmap, ensuring that national research and education network infrastructures comply with Europe’s digital sovereignty requirements, and support for open science. A number of proposals were put forward to further advance these areas.
As part of the event, bilateral meetings were held with representatives of national research and education networks from several countries. Discussions with representatives of Turkey’s ULAKBİM and Italy’s GARR NRENs focused on the development of network infrastructure, national cybersecurity and cyber sovereignty, opportunities for joint participation in regional projects, and prospects for cooperation in other areas of mutual interest.