“AzScienceNet Şəbəkəsi: yeni reallıqlar, imkanları və tənzimləmə məsələləri” mövzusunda respublika elmi-praktiki seminar keçiriləcək 2025-10-08 10:00:00 / ELANLAR
Elm və Təhsil Nazirliyinin İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi şurasının iclasında institutun AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin rəhbəri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Babək Nəbiyev “AzScienceNet Şəbəkəsi: yeni reallıqlar, imkanları və tənzimləmə məsələləri” mövzusunda keçiriləcək respublika elmi-praktiki seminarı barədə məlumat verib.
O, seminarın təşkili məqsədilə Təşkilat Komitəsinin yaradıldığını, İşçi qrupun formalaşdırıldığını bildirib. Əlavə edib ki, proqram çərçivəsində 5 məruzənin təqdim olunması nəzərdə tutulur.
B.Nəbiyev hibrid formatda keçiriləcək seminarın əsas məqsədinin AzScienceNet şəbəkəsinin son illərdəki inkişaf tendensiyalarını, qarşıda duran çağırışları və yeni imkanları, həmçinin şəbəkənin idarəetmə, tənzimləmə və təhlükəsizlik məsələlərinə dair praktik tövsiyələri müzakirə etməkdən ibarət olduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, tədbir ölkəmizin elm və təhsil müəssisələrinin rəqəmsal transformasiya prosesində AzScienceNet şəbəkəsinin oynadığı rolu, beynəlxalq elmi inteqrasiyadakı mövqeyini və strateji əhəmiyyətini daha da gücləndirməyə xidmət edir.
Qeyd edək ki, dünyanın nüfuzlu beynəlxalq təşkilatları ilə qurulan sıx əməkdaşlıq münasibətləri yerli istifadəçilərin Avropa və qlobal elm-təhsil şəbəkələrinin təqdim etdiyi qabaqcıl imkanlardan geniş şəkildə yararlanmasına şərait yaradır. 2015-ci ildən etibarən Avropa Elm və Təhsil Şəbəkələri Assosiasiyasına (GEANT) milli operator statusunda üzv qəbul olunan AzScienceNet, Azərbaycan elmi və təhsil ictimaiyyətinin Avropa və bütün dünya məkanına inteqrasiyasında mühüm virtual körpü rolunu oynayır.
Hazırda şəbəkə vasitəsilə ölkəmizin bir sıra elmi-tədqiqat institutları və ali təhsil müəssisələri sürətli internetə, eləcə də bulud texnologiyaları, yeni nəsil şəbəkə xidmətləri və müasir təhlükəsizlik həllərinə çıxış əldə edirlər. Bununla yanaşı, AzScienceNet Avropa Komissiyasının maliyyələşdirdiyi və GEANT Assosiasiyasının təşəbbüsü ilə həyata keçirilən, Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrini əhatə edən Eastern Partnership Connect (EaPConnect) layihəsində ölkəmizi uğurla təmsil edib.

“Republican Scientific-Practical Seminar: AzScienceNet Network: emerging realities, opportunities and regulations to be held 2025-10-08 10:00:00 /
At the meeting of the Scientific Council of the Institute of Information Technology under the Ministry of Science and Education, Babak Nabiyev, Head of the Institute's AzScienceNet Network Operation Center and Phd, provided information about the upcoming Republican Scientific-Practical Seminar on the topic of “AzScienceNet Network: New Realities, Opportunities, and Regulation Issues.”
He announced the establishment of an Organizing Committee and the formation of a Working Group for the event, adding that five reports are planned for presentation within the program.
B.Nabiyev emphasized that the main goal of the hybrid seminar is to discuss the recent development trends, upcoming challenges, and new opportunities of the AzScienceNet network, as well as practical recommendations regarding the network’s management, regulation, and security issues. He noted that the event serves to further strengthen the role of the AzScienceNet network in the digital transformation process of our country's science and education institutions, as well as its position and strategic importance in international scientific integration.
It should be noted that the close cooperation established with influential international organizations enables local users to extensively benefit from the advanced opportunities offered by European and global science and education networks. Admitted as a national operator to the European Association of Science and Education Networks (GEANT) since 2015, AzScienceNet plays a crucial virtual bridge role in the integration of the Azerbaijani science and education community into Europe and the global arena.
Currently, a number of scientific research institutes and higher education institutions in our country gain access via the network to high-speed internet, as well as cloud technologies, next-generation network services, and modern security solutions. Furthermore, AzScienceNet has successfully represented our country in the Eastern Partnership Connect (EaPConnect) project, which is financed by the European Commission and implemented at the initiative of the GEANT Association, covering the Eastern Partnership countries.