İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun əməkdaşları TNC25 konfransında iştirak ediblər 2025-06-24 13:00:00 / KONFRANSLAR
ETN İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun bir sıra əməkdaşlarından ibarət nümayəndə heyəti tədqiqat və təhsil şəbəkələri sahəsində dünyanın ən nüfuzlu və genişmiqyaslı tədbirlərindən biri olan TNC25 konfransında iştirak ediblər. Nümayəndə heyətinə AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev rəhbərlik edib. Heyətin tərkibinə institutun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyev, AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin rəhbəri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Babək Nəbiyev və baş mütəxəssis Könül Əliyeva daxil olub.
İngiltərənin Brayton şəhərində keçirilən, Birləşmiş Krallığın Milli Tədqiqat və Təhsil Şəbəkəsinin  (JISC) ev sahibliyi etdiyi konfrans bu il “Birlikdə daha parlaq” (“Brighter Together”) şüarı ilə təşkil olunub. Tədbirin keçirilməsində əsas məqsəd GEANT-ın tədqiqat və təhsil ictimaiyyətinin bütün üzvlərini bir araya gətirməkdir.
GEANT Assosiasiyası tərəfindən təşkil olunan konfransda 72 ölkədən 900-dən çox alim və mütəxəssis bir araya gəlib. TNC25 çərçivəsində süni intellektin tədqiqat və təhsil mühitində tətbiqi, şəbəkələrin avtomatlaşdırılması, kibertəhlükəsizlik, elmi bulud infrastrukturu, Trust & Identity, Açıq Elm (Open Science) və e-infrastrukturlar, kvant hesablama və rabitə texnologiyaları, böyük həcmli məlumatlar (Big Data), rəqəmsal suverenlik (digital sovereignty) və inklüziv texnologiyalar kimi aktual mövzularda paralel iclaslar və plenar sessiyalar keçirilib, tədqiqat və təhsil şəbəkələri arasında əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub, interaktiv sərgilər nümayiş etdirilib.
Azərbaycan nümayəndə heyəti TNC25 çərçivəsində keçirilən bir sıra sessiyalarda üzv ölkələrin tədqiqat və təhsil şəbəkələrinin nümayəndələri ilə əməkdaşlıq imkanlarına dair müzakirələrdə iştirak ediblər. Müzakirələr zamanı tədbir çərçivəsində əldə olunan təcrübənin ölkəmizin elm və təhsil infrastrukturunun beynəlxalq mühitə inteqrasiyasına töhfə verəcəyi bildirilib, təqdim olunan innovativ yanaşmaların AzScienceNet şəbəkəsinin fəaliyyətinin genişləndirilməsi və infrastrukturunun gücləndirilməsi baxımından böyük əhəmiyyət kəsb etdiyi vurğulanıb.
Akademik Rasim Əliquliyev konfrans çərçivəsində milli tədqiqat və təhsil şəbəkələrinin rəhbərləri üçün təşkil olunan yüksək səviyyəli “CEO track” sessiyasında iştirak edib. İclasda rəqəmsal transformasiya, süni intellekt və kvant texnologiyaları, eləcə də regional və beynəlxalq əməkdaşlıq perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Akademik Rasim Əliquliyev sessiya çərçivəsində Azərbaycan elmi və təhsilinin Avropa mühitinə inteqrasiyasının təmin edilməsində virtual körpü rolunu oynayan, milli operator funksiyasını yerinə yetirən AzScienceNet şəbəkəsinin fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verib. Həmçinin, GEANT Assosiasiyası ilə birgə layihələrin davam etdirilməsi, regional texnoloji təşəbbüslərdə Azərbaycanın fəal iştirakı və əməkdaşlığın inkişafına dair təkliflərini irəli sürüb.

Employees of the Institute of Information Technology attended the TNC25 conference 2025-06-24 13:00:00 / CONFERENCES
A delegation of several employees of the MSERA Institute of Information Technology participated in the TNC25 conference, one of the world's most prestigious and large-scale events in the field of research and educational networks. The delegation was headed by the Vice-President of ANAS, Director General of the Institute of Information Technology, Academician Rasim Alguliyev. The delegation included the head of the department of the institute, corresponding member of ANAS, Ramiz Aliguliyev, head of the AzScienceNet Network Operation Center, Babak Nabiyev, and chief specialist Konul Aliyeva.
TNC25 took place in Brighton, UK, from 9–13 June 2025 and hosted by Jisc, the National Research and Education Network of the United Kingdom. By bringing together decision-makers, networking and security specialists, identity and access management experts, researchers, academics and students, TNC offers a unique collaborative experience.
This year the conference brought together more than 900 scientists and specialists from 72 countries. Within the framework of TNC25, side meetings and  sessions were held on topics such as the application of artificial intelligence in research and education environments, network automation, cybersecurity, scientific cloud infrastructure, Trust & Identity, Open Science and e-infrastructures, quantum computing and communication technologies, big data, digital sovereignty and inclusive technologies, prospects for cooperation between research and education networks, and interactive exhibitions were demonstrated.
The Azerbaijani delegation participated in discussions on cooperation opportunities with representatives of research and education networks of member countries in a number of sessions held within the framework of TNC25. During the discussions, it was noted that the experience gained within the framework of the event will contribute to the integration of our country's science and education infrastructure into the international environment, and it was emphasized that the innovative approaches presented are of great importance in terms of expanding the activities of the AzScienceNet network and strengthening its infrastructure.
Academician Rasim Alguliyev participated in the high-level "CEO track" session organized for heads of national research and education networks within the framework of the conference. At the meeting, views on digital transformation, artificial intelligence and quantum technologies, as well as prospects for regional and international cooperation were exchanged.