“Yaşıl və rəqəmsal transformasiyalar: qarşılıqlı təsirləri, pozitiv və neqativ aspektləri” mövzusunda respublika elmi-praktiki konfransı keçirildi 2024-11-08 15:00:00 / KONFRANSLAR
7 noyabr 2024-cü il tarixində İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu, Azərbaycan Texniki Universiteti, Milli Aerokosmik Agentliyi Ekologiya İnstitutu və Radiasiya Problemləri İnstitutu ilə birlikdə “Yaşıl və rəqəmsal transformasiyalar: qarşılıqlı təsirləri, pozitiv və neqativ aspektləri”  mövzusunda Respublika elmi-praktiki konfransı keçirilmişdir.
Konfransın açılış mərasimində  AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, Azərbaycan Texniki Universitetinin rektoru, professor Vilayət Vəliyev,  Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Misir Mərdanov, Milli Aerokosmik Agentliyin baş direktoru, professor Natiq Cavadov, Radiasiya Problemləri İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor İslam Mustafayev, Milli Aerokosmik Agentliyin Ekologiya İnstitutunun direktoru, professor Bəhram Əliyev iştirak etmişdilər.
Sonra konfrans öz işini “Yaşıl cəmiyyətin formalaşmasında rəqəmsal texnologiyalar” və “Yaşıl iqtisadiyyata keçidin elmi praktiki problemləri” adlı seksiya iclasları ilə davam etdirdi.
“Yaşıl cəmiyyətin formalaşmasında rəqəmsal texnologiyalar” və “Yaşıl iqtisadiyyata keçidin elmi praktiki problemləri” mövzularında keçirilən seksiya iclaslarında COP29-un çağırışları kontekstində yaşıl iqtisadiyyata keçid və iqlim dəyişiklikləri problemlərinin həllində yaşıl və rəqəmsal texnologiyalar, transformasiyalar, onların təsirləri və neqativ-pozitiv aspektləri, o cümlədən yaşıl iqtisadiyyatın formalaşmasında süni intellekt, Əşyaların İnterneti, 3D çap texnologiyaları, ekoloji problemlər və İKT, radiasiya təhlükəsizliyi və yaşıl cəmiyyət, yaşıl enerji və smart texnologiyalar və s. kimi aktual mövzularda elmi məruzələr dinlənilib, geniş müzakirələr aparılıb.

A republican scientific-practical conference on "Green and digital transformations: mutual effects, positive and negative aspects" was held 2024-11-08 15:00:00 / CONFERENCES
On November 7, 2024, a Republican scientific-practical conference on "Green and digital transformations: mutual effects, positive and negative aspects" was held together with the Institute of Information Technology, Azerbaijan Technical University, National Aerospace Agency of Institute of  Ecology and Institute of Radiation Problems.
At the opening ceremony of the conference, Vice President of ANAS, General Director of the Institute of Information Technology, Academician Rasim Aliguliyev, Rector of Azerbaijan Technical University, Professor Vilayat Valiyev, General Director of the Institute of Mathematics and Mechanics, Corresponding Member of ANAS, Professor Misir Mardanov, Head of the National Aerospace Agency director, professor Natig Javadov, general director of the Institute of Radiation Problems, corresponding member of ANAS, professor Islam Mustafayev and director of the the National Aerospace Agency of Institute of Ecology, professor Bahram Aliyev participated.
Then the conference continued its work with the sessions entitled "Digital technologies in the formation of a green society" and "Scientific and practical problems of the transition to a green economy".
In the sessions held in the context of the challenges of COP29,  reports on green and digital technologies in the formation of green economy transformations, their effects and negative-positive aspects in solving the problems of transition to a green economy and climate change, including artificial intelligence, Internet of Things, 3D printing technologies, environmental problems and ICT, radiation safety and green society, green energy and smart technologies, etc.  were listened to and extensive discussions were held.