AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin rəhbəri beynəlxalq konfransda və EaPConnect layihəsinin iclaslarında iştirak edib 2024-10-18 17:30:00 / KONFRANSLAR
ETN İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin rəhbəri, tex.f.d Babək Nəbiyev Moldovanın Elm və Təhsil Şəbəkəsinin (RENAM) 25 illiyinə həsr olunmuş “RENAM E-İnfrastruktur – Milli elm və təhsildə effektivliyin təmin olunması” mövzusunda beynəlxalq konfransda və EaPConnect layihəsinin iclaslarında iştirak edib.
Moldava Dövlət Universitetində baş tutan tədbirə 31 təşkilat və 14 ölkədən 100 iştirakçı qatılıb. İştirakçılar arasında RENAM-ın əlaqəli qurumlarının, Şərq Tərəfdaşlığı və Avropa İttifaqının Milli Elm və Təhsil Şəbəkələrinin, “EU4Digital: Elm və Təhsil İcmalarının Əlaqələndirilməsi” (EaPConnect) layihəsinin, GEANT-ın, eləcə də Moldova hökumətinin nümayəndələri və Avropa İttifaqı rəsmiləri yer alıb.
Tədbirdə çıxış edən GEANT Assosasiyasının baş icraçı direktoru Erik Huizer, EaPConnect Layihə Meneceri İrina Matthews, o cümlədən Rəqəmsal İqtisadiyyat və İnkişaf üzrə Proqram Meneceri, Avropa Komissiyasının nümayəndəsi Thibault Charlet RENAM-ın Moldovanın tədqiqat və təhsil sahəsinin inkişafı baxımından əhəmiyyətini qeyd ediblər.
İclaslarda həmçinin EaPConnect layihəsinin tərəfdaşları, Avropa Elm və Təhsil Şəbəkələrinin, PSNC (Polşa) və GARR (İtaliya) şəbəkələrinin nümayəndələri çıxış edərək, RENAM-a gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıblar, beynəlxalq əməkdaşlığın önəmini və tədqiqat problemlərinin həllində Milli Elm və Təhsil Şəbəkələrinin mühüm rol oynadığını vurğulayıblar.
Beynəlxalq konfransla yanaşı, həftə ərzində Moldovanın Kişinyov şəhərində bir sıra mühüm görüşlər də baş tutub. B.Nəbiyev həmçinin İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları üzrə İnnovasiya Forumunda iştirak edib. Hər il keçirilən bu mötəbər forum Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrindən informasiya-kommunikasiya texnologiyaları innovasiyaları və startap ekosistemlərinin liderlərini, hökumət nazirlikləri və agentliklərinin nümayəndələrini, eləcə də digər ekspertləri bir araya gətirir.

The head of the AzScienceNet Network Operation Center participated in the international conference and meetings of the EaPConnect project 2024-10-18 17:30:00 / CONFERENCES
The head of the AzScienceNet Network Operation Center of Institute of Information Technology, Ph.D. Babak Nabiyev participated in the international conference dedicated to the 25th anniversary of the Research and Education Network of Moldova (RENAM) "RENAM E-Infrastructure – Supporting Excellence in National Research and Education" and the meetings of the EaPConnect project.
31 organizations and 100 participants from 14 countries took part in the event held at Moldava State University. Attendees included representatives from RENAM’s connected institutions, Eastern Partnership and EU NRENs, ‘EU4Digital: Connecting Research and Education Communities’ (EaPConnect) project, representatives of GEANT as well as Moldovan government and EU officials.
Erik Huizer, CEO of GÉANT, Irina Matthews, EaPConnect Project Manager, as well as Thibault Charlet, Programme Manager for Digital Transformation, DG NEAR (Directorate-General for Neighbourhood and Enlargement Negotiations), European Comission who spoke at the event, noted the importance of RENAM in the development of research and education in Moldova.
The partners of the EaPConnect project, representatives of the European Research and Education Networks, PSNC (Poland) and GARR (Italy) networks spoke at the meetings and wished success to RENAM in its future activities, emphasized the importance of international cooperation and the important role of NRENs in solving research problems.
In addition to the international conference, a number of important meetings were held in Chisinau, Moldova during the week. B. Nabiyev also participated in the Innovation Forum on Information and Communication Technology. Held annually, this prestigious forum brings together leaders of information and communication technology innovations and startup ecosystems, representatives of government ministries and agencies, as well as other experts from the Eastern Partnership countries.