AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin rəhbəri NATO-nun “Məlumatlandırma günündə” iştirak edib 2024-10-04 17:00:00 / TƏDBİRLƏR
ADA Universitetində NATO Sülh və Təhlükəsizlik naminə Elm proqramı (Science for Peace and Security - SPS) barədə “Məlumatlandırma günü” keçirilib.  AR Xarici İşlər Nazirliyi və NATO-nun İnnovasiya, Hibrid və Kiberməsələlər üzrə bölməsinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbir çərçivəsində NATO-nun Azərbaycan ilə elmi əməkdaşlıq fəaliyyətlərinə və yerli tədqiqat ictimaiyyətini cəlb edən yeni ideyaların təşviqinə, eləcə də SPS sahəsində təcrübələr və əldə olunan nəticələrin müzakirəsinə diqqət yetirilib. Toplantıda NATO-nun müvafiq qurumları, AMEA və Elm və Təhsil Nazirliyinin nəzdində olan institutların məsul şəxsləri, eləcə də Azərbaycanın Xarici İşlər və Müdafiə nazirliklərindən 40-dan çox nümayəndə iştirak edib.
Tədbirdə ETN İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin rəhbəri, tex.f.d., Babək Nəbiyev də çıxış edib. B. Nəbiyev tədbir iştirakçılarına institutun NATO ilə əməkdaşlığını əks etdirən “NATO ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlıq: Kibertəhlükəsizlik (üzrə) və tədqiqat təşəbbüslərinin inkişafı” adlı məruzə təqdim  edib. O, 2003-cü ildə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu və NATO arasında əməkdaşlığın başlamasına təkan verən “Virtual İpək Yolu” layihəsi haqqında da məlumatı tədbir iştirakçılarının nəzərinə çatdırıb. Qeyd edib ki, layihə çərçivsində AMEA-nın əsas binasında peyk qurğusu quraşdırılmışdır: “Peyk həmin dövrdə institutları yüksəksürətli internetlə təmin etmək baxımından çox əhəmiyyətli rola malik idi”.
Mərkəz rəhbəri çıxışı zamanı NATO-nun Sülh və Təhlükəsizlik naminə Elm Proqramının dəstəyi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu və Polşa Milli Nüvə Tədqiqatları Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “Sənaye idarəetmə sistemlərinin kibertəhlükəsizliyi problemləri” mövzusunda onlayn beynəlxalq konfrans haqqında da danışıb.  Bundan əlavə, institutun icra etdiyi cari layihələrə dair (Eu4Digital, GN5-1) məlumatları toplantı içtirakçılarının nəzərinə çatdırıb.
Qeyd edək ki, NATO-nun Sülh və Təhlükəsizlik Naminə Elm Proqramının nümayəndələri praktiki elmi əməkdaşlığı nəzərdən keçirmək və kritik infrastrukturun kiberhücumlardan qorunmasına yönəlmiş yeni tədqiqat layihəsinə başlamaq üçün Bakıda səfərdə olmuşdur.

Head of the Center of the Institute attended the "Information Day" of NATO 2024-10-04 17:00:00 / EVENTS
An "Information Day" was held at ADA University about the NATO Science for Peace and Security (SPS) program. Within the framework of the event, which was jointly organized by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and NATO's Innovation, Hybrid and Cyber Issues division, the scientific cooperation activities of NATO with Azerbaijan and the promotion of new ideas involving the local research community, as well as the discussion of experiences and results in the field of SPS were discussed. More than 40 representatives from the relevant organizations of NATO, ANAS and institutions under the Ministry of Science and Education, as well as the Ministries of Foreign Affairs and Defense of Azerbaijan took part at the event.
Babak Nabiyev, head of AzScienceNet Network Operation Center of Institute of Information Technology, Ph.D., took part at the event with a report entitled "Cooperation between NATO and Azerbaijan: Advancing Cybersecurity and research initiatives" reflecting the institute's cooperation with NATO. He informed the participants of the event about the "Virtual Silk Road" project, which prompted the start of cooperation between the Institute of Information Technology and NATO in 2003. He noted that a satellite device was installed in the main building of ANAS as part of the project: "Satellite had a very important role in providing institutions with high-speed internet at that time."
During his speech, the head of the center also talked about the support of NATO's Science Program for Peace and Security, the online international conference on "Cybersecurity of industrial management systems" jointly organized by the Institute of Information Technology and the Polish National Center for Nuclear Research. Additionally, he informed the participants of the meeting about the current projects implemented by the institute (Eu4Digital, GN5-1).
It should be noted that representatives of NATO's Science for Peace and Security Program visited Baku to review practical scientific cooperation and start a new research project aimed at protecting critical infrastructure from cyber-attacks.