İnstitutun şöbə müdiri və mərkəz rəhbəri TERENA Şəbəkə Konfransında iştirak ediblər 2024-07-03 02:49:00 / KONFRANSLAR
İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Ramiz Aliquliyev və AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin rəhbəri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Babək Nəbiyev TNC24 (Terena Networking Conference, TERENA Şəbəkə Konfransı) beynəlxalq tədbirində iştirak ediblər.
Fransanın Tədqiqat və Təhsil Şəbəkəsinin ev sahibliyi ilə Renn şəhərində keçirilən beynəlxalq tədbirdə 70 ölkəni təmsil edən 800-dən çox mütəxəssis iştirak edib.
Avropanın elm və təhsil şəbəkələri üzrə ən böyük və nüfuzlu tədbirlərindən hesab edilən TNC GEANT Assosasiyası tərəfindən təşkil olunur. Konfrans hər il dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan aparıcı şəbəkə təşkilatlarını, ali təhsil müəssisələrini, ekspertləri, eləcə də sənaye nümayəndələrini bir araya gətirir.
Konfransda TNC24 proqramı üzrə aktual problemlərə həsr olunmuş plenar toplantılar, təlim seminarları, sessiyalar keçirilib. Həmçinin bulud texnologiyaları, tədqiqat və təhsil üçün süni intellekt, rəqəmsal əkizlər, kibertəhlükəsizlik, GEANT-ın təqdim etdiyi xidmətlər (eduroam, eduGAIN, FileSender) və s. məsələlərə dair müzakirələr aparılıb.
Tədbir çərçivəsində, institutun əməkdaşları GEANT Assosiasiyasının Baş Assambleyasının iclasında, eləcə də Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin iştirakı ilə EaPConnect layihəsinin İdarəetmə Heyətinin iclasında iştirak ediblər. İclasda 2023-cü il üzrə illik hesabat, şəbəkələr arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi, GEANT Assosiasiyasının fəaliyyət planı və digər məsələlər müzakirə olunub.
Qeyd edək ki, EaPConnnect layihəsininin nümayəndələri bu il də TNC24 konfransında iştirak etmək üçün Renn şəhərində toplaşıblar. Konfransın sessiyalarında EaPConnect layihəsində iştirak edən Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri geniş tərkibdə təmsil olunub. Sessiyada AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin rəhbəri Babək Nəbiyev həm Azərbaycan, həm də İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu və AzScienceNet şəbəkəsi haqqında təqdimatla çıxış edib. Məruzə ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, suallar cavablandırılıb.

Head of department and head of center attended the TERENA Networking Conference 2024-07-03 02:49:00 / CONFERENCES
Head of Department of the Institute of Information Technology, corresponding member of ANAS, Ramiz Aliguliyev, and head of the AzScienceNet Network Operation Center,  Babak Nabiyev participated in the TNC24 (Terena Networking Conference) international event.
More than 800 experts representing 70 countries participated in the international event hosted by the Research and Education Network of France (RENATER) in Rennes, France from 1014 June 2024.
TNC, which is considered one of the largest and most prestigious European research and education networking conferences, is organized by the GEANT Association. The conference annually brings together leading network organizations, higher education institutions, experts and industry representatives from different countries of the world.
Side meetings, training seminars, sessions dedicated to current problems of the TNC24 program were held at the conference. Also cloud technologies, artificial intelligence for research and education, digital twins, cyber security, services provided by GEANT (eduroam, eduGAIN, FileSender), etc. were covererd.
Within the framework of the event, the employees of the institute participated in the meeting of the General Assembly of the GEANT Association, as well as in the meeting of the Management Board of the EaPConnect project with the participation of Eastern Partnership countries. Annual report for 2023, development of cooperation between networks, action plan of GEANT Association and other issues were discussed at the meeting.
This year representatives of the EaPConnnect project have also gathered in Rennes to participate in the TNC24 conference. Eastern Partnership countries participating in the EaPConnect project were widely represented in the sessions of the conference. In the session, the head of the AzScienceNet NOC, Babak Nabiyev, introduced a presentation  about both Azerbaijan and the Institute of Information Technology and the AzScienceNet. Opinions were exchanged around the report, questions were answered.