İnstitutun baş elmi işçisi Fərqanə Abdullayeva Praqa şəhərində elmi ezamiyyətdə olub 2024-05-06 12:06:00 / KONFRANSLAR
İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş elmi işçisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərqanə Abdullayeva 8-12 aprel 2024-cü il tarixlərində Praqa şəhərində elmi ezamiyyətdə olub. O, GEANT Assosiasiyasının təşkil etdiyi “Təhlükəsizlik Günləri” seminarında iştirak edib.
Ezamiyyət Azərbaycan Elm Fondunun “Sosial kiber-fiziki sistemlərdə fərdi məlumatların qorunması üçün süni intellekt üsullarının işlənməsi” qrant layihəsi çərçivəsində baş tutub. Görüş zamanı F. Abdullayeva qrant layihəsi çərçivəsində nəzərdə tutulmuş məsələlər və yerinə yetirilmiş işlər barədə danışıb.
Məruzəçi sosial kiber-fiziki sistemlərin fərdi məlumatlar seqmentinin konseptual modelinin işlənməsinin, sosial kiber-fiziki sistemlərdə toplanan fərdi məlumatların konfidensiallığına yönəlmiş kibertəhlükələr və onların analizinin aparılmasının, enerji təchizatı şəbəkəsinin intellektual kontrollerlərində toplanan fərdi məlumatların məxfiliyinin qorunması üsulunun işlənməsinin, şəhər nəqliyyatının sosial kiber-fiziki tənzimlənməsi sistemlərində toplanmış fərdi məlumatların kiberhücumlardan mühafizəsi üsulunun işlənməsinin, fişinq saytları vasitəsilə fərdi məlumatların təhlükəsizliyini hədəfə alan təhdidlərə qarşı mübarizə üsulunun işlənməsinin, sosial mediada dezinformasiya fəaliyyətlərinin aşkarlanması üçün maşın təlimi metodunun işlənməsinin müsbət nəticələr verə biləcəyini və bu istiqamətdə birgə tədqiqatların aparılmasının zəruri olduğunu vurğulayıb.
Məruzə ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. Müzakirələr əsasən sosial kiber-fiziki sistemlərin kiberhücumlardan mühafizəsi müxanizmləri, bu mühitdə toplanan fərdi məlumatların qorunması yolları, fişinq hücumlarınına qarşı müdafiə və dezinformasiyanın aşkarlanması üsulları ətrafında olub.
Sonra layihə çərçivəsində əldə olunmuş nəticələr müzakirə olunub, rəy və təkliflər səsləndirilib. Görüşün yekununda tərəflər birgə elmi əməkdaşlıq üçün maraqlı olduqlarını bildiriblər, gələcəkdə bu istiqamətdə birgə tədqiqatların aparılması və layihələrin işlənilməsinin vacibliyini qeyd ediblər. Gələcəkdə aparılacaq birgə tədqiqatlar nəticəsində əldə olunmuş metod və alqoritmlər sosial kiber fiziki sistemlərdə toplanan fərdi məlumatların effektiv qorunmasına imkan verəcəyini bildiriblər.

Senior researcher of the institute took part in international event 2024-05-06 12:06:00 / CONFERENCES
Senior researcher of the Institute of Information Technology, PhD, Associate Professor Fargana Abdullayeva attended the "Security Days" which took place in Prague from April 9-11, 2024.  The event was organized by pan-European research network GEANT.
The visit took place within the framework of the Azerbaijan Science Foundation's grant project "Development of artificial intelligence methods for personal data protection in social cyber-physical systems". During the meeting, F. Abdullayeva spoke about the issues envisaged within the grant project and the completed works.
During the event, the reporter talked about how the development of a conceptual model of the personal data segment of social cyber-physical systems, conduction of cyber threats aimed at the confidentiality of personal data collected in social cyber-physical systems and conducting their analysis, the development of a method of protecting personal data collected in social cyber-physical regulation systems of urban transport from cyber-attacks, the development of a method of combating threats targeting the security of personal data through phishing sites, the development of a machine learning method for detecting disinformation activities on social media can give positive results, and it is necessary to conduct joint research in this field.
Extensive discussions were held around the report. Discussions were mainly about mechanisms for protecting social cyber-physical systems from cyber attacks, ways to protect personal data collected in this environment, protection against phishing attacks, and methods of disinformation detection.
Then the results obtained within the framework of the project were discussed, opinions and suggestions were voiced. At the end of the meeting, the parties expressed their interest in joint scientific cooperation and noted the importance of conducting joint research and developing projects in the future. The methods and algorithms obtained as a result of joint research to be conducted in the future will allow effective protection of personal data collected in social cyber-physical systems.