Elm və təhsilin inteqrasiyasına dair Memorandum imzalanıb 2024-01-26 14:00:00 / KONFRANSLAR
Azərbaycan Texniki Universiteti ilə İdarəetmə Sistemləri İnstitutu və İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu arasında elmi-tədqiqat üzrə birgə fəaliyyətin həyata keçirilməsinə dair əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Memorandum tərəflər arasında müvafiq istiqamətlər üzrə münasibətlərin qurulması və inkişaf etdirilməsi, elmi-tədqiqat üzrə birgə fəaliyyətin həyata keçirilməsi, təkmilləşdirilməsi və qarşılıqlı maraq doğuran digər istiqamətlərdə əməkdaşlıq çərçivəsinin müəyyənləşdirilməsi məqsədini daşıyır.
İmzalanma mərasimində çıxış edən Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru, texnika elmləri doktoru, professor Ülkər Səttarova müvafiq sənədin AR Prezidenti cənab İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında elm və təhsil sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında” 28 iyul 2022-ci il tarixli Fərmanından irəli gələn vəzifələrin icrası ilə bağlı həyata keçirilən ardıcıl tədbirlər çərçivəsində imzalandığını bildirib.
Professor Ülkər Səttarova Memorandum çərçivəsində həyata keçiriləcək tədbirlərin elmin və təhsilin inteqrasiyasına, mövcud elmi potensialın qorunub saxlanılmasına və inkişaf etdirilməsinə, həmçinin ali təhsil müəssisələrində təhsilin məzmununu zənginləşdirməklə yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasına böyük töhfə verəcəyini söyləyib. Agentliyin elmi-tədqiqat institutları və ali təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi, elmin maliyyələşdirilməsində yeni mexanizmlərin formalaşdırılması ilə bağlı lazımi dəstəyi göstərməyə hazır olduğunu vurğulayıb.
İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasov çıxış edərək bildirib ki, Memorandum Azərbaycan Texniki Universitetinin və elmi-tədqiqat institutlarının əməkdaşları arasında qarşılıqlı təcrübə və fikir mübadiləsinin aparılması, onların birgə fəaliyyətinin həyata keçirilməsi üçün əlverişli mühitin formalaşdırılması, eləcə də elmi tədqiqatların nəticələrinin praktikaya tətbiqi baxımından böyük əhəmiyyətə malikdir.
Azərbaycan Texniki Universitetinin rektoru, iqtisad elmləri doktoru, professor Vilayət Vəliyev Memorandum çərçivəsində həyata keçiriləcək tədbirləri elmi-tədqiqat üzrə birgə fəaliyyətin həyata keçirilməsi ilə yanaşı, tədrisin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması və kadr hazırlığı istiqamətində atılan mühüm addım kimi yüksək qiymətləndirib.
Sonra çıxış edən Elm və Təhsil Nazirliyi yanında Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru, professor Əminağa Sadıqov Memorandumun elmi-tədqiqat institutlarının elmi potensialının qorunması və inkişaf etdirilməsi, onların ali təhsil müəssisələri ilə əlaqələrinin qurulması və vahid hədəfə yönəldilərək ölkədə elm və təhsilin daha da inkişaf etdirilməsi baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək bildirib ki, elmin potensialından səmərəli istifadə edilməsi, Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyasının sürətləndirilməsi, eləcə də elm və təhsilin birgə idarə olunması dövlət siyasətinin tərkib hissəsidir.
AMEA-nın vitse-prezidenti dövlət başçısı cənab İlham Əliyevin Azərbaycan Respublikasında elm və təhsil sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı imzaladığı müvafiq Fərmandan irəli gələn vəzifələrin icrası istiqamətində ölkənin elmi qurumları və ali təhsil müəssisələri arasında sıx əməkdaşlıq münasibətlərinin təşkilinin zəruriliyini vurğulayıb. Elmin əsas missiyasının əldə olunmuş qabaqcıl biliklərin paylanması, təhsilə ötürülməsi, eyni zamanda müasir dövrün tələblərinə cavab verən intellektual insan resurslarının yetişdirilməsindən ibarət olduğunu diqqətə çatdırıb.
Akademik Azərbaycan Texniki Universiteti ilə imzalanan Anlaşma Memorandumunun əhəmiyyətini önə çəkərək bildirib ki, əsas məqsəd iki qurum arasında əməkdaşlığı yeni mexanizmlər əsasında qurmaq, inkişaf etdirmək, kadr və təcrübə mübadiləsi aparmaq, o cümlədən birgə layihələrdə iştirak etməklə elmin inkişafına və maliyyələşdirilməsinə dəstək verməkdir.

Memorandum on integration of science and education signed 2024-01-26 14:00:00 / CONFERENCES
The Technical University, the Institute of Control Systems and the Institute of Information Technology of Azerbaijan signed a Memorandum of Understanding (MoU)) on the implementation of joint research activities. The purpose of the MoU is to establish and develop relations between the parties in relevant areas, to implement and improve joint activities on scientific research and to define the framework of cooperation in other areas of mutual interest.  The meeting was attended the vice-president of ANAS and general director of the Institute of Information Technology, Academician Rasim Alguliyev, the director of the State Agency for Science and Higher Education, Professor Ulkar Sattarova, the Deputy Director of the State Agency for Science and Higher Education, Professor Aminagha Sadigov, the general director of the Institute of Control Systems, Academician Ali Abbasov, the rector of Azerbaijan Technical University, Professor Vilayat Valiyev and representatives from university and institutes.
Prior to the meeting, attendees got acquainted with AzScienceNet Network Operation Center. Head of AzScienceNet NOC, Babak Nabiyev provided information on the center’s activities, Data Center and services. Additionally, talks took place on the implementation of EaPConnect services (eduroam, eduGAIN, etc.) at universities via AzScienceNet.
In his speech, vice-president of ANAS, general director of the Institute of Information Technology, academician Rasim Alguliyev stated that joint management of science and education, as well as the efficient use of science’s potential and accelerating the integration of Azerbaijani science into world science are essential components of state policy.
“Establishing and growing new mechanisms-based cooperation between institutions, exchanging personnel and experience, and supporting the advancement and funding of science through joint projects are the key objectives”, said Rasim Alguliyev.
“The measures to be implemented within the framework of the Memorandum will significantly support the integration of science and education, the preservation and advancement of the existing scientific potential, as well as the training of highly qualified personnel by improving the curriculum of education in higher education institutions”, noted Director of the State Agency for Science and Higher Education, Ulkar Sattarova.
She underlined that the agency is ready to provide the assistance required to strengthen collaboration between research institutes and universities, as well as to establish new mechanisms for funding science.
In his speech, Academician Ali Abbasov, director general of the Institute of Control Systems, said that the Memorandum is crucial for sharing of ideas and experience between Azerbaijan Technical University staff members and research institutes, for forming a favorable environment for their joint activities, as well as for applying the results of scientific research into practical use.
Rector of Azerbaijan Technical University, Professor Vilayat Valiyev expressed great appreciation for the actions that will be carried out in accordance with the MoU as a significant step toward improving the quality of teaching and staff training as well as the execution of collaborative research projects.