İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu ilə Bakı Dövlət Universiteti arasında əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olundu 2023-11-02 16:00:00 / GÖRÜŞLƏR
İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) müəllim və tələbə kollektivi ilə görüş keçirildi. Görüşdə BDU-nun Tətbiqi riyaziyyat və kibernetika, Mexanika-riyaziyyat fakültələrinin, eləcə də SABAH qruplarının informasiya texnologiyaları üzrə təhsil alan tələbələri iştirak edirdilər.
Öncə BDU-nun rektoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elçin Babayev institutun iş şəraiti, maddi-texniki bazası və burada həyata keçirilən innovativ layihələrlə yaxından tanış oldu. AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev institutda IV Sənaye İnqilabının və dünyanın qlobal çağırışlarını, öl­kəmizin milli və strateji maraqlarını özündə ehtiva edən elmi tədqiqatların aparıldığını söylədi, eyni zamanda beynəlxalq aləmə inteqrasiya ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlər haqqında ətraflı məlumat verdi.
Universitetin rektoru həmçinin institutun AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin fəaliyyəti ilə tanış oldu. Mərkəz rəhbəri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Babək Nəbiyev AzScienceNet ŞİM, DATA mərkəz və xidmətlər barədə məlumat verdi.  Həmçinin, EaPConnect xidmətlərinin (eduroam, eduGAIN və s.) AzScienceNet üzərindən Bakı Dövlət Universitetində quraşdırılmasına dair müzakirələr aparıldı.
Sonra görüş institutun Böyük konfrans zalında davam etdi. Azərbaycanda elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərin əhəmiyyətini qeyd edən akademik Rasim Əliquliyev ali məktəblərdə dünya elminin tələblərinə, müasir çağırışlara cavab verən ixtisaslar üzrə yeni kadrların hazırlanmasının vacibliyini vurğuladı. Elmin əsas missiyasının əldə olunmuş biliklərin paylanması, təhsilə ötürülməsi, eyni zamanda cənab Prezidentin həyata keçirdiyi siyasətə adekvat olan intellektual insan resurslarının yetişdirilməsindən ibarət olduğunu söylədi.
Sonra Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Elçin Babayev çıxış edərək bildirdi ki, iki qurum arasında əməkdaşlıq əlaqələri daha da genişləndirilməli, universitetin müvafiq sahədə təhsil alan tələbələri institutun imkanlarından səmərəli istifadə etməlidir. Rektor nəzəri bilikərlə yanaşı, nüfuzlu elmi müəssisələrin intellektual potensialından və təcrübəsindən də istifadənin yüksəkixtisaslı kadr hazırlığına böyük töhfə verəcəyinə inamını ifadə etdi.
Daha sonra görüş interaktiv dialoq formatında davam etdi. Akademik Rasim Əliquliyev və rektor Elçin Babayev tələbələrlə müasir informasiya texnologiyaları, süni intellekt, kibertəhlükəsizlik və s. kimi aktual məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi apardılar, onları maraqlandıran çoxsaylı sualları cavablandırdılar.

Prospects for cooperation between the Institute of Information Technology and Baku State University discussed ​ 2023-11-02 16:00:00 / MEETINGS
A meeting with teachers and students of Baku State University (BSU) was held at the Institute of Information Technology. The meeting was attended by students  of BSU's Applied mathematics and cybernetics, Mechanics-mathematics faculties, as well as SABAH groups.
First, Rector of BSU, Doctor of Philosophy in Physics and Mathematics, Associate Professor Elchin Babayev got acquainted with the institute's working conditions, material and technical base and innovative projects implemented here. The vice-president of ANAS, general director of the institute, academician Rasim Alguliyev said that scientific researches are carried out in the institute, which include the IV Industrial Revolution and the global challenges of the world, national and strategic interests of our country.
The rector of the university also got acquainted with the activity of the institute's AzScienceNet Network Operation Center. Head of the center Babak Nabiyev informed about AzScienceNet NOC, DATA center and services. Also, discussions were held on the installation of EaPConnect services (eduroam, eduGAIN, etc.) at Baku State University via AzScienceNet.
Then the meeting continued in the conference hall of the institute. Academician Rasim Alguliyev, who noted the importance of the measures implemented in the sphere of the integration of science and education in Azerbaijan, emphasized the importance of training new personnel in higher schools in the fields that meet the requirements of world science and modern challenges. He said that the main mission of science is to distribute the acquired knowledge, to transfer it to education, and at the same time to train intellectual human resources that are adequate to the policy implemented by the President.
Then the rector of Baku State University, Elchin Babayev, made a speech and stated that the cooperation between the two institutions should be further expanded, and the students of the university studying in the relevant field should effectively use the facilities of the institute. In addition to theoretical knowledge, the Rector expressed his belief that the use of the intellectual potential and experience of prestigious scientific institutions will greatly contribute to the training of highly qualified personnel.