Akademik Rasim Əliquliyev: “Hazırda dünya alimlərinin qarşısında duran əsas vəzifələrdən biri insanın rəqəmsal beyninin yaradılmasıdır” 2023-04-10 11:27:00 / KONFRANSLAR
AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev 27 mart – 1 aprel 2023-cü il tarixlərində Fransanın Marsel şəhərində keçirilən “Human Brain Project Summit: 2023” tədbirində iştirak edib və səfərin nəticələri barədə AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında hesabat verib.
“İnsan  Beyni Layihəsi” (Human Brain Project – HBP) barədə danışan R.Əliquliyev süni intellekt və digər qabaqcıl texnologiyaların tətbiqi ilə beyin problemlərinin həlli, beyin funksiyaları əsasında süni intellekt texnologiyalarının təkmilləşdirilməsi və inkişaf etdirilməsinin layihənin əsas məqsədlərindən olduğunu deyib: “Avropa Komissiyası tərəfindən “İnsan  Beyni Layihəsi”nə 10 il ərzində 607 milyon avro vəsait ayrılmış və nəticə olaraq layihə çərçivəsində 16 ölkə, 150 institutdan 500-ə yaxın alimin 2500-dən çox elmi məqaləsi çap edilmişdir”.
Akademikin sözlərinə görə, sammitin keçirilməsində əsas məqsəd onillik layihə çərçivəsində aparılan tədqiqatların və əldə olunan yüksək elmi nailiyyətlərin cəmiyyətə verdiyi töhfələrin müzakirəsi olmuşdur. Tədbirdə EBRAINS Tədqiqat İnfrastrukturunda mövcud olan qabaqcıl xidmətlər və müasir texnologiyalar, beyin tədqiqatlarında ən son innovasiyalar, həmçinin Avropada süni intellektə əsaslanan texnologiyalar sahəsində əldə edilmiş bir sıra mühüm nailiyyətlərə nəzər salınmışdır.
Toplantı çərçivəsində, həmçinin rəqəmsal beyin, süni intellekt və beyin xəstəlikləri, beyin atlasları və Big Data analitikası, beyin əsaslı robotlar – neyrorobotika, beyin əsaslı süni intellekt, epilepsiya və rəqəmsal əkiz, rəqəmsal neyroinformatika, neyromorfik hesablama, federal superkompüter infrastrukturu və digər mövzularda geniş fikir mübadiləsi aparılmışdır.
AMEA-nın vitse-prezidenti əlavə edib ki, “İnsan  Beyni Layihəsi” biologiya, molekulyar biologiya, fizika, riyaziyyat, kimya, kompüter elmləri və digər sahələrdə birgə multidissiplinar tədqiqatlar aparmağı, ənənəvi tibbi yolla müalicəsi hələlik mümkün olmayan müxtəlif anomal beyin problemlərinin həlli üçün süni intellekt texnologiyalarından istifadə etməyi, beyinin ayrı-ayrı funksiyalarının rəqəmsal əkizlərini yaratmağı zəruri edir.
Akademik Rasim Əliquliyev çıxışının sonunda bir sıra təkliflər səsləndirib. Belə ki, ölkənin müvafiq elm və ali təhsil müəssisələrində süni intellekt, neyro və koqnitiv elmlərin kəsişməsində tədqiqatların aparılmasının prioritet istiqamət kimi qəbul edilməsi, ölkə alimlərinin beynəlxalq səviyyədə, həmçinin Avropa Birliyi çərçivəsində insan beyni ilə əlaqədar multidissiplinar tədqiqatlar və layihələrdə iştirak etməsi, bu sahədə həm Azərbaycanın, həm də xarici ölkələrin universitet və tədqiqat mərkəzlərində yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasının məqsədəuyğun olduğunu diqqətə çatdırıb.
Məruzə ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, çoxsaylı suallar cavablandırılıb. Rəyasət Heyətinin üzvləri tərəfindən sammit çərçivəsində təqdim olunan elmi mövzular, o cümlədən, rəqəmsal beyin əsaslı robototexnika və hesablama texnologiyaları ilə bağlı ölkəmizdə də araşdırmaların aparılması, həm ictimai və humanitar, həm də dəqiq elmlər sahəsində fəaliyyət göstərən alimlərin iştirakı ilə multidissiplinar tədqiqatların həyata keçirilməsi və birgə elmi seminarın təşkili tövsiyə olunub.

Academician Rasim Alguliyev: "One of the main tasks facing world scientists at the moment is the formation of a human digital brain" 2023-04-10 11:27:00 / CONFERENCES
Academician Rasim Alguliyev, vice-president of ANAS, General director of the Institute of Information Technology, participated in the "Human Brain Project Summit: 2023" event held in Marseille, France on March 27 - April 1, 2023. He delivered a report on the results of the visit at the meeting of the Presidium of ANAS.
Speaking about the "Human Brain Project" (HBP), R. Alguliyev said that solving brain problems with the application of artificial intelligence and other advanced technologies, and improving and developing artificial intelligence technologies based on brain functions are the main goals of the project: " Funded by the European Commission" over 10 years, 607 million euros were allocated to the Human Brain Project, as a result, more than 2,500 scientific articles by 500 scientists from 150 institutes and 16 countries were published within the framework of the project.
According to the academician, the key objective of the summit was to discuss the contributions of the research conducted within the framework of the ten-year project and the high scientific achievements made to the society. The event featured advanced services and modern technologies available in the EBRAINS Research Infrastructure, the latest innovations in brain research, as well as a number of important achievements in the field of artificial intelligence-based technologies in Europe.
Within the framework of the meeting, the digital brain, artificial intelligence and brain diseases, brain atlases and Big Data analytics, brain-inspired robots – neurorobotics, brain-inspired artificial intelligence, epilepsy and digital twins, digital neuroinformatics, neuromorphic computing, federated supercomputer infrastructure and other topics were also discussed.
The vice-president of ANAS added that the "Human Brain Project" aims to conduct joint multidisciplinary research in biology, molecular biology, physics, mathematics, chemistry, computer science and other fields, to solve various anomalous brain problems that cannot be treated by conventional medicine. it is necessary to use intelligence technologies, to create digital twins of separate functions of the brain.
Academician Rasim Aliguliyev made a number of proposals at the end of his speech. Thus, in the relevant scientific and higher education institutions of the country, it should be considered as a priority to conduct research at the intersection of artificial intelligence, neuro and cognitive sciences.  Also, he highlighted the importance of participation of the country's scientists in multidisciplinary research and projects related to the human brain at the international level, as well as within the framework of the European Union, training of highly qualified personnel at the universities and research centers of both Azerbaijan and foreign countries in this field.
Extensive discussions were held on the report, many questions were answered. Scientific topics presented by the members of the Presidium within the framework of the summit, including conducting research in our country related to digital brain-inspired robotics and computing technologies, carrying out multidisciplinary researches with the participation of scientists working in the field of social and humanities, as well as exact sciences, and joint scientific organization of the seminar was recommended.