“EaPConnect” saytı: “AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin genişləndirilməsi işləri başa çatdırılıb” 2023-03-27 10:31:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
“EaPConnect” saytında AR Elm və Təhsil Nazirliyinin İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin genişləndirilməsi işlərinin başa çatdığına dair xəbər dərc olunub.
Məlumatda bildirilir ki, Azərbaycanın tədqiqat və təhsil icmasında istifadəçilərin tələblərinə uyğunlaşmaq üçün AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin texniki imkanlarını yenidən qurmaq, nəzərdən keçirmək və genişləndirmək zərurəti yarandığından bu istiqamətdə tədbirlər görülmüşdür. Mərkəzin sahəsi 35 kv.m-dən 140 kv.m-ə qədər artırılmış və burada daha güclü, yüksək tutumlu soyutma sistemi tətbiq olunmuşdur.
AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin rəhbəri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Babək Nəbiyev qeyd edib ki, bu dəyişikliklər “EapConnect” layihəsinin 5 benefisiarından biri olan AzScienceNet şəbəkəsinə beynəlxalq elm və təhsil ictimaiyyətində milli tədqiqat və təhsil şəbəkəsi kimi fəaliyyətini genişləndirməyə imkan verəcək.
Babək Nəbiyevin sözlərinə görə, Mərkəzin genişləndirilməsi Azərbaycanın elm və təhsil ictimaiyyətinin Avropanın elm və təhsil mühitinə inteqrasiyasını asanlaşdıracaq və nəticədə Azərbaycanın daha çox universiteti və tədqiqat institutunun AzScienceNet-ə qoşulmasına, GEANT-ın məqsədyönlü və ekspert xidmətlərindən yararlanmasına şərait yaranacaq. Bu yenidənqurma işləri Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzi ilə yanaşı, bütün təşkilatın təhlükəsizliyinin təkmilləşdirilməsində böyük rol oynayır. Bundan əlavə, AzScienceNet-in informasiya təhlükəsizliyi sistemləri ilə bağlı görülən işlər hazırda daha geniş imkanlar təqdim edir və Avropa standartlarına cavab verir.

EaPConnect website: AzScienceNet completes the expansion of its data centre in Baku 2023-03-27 10:31:00 / IMPORTANT EVENTS
On the "EaPConnect" website, a news story was published about the completion of the expansion of the AzScienceNet Network Operation Center at the Institute of Information Technology of the AR Ministry of Science and Education.
It is stated in the news story that there was a need to restructure, review and expand its technical capabilities to be able to adapt to and meet users’ requirements in the research and education communities of Azerbaijan and further afield. The area of the data centre increased from 35 to 140 square meters and it now also features a more powerful, high-capacity cooling system.
Head of Centre Babak Nabiyev stated that these changes will enable AzScienceNet, which is also one of the five beneficiaries of the EapConnect project, to expand its activities as an NREN in the international research and education arena.
The expansion of the data centre will undoubtedly increase the visibility of the AzScienceNet NOC at a national and international level which will in turn facilitate the NREN’s integration of the research and education community of Azerbaijan into the wider European research and education panorama. As a consequence, AzScienceNet looks forward to more Azerbaijani universities and research institutes joining the network, connecting and benefitting from GÉANT’s targeted and expert services.