AzScienceNet-in əməkdaşı GEANT Assosiasiyasının xidmət marketinqi üzrə seminarında iştirak edib 2023-02-07 15:00:00 / KONFRANSLAR
İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin baş mütəxəssisi Könül Əliyeva GEANT Assosiasiyası tərəfindən təşkil olunan xidmət marketinqi üzrə seminarda iştirak edib. Onlayn seminara EapConnect layihəsinin tərəfdaşları, eləcə də beynəlxalq elm və təhsil ictimaiyyətinin Cənub-Şərqi Avropa regionunun üzvləri qatılıblar.
GEANT-ın xidmət marketinqi üzrə meneceri Karl Meyer xidmət və məhsul marketinqi haqqında ümumi məlumat verərək qeyd edib ki, bu, texnologiya və xidmətlər, eləcə də marketinq barədə xüsusi biliklərə malik olmağı tələb edən sahədir. Onun sözlərinə görə, xidmət marketinqi fərqli bacarıqlar tələb etməklə, əsasən, texnologiyalar, xidmətlər və istifadəçilər arasında körpü rolunu oynayır: “Xidmət marketinqi üzrə mütəxəssislər texnologiyanı başa düşməli, istifadəçilərə müəyyən anlayışları izah edə bilmək üçün məhsulun tərtibatçıları və istifadəçiləri ilə eyni dildə danışmalıdırlar. Bundan əlavə, marketoloqlar məhsulun və ya xidmətin istifadəçilər üçün həqiqətən zəruri olduğunu sübut etmək üçün məhsulun inkişaf mərhələlərinə marketinq aspektlərini tətbiq etməyi bacarmalıdırlar”.
Sonra təqdim olunan anlayış və prinsiplərin tətbiqi yolları praktiki məşğələlər çərçivəsində müzakirə edilib.

An employee of AzScienceNet participated in the service marketing seminar of GEANT 2023-02-07 15:00:00 / CONFERENCES
Konul Aliyeva, chief specialist at the AzScienceNet Operation Management Center of the Institute of Information Technology, participated in the service marketing workshop organized by the GEANT Association. The online seminar was attended by the partners of the EapConnect project, as well as members of the international scientific and educational community from the Southeast European region.
Karl Meyer, GEANT's Product Marketing Manager, gave an overview of service and product marketing, noting that it is an area that requires special understanding of technologies and services, as well as marketing concepts. According to him, product marketing, requiring different skills, mainly plays the role of a bridge between technologies, services and users: "Service marketing specialists must understand the technology and speak the same language as the product developers and users in order to be able to explain certain concepts to the end -users. In addition, product marketers must be able to apply marketing aspects to the stages of product development to prove that the product or service is truly necessary for users."
Then, the ways of applying the presented concepts and principles were discussed within the framework of practical exercises.