AzScienceNet şəbəkəsi elektron elmin inkişafında mühüm rola malikdir 2023-01-07 12:00:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Elektron elmin əsas məqsədi elmin müasir tələblərə uyğun inkişaf etdirilməsi, onun idarə edilməsinin təkmilləşdirilməsi, respublikanın elmi qurumlarında İKT-nin geniş tətbiq olunması, vahid milli elmi informasiya fəzasının formalaşdırılması, informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi və bununla da elmi qurumların və alimlərin qarşılıqlı əlaqəsinə, elmi idarəçiliyin və tədqiqat işlərinin səmərəliliyinin yüksəldilməsinə, elmin bütün sahələrinin müasir beynəlxalq standartlar səviyyəsində inkişaf etdirilməsinə və dünya elmi məkanına inteqrasiyasına nail olmaqdır. Hazırda elektron elmin formalaşması və inkişaf etdirilməsi istiqamətində dövlət başçısı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ardıcıl və məqsədyönlü dövlət siyasəti həyata keçirilməkdədir.
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu da bu siyasəti rəhbər tutaraq, “AzScienceNet” Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzində 2022-ci ildə də elektron elmin texnoloji platforması olan AzScienceNet şəbəkəsinin infrastrukturunun genişləndirilməsi ilə bağlı işlər həyata keçirmişdir. Mərkəzdə elektron elmin informasiya təminatının formalaşdırılması işləri davam etdirilmiş, müxtəlif təyinatlı informasiya sistemləri, e-resurslar və veb-saytlar işlənilmişdir. AzScienceNet-in Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) elmi müəssisə və təşkilatlarının informasiya resurslarının Data Mərkəzdə saxlanılması və hostinq xidmətlərinin dəstəklənməsi, istifadəçilərə e-xidmətlərin təqdim olunması, həmçinin Avropanın onlayn elm və təhsil mühitinə inteqrasiyası istiqamətində fəaliyyəti davam etdirilmişdir.
İnternetə çıxışı “Delta Telecom” provayderi vasitəsilə həyata keçirilən AzScienceNet şəbəkəsi ilə AMEA-nın institut və təşkilatlarının əməkdaşları genişzolaqlı internetlə təmin edilmiş, alim və mütəxəssislər mürəkkəb məsələlərin həllində hesablama gücü 21 Tflops-a bərabər olan virtual maşınlar və böyük həcmli yaddaş resurslarından istifadə imkanları əldə etmişlər. AzScienceNet-in xarici yaddaşının həcmi 768 Tbayta, internetə qoşulma sürəti 3,5 Gbit/san-yə çatdırılmış və 8000-ə yaxın kompüter şəbəkəyə qoşulmuşdur.
Tədris-İnnovasiya Mərkəzinin Distant Tədris Mərkəzində bir sıra regional elm və təhsil müəssisələrinə AzScienceNet şəbəkəsi vasitəsilə videokonfrans və distant xidmətlər göstərilir. AzScienceNet üzərindən AMEA-nın Naxçıvan və Gəncə bölmələri üçün çoxnöqtəli distant tədris xidmətinin istismarı həyata keçirilir. Bu şəbəkə vasitəsilə regionlarda distant tədris mərkəzlərinin yaradılması doktorant və dissertantların məsafədən təhsil alması, onlayn seminar və konfransların təşkili, Bakıya gələn mötəbər qonaqların və Nobel mükafatı laureatlarının bir araya toplanması, alimlər arasında ölkədaxili, həmçinin beynəlxalq əməkdaşlıq münasibətlərinin möhkəmləndirilməsi üçün geniş imkanlar açır.
AzScienceNet dünyanın nüfuzlu beynəlxalq təşkilatları ilə sıx əməkdaşlıq əlaqələri quraraq, bütün istifadəçilərinin dünyanın elm və təhsil şəbəkələrinin təqdim etdiyi imkanlardan yararlanmasına şərait yaradır. Belə ki, 2015-ci ildə Avropa Elm və Təhsil Şəbəkələri Assosiasiyasına (GEANT) milli operator statusunda üzvlüyə qəbul olunmuş AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsi Azərbaycan elm və təhsilinin Avropa mühitinə inteqrasiyasının təmin edilməsində virtual körpü rolunu oynayır. Bu şəbəkə vasitəsilə AMEA-nın bütün elmi müəssisə və təşkilatlarına, eləcə də ölkənin müxtəlif ali məktəblərinə sürətli internet və qabaqcıl şəbəkə xidmətləri təqdim edilir.
AzScienceNet şəbəkəsi Avropa Komissiyasının maliyyələşdirdiyi, GEANT Assosiasiyasının təşəbbüsü və koordinasiyası ilə həyata keçirilən, Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrini əhatə edən “EaPConnect: Eastern Partnership Connect” layihəsində ölkəmizi təmsil edir. Bu da yerli alim, tələbə və tədqiqatçıların qlobal tədqiqat və təhsil əməkdaşlığında iştirakının asanlaşdırılmasına şərait yaradır. Qeyd edək ki, layihənin həyata keçirilməsində əsas məqsəd Şərqi Avropa ölkələrini birləşdirən, yüksəksürətli regional elm və təhsil şəbəkəsinin yaradılması, onun Avropanın GEANT Elm və Təhsil Şəbəkəsinə inteqrasiyasının təmin olunması, həmin ölkələrin Avropanın elektron elm infrastrukturuna qoşulması, eləcə də Azərbaycanın elm və təhsil müəssisələrinin Avropanın müvafiq qurumları ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsidir.
AzScienceNet-də GEANT Assosiasiyası ilə əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlər cari ildə də davam etdirilmişdir. Belə ki, AzScienceNet-in əməkdaşları 28-29 sentyabr 2022-ci il tarixlərində Bakıda Avropa Komissiyasının təşkilatçılığı və AR Xarici İşlər Nazirliyinin dəstəyilə keçirilmiş “Şərq Tərəfdaşlığı çərçivəsində E-infrastrukturlar üzrə 5-ci beynəlxalq konfrans”da (The 5th Eastern Partnership E-infrastructures Conference – “EaPEC 2022”) fəal iştirak etmişlər. GEANT Assosiasiyasının təşəbbüsü və koordinasiyası ilə həyata keçirilən bu mötəbər tədbir 50-yə yaxın ölkəni, o cümlədən müvafiq beynəlxalq təşkilatları və nüfuzlu xarici şirkətləri təmsil edən alim və mütəxəssisləri bir araya gətirmişdir.
Hazırda AzEduNet təhsil şəbəkəsinin GEANT-ın xidmətlərindən istifadəsi istiqamətində işlər aparılır. Belə ki, “EaPConnect” layihəsi çərçivəsində alınmış telekommunikasiya avadanlıqları quraşdırılmış və istismara verilmiş, eləcə də AzEduNet ilə AzScienceNet arasındakı əlaqə kanalından istifadə edilən kommunikasiya avadanlıqlarında 10 Gbit/san portlar aktivləşdirilmişdir. Həmçinin 3Gbit/san internet trafikindən səmərəli istifadə edilməsi istiqamətində işlər davam etdirilir.
2023-cü ildə də İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda, o cümlədən “AzScienceNet” Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzində elektron elmin maddi-texniki bazasının təkmilləşdirilməsi, elm və təhsilin inteqrasiyası, elmin səmərəsinin artırılması, beynəlxalq elmi əməkdaşlığın gücləndirilməsi və s. istiqamətlərdə işlərin yerinə yetirilməsi nəzərdə tutulur.

AzScienceNet network has an important role in the development of electronic science 2023-01-07 12:00:00 / IMPORTANT EVENTS
The main objective of electronic science is the development of science in accordance with modern requirements, improvement of its management, wide application of ICT in the scientific institutions of the republic, formation of a single national scientific information space. In addition, electronic science is important in ensuring information security and thereby achieving the interaction of research institutions and scientists, increasing the efficiency of scientific management and research, developing all fields of science at the level of modern international standards and integrating them into the world scientific space. At present, a consistent and purposeful state policy is being implemented under the leadership of the head of state Mr. Ilham Aliyev on the formation and development of electronic science.
The Institute of Information Technology of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, guided by this policy, carried out works related to the expansion of the infrastructure of the AzScienceNet network, which is a technological platform of electronic science in 2022. In the center, the work of forming the information provision of electronic science was carried on, information systems of various purposes, e-resources and websites were developed. The activity of AzScienceNet continued on the storing the information resources of the scientific institutions and organizations of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) in the Data Center and supporting hosting services, providing e-services to users, as well as integrating them into the online research and education environment of Europe.
With the AzScienceNet network, which provides access to the Internet through the Delta Telecom provider, the employees of ANAS institutes and organizations are provided with broadband Internet, and scientists and specialists have the opportunity to use virtual machines with a computing power equal to 21 Tflops and large memory resources to solve complex problems. . The volume of AzScienceNet's external memory is 768 Tbytes, the Internet connection speed has been increased to 3.5 Gbit/s, and about 8,000 computers are connected to the network.
The Distance Learning Center of the Teaching-Innovation Center provides videoconferencing and remote services to a number of regional science and educational institutions through the AzScienceNet network. A multi-point distance education service is being operated for Nakhchivan and Ganja divisions of ANAS through AzScienceNet. Through this network, the formation of distance learning centers in the regions opens wide opportunities for distance learning of doctoral students, organization of online seminars and conferences, gathering of prestigious guests and Nobel laureates who come to Baku, and strengthening of domestic and international cooperation relations between scientists.
AzScienceNet establishes close cooperation relations with the world's prestigious international organizations, enabling all its users to benefit from the opportunities offered by the world's research and education networks. Thus, in 2015, the AzScienceNet science-computer network, which became a member of the European Association of Research and Education Networks (GEANT) as a national operator, plays the role of a virtual bridge in ensuring the integration of Azerbaijani research science and education into the European environment. Through this network, fast internet and advanced network services are provided to all scientific institutions and organizations of ANAS, as well as to various universities of the country.
The AzScienceNet network represents our country in the EU4Digital: Connecting Research and Education Communities (EaPConnect) project, funded by the European Commission, implemented by the initiative and coordination of the GEANT Association, covering the Eastern Partnership countries. This also facilitates the participation of local scientists, students and researchers in global research and educational cooperation. It should be noted that the main goal of the project implementation is the formation of a high-speed regional research and education network connecting Eastern European countries, ensuring its integration into Europe's GEANT Research and Education Network, connecting those countries to the electronic science infrastructure of Europe, as well as the strengthening of cooperative relations of scientific and educational institutions of Azerbaijan with relevant institutions of Europe.
The activities carried out within the framework of cooperation with the GEANT Association at AzScienceNet were continued in the current year as well. Thus, the employees of AzScienceNet participated in the "5th Eastern Partnership E-infrastructures" international conference on E-infrastructures within the framework of the EapConnect project, which was held in Baku on September 28-29, 2022, organized by the European Commission and supported by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan. This prestigious event, initiated and coordinated by the GEANT Association, brought together scientists and specialists representing about 50 countries, including relevant international organizations and prestigious foreign companies.
At present, work is being done in the direction of using the services of GEANT in the AzEduNet educational network. Thus, telecommunication equipment purchased within the framework of the "EaPConnect" project has been installed and put into operation, as well as 10 Gbit/s ports have been activated in the communication equipment used by the communication channel between AzEduNet and AzScienceNet. Also, work is being continued in the direction of efficient use of 3Gbit/sec internet traffic.
In 2023, the Institute of Information Technology, including the "AzScienceNet" Network Operation Center, is intended to improve the material and technical base of electronic science, integrate science and education, increase the efficiency of science, strengthen international scientific cooperation, etc.