AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin infrastrukturu genişləndirilir 2022-12-06 14:00:00 / KONFRANSLAR
İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin 2022-ci il üzrə hesabatı müzakirə olundu.
Mərkəzin rəhbəri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Babək Nəbiyev hesabatı təqdim edərək, cari il ərzində elmi-innovasiya fəaliyyəti çərçivəsində AzScienceNet şəbəkəsinin infrastrukturunun genişləndirilməsi ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlərdən söz açdı. AMEA-nın institut və təşkilatlarının yeni kompüterlərinin qoşulması, şəbəkə infrastrukturunun intellektual kommutatorlar əsasında yenidən qurulması, AMEA-nın qurumlarında Wi-Fi şəbəkəsinin və Eduroam xidmətinin yaradılması, Eduroam sisteminin Edugain sisteminə inteqrasiyası, eləcə də, təhlükəsizlik və monitorinq sisteminin, DATA Mərkəzin modernləşdirilməsi və texniki imkanlarının artırılması ilə bağlı həyata keçirilən tədbirləri diqqətə çatdırdı.
B.Nəbiyev cari ildə Fizika İnstitutunun şəbəkə infrastrukturunun genişləndirilməsi və CERN ilə informasiya mübadiləsi imkanlarının artırılması, AzScienceNet-in İnformasiya təhlükəsizlik sistemlərinin fəaliyyətinin təmin olunması ilə bağlı görülmüş işlərdən danışdı. Bildirdi ki, AzScienceNet-ə qoşulmuş bütün institut və təşkilatlarda İnternetə çıxış sürəti 1 GBit/san edilmişdir. EapConnect layihəsi çərçivəsində 8 ədəd intellektual kommutator quraşdırılmışdır. İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu, Geologiya və Giofizika İnstitutu və AMEA-nın Əsas binasında 4 ədəd Wi-fi, Access Point quraşdırılmış və sazlanmışdır.
AzScienceNet-in GEANT şəbəkəsinə inteqrasiyası istiqamətində aparılan işlərdən bəhs edən Mərkəz rəhbəri AzEduNet təhsil şəbəkəsinin GEANT-ın xidmətlərindən istifadəsi istiqamətində işlərin aparıldığını, EapConnect layihəsi çərçivəsində alınmış telekommunikasiya avadanlıqlarının quraşdırıldığını və istismara verildiyini, eləcə də AzEduNet ilə AzScienceNet arasındakı əlaqə kanalından istifadə edilən kommunikasiya avadanlıqlarında 10 Gbit/san portların aktivləşdirildiyini dedi. Həmçinin 3Gbit/san. İnternet trafikindən səmərəli istifadə edilməsi istiqamətində işlərin görüldüyünü diqqətə çatdırdı.
AzScienceNet şəbəkəsində internet xidmətlərinin təşkili işləri çərçivəsində AzScienceNet üzərindən AMEA-nın Naxçıvan və Gəncə bölmələri üçün çoxnöqtəli distant tədris xidmətinin  istismarının həyata keçirildiyini, AMEA-nın institut və təşkilatlarının Cloud Storage və Cloud Computing xidmətlərindən istifadəsinin təmin edildiyini söylədi.
B.Nəbiyev respublika ali təhsil müəssisələrinin AzScienceNet şəbəkəsinin xidmətlərindən istifadəsi istiqamətində tədbirlərin həyata keçirildiyini,  AzEduNet şəbəkəsinə ötürülən internet trafikinin sürətinin 1 Gbit/san-dən 2 Gbit/san-yə çatdırıldığını dedi.
O, AzScienceNet şəbəkəsində təhlükəsizlik və monitorinqlə bağlı işlərin səmərəli aparılması üçün yeni proqram təminatının qurulmasının, eləcə də İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun jurnallarının beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması ilə bağlı texniki tələblərin hazırlanmasının AzScienceNet şəbəkəsinin proqram təminatının yenilənməsi işləri çərçivəsində yerinə yetirildiyini qeyd etdi.
B.Nəbiyev AzScienceNet-də GEANT Assosiasiyası ilə əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlərin cari ildə də davam etdirildiyini söylədi.  Mərkəzin əməkdaşlarının bu təşkilat tərəfindən keçirilən müxtəlif tədbirlərdə və layihələlərdə, o cümlədən sentybar ayında Bakıda keçirilən “Şərq Tərəfdaşlığı çərçivəsində E-infrastrukturlar üzrə 5-ci beynəlxalq konfrans”ın (EaPEC 2022)  təşkilində fəal iştirak etdiklərini vurğuladı.
O, elmi-pedaqoji, elmi-təşkilati fəaliyyət, elmi tədbirlərdə iştirak, tanınmış jurnallarda məqalələrin nəşri, əldə olunmuş nəticələrin KİV-də təbliği ilə bağlı məlumatları da iclas iştirakçılarının nəzərinə çatdırdı.
AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək, Mərkəzin cari il üzrə fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdi, AzScienceNet şəbəkəsinin infrastrukturunun genişləndirilməsi və inkişaf perspektivləri istiqamətində təklif və tövsiyələrini səsləndirdi.

The infrastructure of the AzScienceNet Network Operation Center expands 2022-12-06 14:00:00 / CONFERENCES
The 2022 report of the AzScienceNet Network Operation Center of the Institute of Information Technology was discussed.
The head of the center, PhD in technical sciences Babak Nabiyev, presented the report and talked about the measures implemented during the current year related to the expansion of the infrastructure of the AzScienceNet within the scope of scientific and innovative activities. He drew attention to the carried out measures on connection new computers of institutes and organizations of ANAS, reconstruction of network infrastructure based on intelligent switches, establishment of Wi-Fi network and Eduroam service in ANAS institutions, integration of Eduroam system into Edugain system, as well as modernization of security and monitoring system, DATA Center and increasing its technical capabilities.
Nabiyev talked about the work done in the current year related to expanding the network infrastructure of the Institute of Physics and increasing the possibilities of information exchange with CERN, ensuring the operation of AzScienceNet's information security systems. “The speed of Internet access in all institutes and organizations connected to AzScienceNet was 1 GBit/sec. Within the EapConnect project, 8 intelligent switches were installed. 4 Wi-fi, Access Points were installed and tuned at the Institute of Information Technology, Institute of Geology and Geophysics and the Main building of ANAS”, he noted.
Talking about the work carried out in the direction of the integration of AzScienceNet into the GEANT network, the head of the Center said that work is being carried out in the direction of using the services of GEANT for the AzEduNet educational network, the telecommunication equipment purchased within the EapConnect project has been installed and put into operation, as well as 10 Gbit/sec ports are enabled in the communication equipment used in the communication channel between AzEduNet and AzScienceNet. He also pointed out that work has been done in the direction of efficient use of 3Gbit/sec. Internet traffic.
He said that within the framework of the organization of Internet services in the AzScienceNet, multi-point distance education service was implemented for the Nakhchivan and Ganja divisions of ANAS through AzScienceNet, and the use of Cloud Storage and Cloud Computing services by the institutes and organizations of ANAS was ensured.Nabiyev said that measures are being taken to enable higher education institutions of the republic to use the services of the AzScienceNet NOC, and the speed of Internet traffic transmitted to the AzEduNet network has been increased from 1 Gbit/sec to 2 Gbit/sec.
He noted that the construction of new software for effective security and monitoring in the AzScienceNet network, as well as the preparation of technical requirements related to the adaptation of the journals of the Institute of Information Technology to international standards, were carried out within the framework of the software update of the AzScienceNet network.Nabiyev told AzScienceNet that the activities carried out within the framework of cooperation with the GEANT Association will be continued this year as well. He emphasized that the employees of the center actively participated in various events and projects held by this organization, including the organization of the "5th International Conference on E-infrastructures” (EaPEC 2022) within the framework of the EaPConnect held in Baku in September.
He brought to the attention of the meeting participants the information about scientific-pedagogical, scientific-organizational activity, participation in scientific events, publication of articles in well-known journals, promotion of the obtained results in mass media.
Vice-president of ANAS, General director of the Institute, academician Rasim Alguliyev made a speech and praised the activity of the Center for the current year. He expressed his suggestions and recommendations in the direction of expansion of the infrastructure of the AzScienceNet network and development prospects.